03.02.2005 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zimní hrušky v degustaci obstály

V areálu Sempry Litoměřice, s. r. o., se v prosinci loňského roku uskutečnila degustace hrušek, které se zúčastnili ovocnáři z celé republiky. Nejvyšší ocenění získala odrůda ´Dicolor´, která zvítězila ve třech z pěti hodnocených kritérií, na druhém a třetím místě se umístila ´Erika´.

Degustátoři posuzovali 35 odrůd a novošlechtění. V hodnocených kritériích – vzhled, konzistence, vůně/aroma, chuť dužniny a šťavnatost – si nejlépe vedly odrůdy ´Dicolor´ (první místo za vzhled, konzistenci a aroma), v chuti dužniny a šťavnatosti nejlépe obstála celkově čtvrtá ´Jana´. V západní Evropě dominantní ´Konference´ obsadila celkově až šestnáctou příčku. Z novošlechtění uspělo TE-4179, které se umístilo na devátém místě.

Úspěšné odrůdy
´Dicolor´ je zimní odrůda, registrovaná v roce 1997. Má středně silný růst a tvoří užší vzpřímené koruny. Sklízí se v první dekádě října, konzumní zralosti dosahuje od poloviny prosince do konce února. Plody jsou středně velké (130 – 150 g), žluté, dvě třetiny rumělkově červené, dužninu mají máslovitou, jemnou, sladce aromatickou.
´Erika´ je zimní odrůda, registrovaná v roce 1985. Má střední až silnější růst a rozložitou korunu. Sklízí se v první dekádě října, konzumní zralosti dosahuje od konce prosince do konce února. Plody jsou velké (200 g), žlutozelené s jemně rzivými lenticelami, dužninu mají křehkou, šťavnatou, lehce navinulou. Obě odrůdy vlastní Sempra Praha, a. s.

Udržovatel šlechtění
Sempra Litoměřice hospodaří na přibližně 350 ha pozemků (z toho je 260 ha orná půda pro základní zemědělskou výrobu a zbylých 90 ha trvalé porosty nebo víceleté porosty, které souvisí se šlechtitelskou činností). Je udržovatelem většiny odrůd velkého ovoce (jabloní, hrušní, třešní, višní, slivoní, částečně i broskvoní (vyšlechtěné v ŠS Těchobuzice) a v současnosti i několika odrůd meruněk.
Co se týká udržovacího šlechtění, zabývají se podnožemi jabloní a hrušní a produkcí oček, které dodávají do školek po celé republice. S tím je úzce spjata vlastní ovocná školka, v níž produkují ovocné stromky pro ovocnáře i drobný prodej a částečně taky pro vlastní další činnost, což je výroba kontejnerovaných výpěstků.

Na dalších místech se umístily:11. Delta, 12. Dita, 13. Jizera, 14. Grosdemange, 15. Delika, 16. Konvert, 17. Madame Verté, 18. Konference, 19. Morava, 20. Jeanne d´ Arc, 21. TE-68, 22. Decora, 23. Luna, 24. TE-91, 25. Denisa, 26. Amfora, 27. Omega, 28. Beta, 29. Nela, 30. Boscova lahvice, 31. Vonka, 32. Karina, 33. Lebosca, 34. Charneuská, 35. TE-2154.
Poznámky:
Hodnoceno bodovou stupnicí 1 – 5.
Konzistence násobena koeficientem 2, chuť koeficientem 3.
Odrůdy byly skladovány ve skladu při teplotě 4 C.
Vzorek číslo 24. – Erika/ A byl sklizen 15. 9. 2004.
Vzorek číslo 25. – Erika/ B byl sklizen 6. 10. 2004.

Zeptali jsme se
Ing. Radoslav Potůček,
ředitel Sempra Litoměřice, s. r. o.

 Mění se požadavky na trh hrušek a jablek?
Během posledních patnácti let došlo k registraci velkého množství odrůd jabloní i hrušní. Každý ovocnář se chtěl vyčlenit z ostatních, a proto se sázelo odrůd hodně. V současné době se trh mění především z důvodu velkého podílu obchodních řetězců na trhu s ovocem. Ty například vyžadují celoroční dodávky ucelených partií žlutých, červených a popřípadě žíhaných jablek. Naši pěstitelé zatím nejsou schopni dodávat do řetězců stabilně velké partie hrušek a tak převládá v této komoditě dovoz. Ten také z velké míry ovlivňuje názor a utváří bohužel i návyky spotřebitelů.

 Mají domácí pěstitelé šanci prosadit se?
Pro srovnání, v plodnosti je přibližně 300 ha hrušek proti 9000 ha jablek, takže hrušky jsou popelka v jádrovém ovoci a nebyla jim věnována větší pozornost. V současnosti zájem o hrušky na trhu stoupá. Je tu prostor pro ovocnáře, aby se zaměřili na výrobu kvalitních hrušek. Samozřejmě kvalita musí být podpořena výběrem stanoviště, podnože a závlahou. Ovšem rozhodování pro novou výsadbu není úplně jednoduché, pokud vezmeme v úvahu, že hrušně nastupují do plodnosti v pátém až sedmém roce po výsadbě. Udržet sad v dobrém stavu je velmi nákladná záležitost. Proto obnova výsadeb není moc rychlá. Druhou věcí je nedostatek výchozího materiálu. Zatím školkaři nestačí rychle reagovat na poptávku trhu, i když je tu pro ně prostor, a proto značná část se dováží.

 Jaké odrůdy nabízí Sempra?
O odrůdy hrušek, které byly u nás vyšlechtěny, jako jsou ´Dicolor´, ´Erika´ a ´Flora´, ´Bohemika´ ´Dekora´, ´Radana´ mají zájem vedle našich pěstitelů i v zahraničí. Sempra Praha jako majitel odrůd už uzavřela několik licenčních smluv v západní Evropě a zájem je o ně i v Polsku.

 Očekáváte zájem ze strany ovocnářů o obnovu výsadeb?
Mladých výsadeb je určitě více než sto hektarů, je to málo. Ovocnáři mají ale zájem sázet, a to je důležité.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down