Jednou z hlavních příčin negativních klimatických změn je velké množství oxidu uhličitého v atmosféře, přitom v půdě uhlík chybí, ač je nezbytný k tvorbě humusu. K odstranění tohoto nesouladu vede regenerativní zemědělství: na jedné straně bojuje proti uvedeným příčinám klimatických změn, na druhé zvyšuje úrodnost zemědělské půdy, která pak lépe zadržuje vodu a odolává suchu. Podporuje tak šetrné a ziskové hospodaření.
Projekty týkající se ukládání uhlíku do půdy a na to navazující zajímavé finanční podpory od firem produkujících velké množství CO2 se už ve světě využívají. Jako první v České republice přichází se svým projektem za českými zemědělci společnost Carboneg. Cílem tohoto projektu je dostat co nejvíce oxidu uhličitého pod zem a co nejméně do ovzduší. A ještě za to zemědělcům zaplatit.
Způsobů, jak ukládat uhlík do půdy, je víc. Nejnákladnější jsou technologické postupy, kdy obří větráky stahují oxid uhličitý z ovzduší a ukládají ho do rezervoárů v zemi. Pro společnost Carboneg je však prioritou přírodní cesta. Ať už v podobě obnovy lesů, mokřadů nebo rašelinišť, či již uvedeného regenerativního zemědělství. To nabízí oproti konvenčnímu způsobu spoustu výhod. Omezují se chemické přípravky, nedochází k erozi půdy a ta je sama po celý rok plná života. Efekt ukládání většího množství uhlíku je tak díky zvýšené fotosyntéze zcela přirozený. „To podstatné, co Carboneg odlišuje od jiných uhlíkových projektů, je věrohodnost,“ říká zakladatel uvedené společnosti Václav Kurel. „A také dlouhodobá udržitelnost a přidaná hodnota v podobě kvalitnější a zdravější půdy i potravin.“*
Více naleznete v Zemědělci č. 44.