Společnost Syngenta má ve svém portfoliu technologii, která představuje naprostou špičku v ochraně osiva již od roku 2012. V tomto roce byl nastaven nový nejvyšší standard pro ochranu osiva proti všem chorobám a navíc byla poprvé představena technologie Rooting Power, která zabezpečuje dlouhodobou podporu a stimulaci kořenového systému. Rostliny jsou pak odolnější vůči stresu, mají lepší zdravotní stav, vitalitu a zabezpečují vyšší stabilitu výnosu zrna.
Vibrance Gold obsahuje unikátní účinnou látku sedaxane, která patří do skupiny SDHi (karboxamidy). Sedaxane je jako jediný z této skupiny vyvinut a určen k použití výhradně pro ochranu osiva. Přípravek Vibrance Gold obsahuje 50 g/l sedaxanu, 25 g/l fludioxonilu a 25 g/l difenoconazolu. Speciální kombinace tří účinných látek je současně kombinací tří významných fungicidních skupin karboxamidy, fenylpyrroly a triazoly. Tím získává přípravek nejen tři různé mechanismy působení a vzájemné posílení účinnosti proti chorobám, ale stává se také velmi významným nástrojem antirezistentních strategií
Vibrance Gold dosahuje vysoké účinnosti a má registraci na nejširší spektrum hospodářsky významných chorob. Nejvýznamnějším benefitem přípravku Vibrance Gold je bezesporu podpora kořenového systému, stimulační účinek a zdravý růst kořenů, což má podstatný vliv na rovnoměrné a rychlé vzcházení rostlin, lepší přezimování, snazší regeneraci na jaře, vyšší odolnost rostlin proti stresu, lepší fyziologický stav a vitalitu rostlin.
Rooting Power
Z mnoha výsledků pokusů jasně vyplývá pozitivní vliv technologie Rooting power nejen na délku kořenů, ale i na celkovou hmotnost kořenů, a dokonce i na obsah sušiny v kořenech. V letošním roce 2018 jsme opět prověřili výkonnost naší technologie v ozimých pšenicích pod tlakem teplotních výkyvů letošní zimy, která se opět zařadila mezi jedny z nejmírnějších, ale ve svém závěru potrápila vegetující porosty prudkým ochlazením a zámrzem půdy až do 35 cm. Již jaro zvěstovalo průběh letošní sezóny, protože nízké sněhové srážky a prudké oteplení vedly k vysokému výparu, což mělo za následek slabý výskyt chorob přenášených osivem i půdou. Zaměřili jsme se tedy na sledování dynamiky tvorby nadzemní a podzemní biomasy v porovnání na konkurenční přípravky. Na pokusné stanici v Trutnově jsme odebrali z každé parcely rostliny z jednoho metru a po rozboru zvážili nadzemní a podzemní biomasu zvlášť a porovnávali poměr hmotnosti kořenů ke hmotnosti rostliny.
Nejvyšší poměr hmotnosti kořenů ke hmotnosti rostliny byl zaznamenán u přípravku Vibrance Gold, jak je vidět na v grafu 1. U ostatních variant velký stres z výkyvů teplot, promrzlé půdy a nedostatku vláhy způsobil, že v tomto hodnocení nedokázaly překonat neošetřenou kontrolu. Vibrance Gold dokázal vytvořit největší kořenový bal, tím porost ochránil před stresem a připravil pro porost nejlepší podmínky pro vstup do vegetační sezóny.
Mořicí přípravek Vibrance Gold opět dokazuje, že zlatá je jen jedna, pro toho nejlepšího, který se dokáže prosadit i v té největší konkurenci za každých podmínek.
Ing. Martin Hájek, Ph.D.,
Syngenta Czech s. r. o.