Standardy hospodaření na zemědělské půdě se od roku 2020 zpřísní. Vyplývá to z vládního nařízení, které na začátku loňského prosince kabinet schválil. Pokud bude podle materiálu půda ohrožená erozí, budou moci zemědělci v létě pěstovat jednotlivé plodiny maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací.
„Naším záměrem je, zlepšit stav zemědělské půdy, a tím i životního prostředí. Pokud zemědělci přestanou pěstovat monokultury na rozsáhlých, ničím nepřerušovaných polích, zlepšíme i schopnost krajiny zadržovat vodu. To je v těchto suchých letech, a s výhledem nepříznivého klimatu i do budoucna, velmi důležité,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Zemědělci podle návrhu nařízení nebudou smět pěstovat monokultury na větší výměře než třicet hektarů na místech, kde je erozně ohrožená půda o souvislé výměře dva hektary nebo více, nebo kde je polovina plochy erozně ohrožená. Mezi jednotlivými třicetihektarovými poli budou muset mít pásy například s hořčicí, hrachem, jetelem, kominicí, ředkví nebo dalšími ochrannými plodinami. Další možností je rozdělení půdních bloků jinou plodinou o šíři minimálně 110 metrů. Uvedená podmínka se ale nebude vztahovat na plodiny schopné vázání vzdušného dusíku, ty se budou moci i nadále pěstovat na více než třicetihektarových plochách.
Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 1/2019.