Při pěstování pšenice hraje podstatnou roli správný výběr odrůdy pro dané stanoviště a promyšlená technologie pěstování. S výběrem odrůd mohou pěstitelům pomoci polní dny. Jeden z nich se uskutečnil v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku.
Na polním dnu si příchozí mohli prohlédnout nejen vybrané odrůdy ozimé pšenice, ale také měli možnost porovnat účinnost různých fungicidních a herbicidních přípravků. Tradiční akce na půdě zemědělského podniku Agro Poříčí, spol. s r.o., proběhla pod záštitou Zkušební stanice Kluky spol. s r. o.
Rozsáhlé pokusy
Na již 31. ročníku této akce přivítala účastníky polního dne jednatelka a vedoucí pokusnictví a poradenství Zkušební stanice Kluky Ing. Milena Bernardová. Na poli pak příchozí seznámila s rozsáhlými herbicidními a fungicidními pokusy založenými na odrůdě Kamerad. V pokusech se porovnávalo 24 herbicidních a stejný počet fungicidních ošetření porostů pšenice. V odrůdových pokusech bylo zařazeno 34 odrůd. Velikost pokusné parcely dosahovala šířky pěti metrů a délky osm až deset metrů podle podmínek stanoviště. Pšenici pro pesticidní pokusy zaseli 5. října 2023. Vzhledem k předplodině ozimé pšenici porosty ve větší míře napadly choroby. V herbicidních pokusech se jednou fungicidně ošetřovalo přípravkem Mandarin Gold. Uplatnila se technologie bezorebného zpracování půdy s dvojí podmítkou. Dusíkem se hnojilo celkovou dávkou 150 kg na hektar. Během vegetace bylo potřeba dvakrát aplikovat insekticid proti kohoutkovi. V pokusech se porovnávají dvě varianty herbicidních ošetření, a to podzimní a jarní. Na podzim se navíc ověřují preemergentní, časné posteemegrentní a pozdní postemergentní aplikace. Časné postemergentní aplikace herbicidů se uskutečnily 22. října 2023.
Hlavně chundelka a svízel
Ing. Bernardová před polním dnem vyhodnotila pokusy z hlediska zaplevelení. O nutnosti používání herbicidů svědčila silně zaplevelená kontrola. I na některých ošetřených plochách se v menší míře vyskytovaly plevele, především chundelka metlice, sveřep jalový, kostřavy a svízel přítula. Na kontrolní variantě Ing. Bernardová zjistila sedm až osm rostlin svízele na metru čtverečním a pět až deset rostlin chundelky metlice. Z dalších plevelů se jednalo o heřmánkovité druhy, violky a v menší míře se vyskytovala kokoška pastuší tobolka, penízek nebo rozrazily. Podle sdělení Ing. Bernardové podzimní ošetření proti plevelům zcela vyhubilo heřmánkovité druhy, violky a rozrazil. Na svízel přítulu a chundelku metlici aplikace herbicidů nezabírala stoprocentně. V letošním roce byl enormní především tlak svízele. Mezi herbicidními variantami byly patrné určité rozdíly v účinnosti na plevele. V bloku fungicidních ošetření mohli příchozí porovnat účinnost použitých přípravků. Ve velké míře byla napadena chorobami kontrolní neošetřená varianta, přičemž všechny fungicidní aplikace napadení snižovaly.
Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Úvodní foto: Na pokusném stanovišti se ověřovaly osinaté i bezosinné odrůdy pšenice
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 8/2024.