16.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem o sóju je vyšší nejen u nás

Sója luštinatá představuje v České republice druhou nejrozšířenější luskovinu po hrachu. Její výměra v posledních dvou letech šla nahoru. Loni se sója v ČR pěstovala na téměř dvaceti tisících hektarech a letos zaujímala plochu větší než 28,5 tisíc hektarů.

Pro úspěšné pěstování luskovin včetně sóji je potřeba dostatek vláhy za vegetace. Z hlediska povětrnostních podmínek v minulých ročnících tato luskovina na našem území poměrně dobře prospívala.

V posledních letech naši pěstitelé projevují o tuto plodinu větší zájem než v minulosti. Loni byla úroda sóji v České republice díky dostatku vláhy v rozhodujících obdobích nadprůměrná. Průměrný výnos sóji v ČR v roce 2021 dosáhl 2,61 t/ha, což je druhá nejvyšší hodnota v historii. Loňská produkce se u nás vyšplhala na téměř 51,5 tisíc tun.

K výraznému nárůstu plochy sóji dochází v posledních letech nejen v ČR, ale také u našich sousedů na Slovensku. Letos slovenští pěstitelé oseli téměř 68 tisíc hektarů. Loni se v SR docílilo průměrného výnosu sóji 2,53 t/ha.

Větší produkce ve světě

Z celosvětového hlediska je sója čtvrtou nejrozšířenější plodinou a po palmě olejné druhou nejvýznamnější olejninou. Předpokládaná světová produkce sóji pro sezónu 2022/2023 by se měla dostat na téměř 393 miliónů tun, což představuje nárůst o jedenáct procent v porovnání s 353 milióny tun v předešlém pěstitelském roce.

Největší produkce sóji se předpokládá již tradičně v Brazílii (149 mil. tun), která z důvodu silné poptávky a přeorientování na čínský trh neustále navyšuje výměru. Je sice pravdou, že dovoz a spotřeba semen olejnin a rostlinných olejů, zejména sóji, v Číně v posledních měsících mírně zaostával za předpoklady analytiků, to však souvisí se silnými omezeními souvisejícími s opětovným vyšším výskytem Covidu, který stále zpomaluje ekonomiku. Druhým a třetím nejvýznamnějším producentem sóji jsou USA (123 mil. tun) a Argentina (51mil. tun).

V loňském roce byl u sóji zaznamenán nejnižší celosvětový průměrný výnos za posledních šest let, který způsobila nižší úroda na jihoamerickém kontinentě vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek, především extrémního sucha.

Tři polní dny

Se situací v pěstování sóji u nás i ve světě se obeznámili účastníci seminářů Sója 2022. Akce proběhly ve Skaličce na Přerovsku, ve Slovči na Nymbursku a ve Straškově na Litoměřicku.

Hlavní organizátor Ing. Přemysl Štranc, Ph.D., zúčastněné seznámil s technologiemi pěstování sóji i s odrůdami zařazenými do pokusů. V poloprovozních pokusech se ověřuje vhodnost vybraných odrůd pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky. Ing. Pavel Procházka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze mimo jiné vyzdvihl význam kvality osiva a jeho moření.

Významná plodina

Stejně jako v minulých letech, i letos v úvodu semináře Ing. Štranc připomněl význam sóji. Tato plodina má velmi široké uplatnění nejen ve výživě lidí i zvířat, ale také v průmyslu potravinářském, krmivářském, chemickém, farmaceutickém nebo kosmetickém. V zemědělských podnicích, kde sóju pěstují, nachází využití do krmných směsí, jako tržní plodina, přerušovač obilních sledů a zlepšující plodina v osevním postupu s kladným vlivem na kvalitu půdy.

Pro pěstování sóji v ČR existuje celá řada důvodů. Naši pěstitelé mají k dispozici nové odrůdy, které jsou na rozdíl od dřívějších, vhodnější do našich agroekologických podmínek z hlediska délky vegetace a dozrávání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down