13.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zásady regenerativního zemědělství

Na konferenci Živá krajina vystoupil také výzkumný pracovník Ing. Karel Klem, Ph.D., z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, který se věnuje především dopadům změny klimatu na zemědělství a lesnictví. Účastníkům konference představil svůj pohled na regenerativní zemědělství a zmírnění negativních změn klimatu prostřednictvím ukládání uhlíku do půdy.

Šlo o pohled agronoma výzkumníka, který se mnoho let zabýval intenzivním zemědělstvím s aplikací hnojiv a pesticidů. „V posledních letech se snažím přijít na to, co je na uvedeném způsobu hospodaření špatně. Proč dochází k tomu, že čím více do systému vkládáme, tím méně z něho získáváme,“ řekl hned na úvod své přednášky Karel Klem.

Zdůraznil, že jde o dlouhodobý problém. Poukázal na jednoznačný trend poklesu půdního organického uhlíku za posledních sto let. Což je v podstatě důsledek intenzivního hospodaření, intenzivního obdělávání půdy, intenzivního hnojení a používání fungicidů. Dnes máme podle něj poslední šanci zvrátit tento negativní trend, jinak nás čeká dramatický pokles výnosů. Hrozí desertifikace (degradace půdy) a již nyní hospodaření připomíná spíše hydroponické pěstování, které je sice velmi efektivní, ale nemá budoucnost, neboť již dnes chybí v krajině voda. V důsledku změny klimatu a zejména pak postupného oteplování bude voda pro zemědělské hospodaření chybět stále více. Proto je podle Karla Klema jediným řešením regenerativní zemědělství a zvýšení obsahu organického uhlíku v půdě, které navrátí půdě všechny původní funkce včetně zadržení vody.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 15*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down