02.02.2009 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelenina na Slunečném pobřeží

Andaluzie leží v jižní části španělského pobřeží, které většina z nás zná spíše z katalogů cestovních kanceláří. Krásné pláže, příjemné klima a více než tři sta dní slunečního svitu láká mnoho turistů. Jihovýchodní část zvaná Almerie však zaujme více než 35 tisíci hektary krytých pěstebních ploch. Místní pěstitelé pokrývají 58 procent andaluzské produkce ovoce a zeleniny a třicet let jsou hlavními dodavateli evropského trhu.

Koncem podzimu přivítala Almerie profesionální zahradníky na 24. ročníku Expo Agro Almeria. Veletrh představil místní produkci ovoce a zeleniny a zaměřil se na problematiku využití biologicky účinných látek při produkci zahradnických výpěstků.

Především zelenina
Zhruba 20 tisíc místních producentů disponuje plochou kolem 2,5 hektaru. Malí hospodáři se shromažďují do odbytových organizací a produkci prodávají prostřednictvím aukcí. Cílovými stanicemi zdejší produkce jsou z 80 % evropské země jako Německo, Velká Británie, Itálie, Francie či Nizozemsko. Farmy jsou většinou rodinné a ale velkou část pracovní síly tvoří emigranti především ze severních oblastí Afriky.
Většinu výpěstků produkují ve fóliovnících, které dosahují 37 tisíc m2. V zemědělském roce 2007/08 zde vyprodukovali bezmála tři milióny tun výpěstků zeleniny v hodnotě 2,4 miliónů euro. Většinu produkce zaujímají rajčata, papriky a okurky, na jaře se zaměřují na melouny a fazolové lusky. Využívané fóliovníky nejsou vytápěny a nepředstavují tedy vysoké náklady. Tamní klima (průměrná roční teplota 19,3 °C) dovoluje produkci plodové zeleniny po celý rok, čehož místní pěstitelé využívají především v průběhu zimních měsíců, kdy je cena těchto komodit vyšší a neexistuje větší konkurence.
Aby zamezili vyčerpání půdy a přenosu chorob a škůdců, využívají pro pěstování rostlin většinou umělé substráty. Ochrana se provádí z velké části biologickými preparáty, nechybí ani mechanické zásahy. Fóliovníky jsou vybaveny dvojím vchodem a všechny větrací otvory jsou zakryty látkou.
Tato oblast patří mezi nejsušší na celém světě, na pobřeží spadne ročně pouhých 200 mm, v nedalekých horách 500 mm. Zálivková voda pochází nejčastěji z hlubokých studní, přivádí se z hor a producenti využívají i malé množství zachycené dešťové vody.

Almerie se pochlubila
Již 24. ročník přehlídky představil místní produkci, využívané technologie a prostředky, které pěstitelé využívají. Na ploše sedmi tisíc m2 prezentovaly společnosti své novinky a návštěvníci mohli nahlédnout i do aktivit oficiálních institucí (vysokých škol či výzkumných zařízení). Veletrh slouží jako místo setkání všech, kteří se nějakým způsobem dotýkají zahradnické produkce v této oblasti. Více než 150 vystavovatelů z mnoha evropských i mimoevropských zemí představilo novinky a pokrokové technologie využívané v zahradnické produkci.
Na pořádání všech ročníků veletrhu má velkou zásluhu andaluzská vláda. Její představitelé uspořádali v rámci zahájení veletrhu tiskovou konferenci. Místní podnikatelé by se podle ní měli zaměřit na tři hlavní segmenty – bioprodukci či ekoprodukci, zavádění inovací do výroby a vetší orientaci na mezinárodní trhy. Jejich prioritou by měla být modernizace skleníků . V roce 2009 plánuje andaluzská vláda podpořit místní produkci 300 miliony eur na renovaci technologií, zlepšení závlahy a nalezení nových zdrojů vody (např. odsolení mořské vody či využití odpadní vody z měst) či na vzdělání.
Zaujme i netradiční otevírací doba – veletrh bylo možné navštívit mezi 11. a 21. hodinou. Tento rok se pěstitelé představí na jubilejním 25. ročníku, který proběhne 26. až 29. listopadu na almerijském výstavišti.

Krátká exkurze po výstavišti
Aktuální otázkou poslední doby je produkce energie z obnovitelných zdrojů. Almerie, ležící na Slunečném pobřeží, má díky 320 dnům slunečního svitu velkou kapacitu ve využití sluneční energie. Domácí společnost Solmeraya představila solární fólii, kterou je možné pokrýt například rezervoár s vodou. Zdánlivě nevyužitelná plocha se stane zdrojem energie.
Své premiérové představení si na Expo Agru odbyla společnost Hortyfruta. Jako profesionální sdružení andaluzských pěstitelů a distributorů ovoce a zeleniny se zaměřuje na zdravou produkci dosahovanou využitím biologické ochrany. Společnost se snaží řešit i sociální problémy místních pracovníků, většinou emigrantů.
Agrobio je jedním z největších španělských producentů čmeláka zemního. Ti zastávají stále důležitější roli ve skleníkovém hospodářství. Rostliny díky opylení dosahují vyšších výnosů a kvality produktů. Vedle čmeláků produkují přirozené predátory škůdců či feromonové lapače. Využití biologických přípravků na ochranu rostlin je v Andaluzii dotováno místní vládou.
Belgická společnost Biobest se zabývá produkcí čmeláků po dvacet let a stala se jejich největším evropským producentem.Vedle recyklovatetelných čmeláčích boxů nabízí i přípravky biologické kontroly. Orientují se především na nizozemský a belgický trh. Loňskou novinkou se stal systém Biobolo® určený k ochraně rostlin ve skleníku, který byl představen již na veletrhu HortiFair. Slouží k maximálnímu rozptýlení dravých roztočů v prostoru skleníku.
Vedle problematiky biologické ochrany byl velký prostor věnován tzv. Fresh cut a Ready to Eat produkci. Výrobky jsou v čerstvém stavu upravené pro přímou konzumaci. Představené automaty s ovocem jsou například vhodné do nemocničních zařízení, škol či úřadů. Základem je zajištění delší trvanlivosti prodávaných výrobků díky pasterizaci. Při teplotě 1,6 °C vydrží minimálně 15 dní.

Zeleninová burza
Vedle návštěvy veletržního areálu jsme shlédli zeleninovou burzu Casi. Vznikla sdružením místních pěstitelů koncem první poloviny minulého století a původně se zaměřovala především na místní obchodníky. Postupně došlo k navýšení členů a jimi obhospodařované plochy a dnes se produkce od více než dvou tisíc dodavatelů dostává do celé Evropy. Z 95 % obchodují s rajčaty, kterých se tu denně prodá na dva milióny. Zbývajících pět procent zboží pokrývá obchod s vodními melouny, paprikami, lilky či okurkami.
Burza funguje netradičním způsobem – jako základní je vyhlášena maximální cena, která se postupně snižuje. V průběhu letních měsíců zaměstnávají 500 pracovníků, jejich množství narůstá v průběhu zimy na bezmála 1000. Disponují čtyřiceti vozy a využívaná třídička rajčat klasifikuje 40 tisíc plodů za hodinu podle velikosti, barvy a tvaru.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down