02.09.2010 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze zanedbané lahvovny nový park

Cílem návštěvy v Litoměřicích byly především letničkové výsadby. Při této příležitosti jsme však měli možnost zhlédnout i další městskou zeleň. Největší pozornost byla věnována novému Parku U hvězdárny, který byl otevřen v roce 2008.

Zeleni v celých Litoměřicích je vyhrazeno zhruba 68 ha, z toho největší plochu zaujímají Jiráskovy sady a Park U hvězdárny. Opomenout nesmíme ani Park U domova důchodců, který byl dokončen v roce 2009 a slouží pro relaxaci především obyvatelům starobince.

Historické propojení
Jak už titulek článku napovídá, na místě bývalé zanedbané pivovarské lahvovny byla v roce 2006 započata konstrukce Parku U hvězdárny. Ještě předtím město odkoupilo pozemek od pivovaru, který ukončil svou činnost. Projektování parku dostal na starost Projektový atelier Ing. arch. Jarkovský, realizaci technické části společnost N+N – Konstrukce a dopravní stavby Litoměřice, s. r. o. a zahradnickou část zajišťovala firma Lesprodukt Poplze s. r. o. z Libochovic. Zaměstnanci projektového atelieru při navrhování přihlíželi i k historickým souvislostem, inspirovat se například nechali mapami z roku 1720. Na těchto mapách jsou zaneseny dva rybníčky, které zásobovaly vodou již nefunkční mlýn, se dvěma jezírky se poté počítalo i při výstavbě parku. Litoměřice financovaly celou stavbu z vlastního rozpočtu, ze kterého bylo čerpáno 19,7 milionu korun. Město před začátkem konstrukce poslalo žádost o dotaci z programu Severozápad, ta ale nebyla úspěšná.
Na první pohled nás v parku upoutají dvě biotopická jezírka, jež byla osázena vodními rostlinami tak, aby tvořila přirozený filtrační systém. Jezírka jsou od sebe oddělena dřevěným mostkem. Dalším dílem je stavba uprostřed parku – dřevěná, vysoká věž mající podobu kompasu. Jiná zajímavá sochařská a kovářská díla, jako jsou pítko, brána či lávka, jsou rozmístěna po celé ploše parku.

Nejen pro milovníky rostlin
V parkovém prostoru se celkem nachází 70 druhů rostlin, travnaté plochy jsou doplněny trvalkovými výsadbami, jež byly zvoleny vzhledem k prosluněnosti celého parku. Na místě najdeme i růžovou zahradu, ve které kvetou růže a levandule, doplněny zimostrázem. Pro upřesnění jmenujme alespoň některé druhy rostlin vysázené v parku: hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) Annabelle, hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) Bouquet Rose, šácholan liliokvětý (Magnolia x liliiflora) Nigra či kalina Carlesiova (Viburnum carlesii), kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) a pivoňka skupiny Suffruticosa. Pro kulturní akce bylo v horní části parku zrekonstruováno atrium, které hlavně v letním období slouží obyvatelům pro návštěvu koncertů, či jiných představení. Součástí parku je i kavárna, která byla vybudována z bývalé vodárny. Na své si přijdou nejen milovníci rostlin, ale i příznivci petanqu nebo zájemci o hvězdářství – ve spodní části parku jsou na zdech vyobrazena nejen souhvězdí.
V celém parku je zavedena automatická závlaha. Výhodou při konstrukci byla přítomnost 26 m hluboké studny, donedávna zásobující pivovar, dnes fungující jako zdroj vody k zavlažování parku i prostoru před domem kultury. O park po dobu záruky pečuje realizační firma.

Další zajímavosti města
Vedle zmíněného Parku U hvězdárny jsou v Litoměřicích ještě rozlehlé Jiráskovy sady, u nich stojí za zmínění, že zástupci města se snaží získat prostředky na rekonstrukci celého prostoru. Po loňském neúspěchu byla letos s žádostí o dotační podporu oslovena nadace Proměny, jejíž grantový program Parky podporuje rozvoj městské veřejné zeleně. Výsledek správní rady nadace bude znám na podzim tohoto roku.
V blízkosti Parku U domova důchodců se nachází jiné dvě chlouby Litoměřic – památné Ginkgo biloba, stromy původem z Číny. V Číně byl tento strom považován za posvátný, a proto byl vysazován v blízkosti chrámů. I ve zdejším městě má své posvátné místo, vždyť stojí na Dómském pahorku v blízkosti katedrály svatého Štěpána, která je domovem místního biskupství a to je jedno z nejstarších v České republice.
Návštěva úrodného kraje v Českém středohoří nám názorně ukázala jak lze úspěšně pečovat o městskou zeleň. Podstatná není pouze udržovací péče, ale také zvelebovací a to se zástupcům Litoměřic daří naplnit do poslední květiny či stromu. Přejme si ať nové či zrekonstruované parky vznikají po naší republice stále ve více městech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down