31.05.2010 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žádá se výnos i kvalita

Na našem trhu se každoročně objevují nové odrůdy, které své předchůdkyně překonávají v řadě parametrů. Přestože mnohé z vlastností mají geneticky zakódované, je třeba je podpořit vhodnou agrotechnikou. U ozimé pšenice je klíčová mimo jiné hustota porostu a výživa rostlin.

Zmíněná fakta též zazněla na semináři uspořádaném nedávno společností Oseva PRO s. r. o., na zámku v Třešti. Oseva PRO zde nejen představila novinky ve své nabídce, ale díky přizvaným odborníkům poskytla také řadu dalších informací. Jak vyplynulo z úvodního vystoupení zástupce pořadatelské firmy Ing. Rudolfa Pucholta, CSc., cílem akce nebylo jen hovořit o přednostech nových odrůd, ale zmínit i případná rizika jejich pěstování. Tím je u velmi výkonných odrůd například nedosažení kýžené potravinářské kvality.

Nové požadavky kvality
Ing. Václav Staněk ze společnosti Oseva Bzenec, a. s., pěstitelům obilnin přiblížil, jak a proč jsou konkrétní parametry kvality důležité pro zpracovatele. Kromě známých parametrů běžně hodnocených při výkupu pšenice hovořil o alveografické energii a alveografickém poměru, což jsou hodnoty vyjadřující mimo jiné pružnost a tažnost těsta. Jak se ukazuje, pouhý obsah lepku tyto vlastnosti zcela přesně nevyjádří, neboť v kvalitě obsaženého lepku jsou významné rozdíly.
Pekárny a mlýny mají zmíněné ukazatele již ve svých normách a rozdělují tak pšenici do kategorií A až C. Toto označení však neodpovídá známému osivářskému hodnocení kvality odrůd E až C. Nicméně je i pro pěstitele užitečné tato hodnocení znát. Ing. Staněk přiblížil také požadavky zpracovatelů na další typy výrobků, například na oplatky či na pečivo distribuované od obchodů mražené a až tam následně dopékané.

Kvalita ve vztahu k výživě a průběhu počasí
Ing. Staněk a také další přizvaný přednášející Ing. Pavel Růžek, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni, prezentovali v Třešti řadu výsledků pokusů zaměřených právě na kvalitu pšenice. Shodli se v tom, že moderní intenzivní odrůdy nemohou dosáhnout vysokého výnosu a současně požadované kvality bez dostatečné výživy dusíkem a dalšími prvky. Je pro ně potřeba počítat s výživou na úrovni 160–190 kg N/ha, jedině tak mohou potvrdit své vlastnosti.
Při hnojení je však třeba vzít v úvahu také strukturu porostu a vývoj počasí – především úroveň srážek. V letech s dostatkem vláhy a tedy s optimálními podmínkami pro příjem živin je nutné počítat s vyššími dávkami dusíku. Pokud tomu tak není, veškeré přijaté živiny rostliny investují do výnosu a na kvalitu nezbude. V sušších podmínkách a při nižším výnosu může pšenice dosáhnout kvality i při nižších dávkách živin.
Ing. Růžek se zastavil také u těch výživářských opatření, kterými bylo ještě v době konání semináře v polovině května možné napomoci porostům k dosažení potřebné kvality. Poslední aplikací hnojiva lze ještě ovlivnit obsah dusíkatých látek v zrnu. Připomněl, že pro kvalitativní hnojení se lépe osvědčují tuhá hnojiva. Nejenže nehrozí riziko popálení praporcového listu, ale především se živiny dostanou s menšími ztrátami ke kořenům. V případě, že pěstitelé i tak volí hnojivo DAM, je vhodné použití postřikovače s hadicovými aplikátory.

Představení šlechtitelské firmy
O představení vlastností nových odrůd se postaral zahraniční host třešťského semináře – produktový manažer společnosti Deutsche Saatveredelung AG (DSV Lippstadt) Oliver Wellie-Stephan. Nejprve však pohovořil o firmě, kterou zastupuje. DSV je šlechtitelská firma založená v roce 1923, vlastněná akcionáři z řad zemědělců a zaměstnanců, s obratem 73 mil. eur ročně, zabývající se produkcí osiv řepky, obilnin, trav, jetelů, kukuřice a meziplodin. Z vlastní produkce DSV je ročně zobchodováno asi 25 tisíc tun osiv. Dceřiné zastoupení má tato německá firma ve Francii, Velké Británii a v Polsku. Přes distribuční a partnerské firmy je činná celosvětově. O úspěších společnosti hovoří mimo jiné její podíl na trhu. Například u ozimé pšenice zaujímají letos odrůdy DSV v Německu 16,8 %, což tohoto šlechtitele řadí na druhou příčku celkového hodnocení.

Odrůdové novinky
Čeští pěstitelé již znají od šlechtitelů DSV například odrůdy Akteur, Potenzial a Highlight. Loni k nim přibyla také odrůda Salutos, která zde prošla tříletým cyklem zkoušení. Podle slov Olivera Wellie-Stephana je Salutos odrůdou kompenzačního typu se střední hustotou porostu a středním počtem zrna v klase, s vysokou HTS. Tato odrůda kvality B se může pochlubit vysokým výnosovým potenciálem, přičemž vhodná je pro pěstování po všech předplodinách, včetně kukuřice, snese i lehčí půdy. Salutos je vyššího vzrůstu se středně raným metáním a plynulým naléváním zrna. Velmi dobrou odolnost vykazuje proti septorii a rzi plevové. Jen nepatrně náchylný je k fuzáriím.
Novinkou v sortimentu je jen před několika dny oficiálně i u nás povolená „áčková“ odrůda Aladin. Podle slov odborníka je i tato odrůda kompenzačního typu, se střední hustotou porostu a počtem zrn v klase, s vysokou HTS. Je to pšenice s velice zdravým listem a vynikající odolností k fuzáriím. Vysoký výnos dává i v neošetřené variantě. I přes delší stéblo má dobrou odolnost k poléhání. I Aladin lze sít po všech předplodinách, včetně kukuřice. Výjimkou je pouze pozdě sklizená cukrová řepa, neboť Aladin se hodí kvůli svému pomalému vývoji na podzim spíše pro časnější termíny výsevu.
Na závěr vystoupení si Oliver Wellie-Stephan nechal informace o vlastnostech odrůdy Chevalier. I ta je díky uvedení v evropském katalogu od letošního roku nabízena českým pěstitelům prostřednictvím společnosti Oseva PRO. A její zástupci se netají ambicemi úspěšného rozšíření Chevalieru i u nás. Opírají se mimo jiné též o zkušenosti z Německa, Rakouska či Francie, kde již krátce po svém uvedení na trh zaujímá velké osevní plochy. Například v Sasku je Chevalier po odrůdě Akteur druhou nejpěstovanější. Chevalier dává stabilní vysoké výnosy zrna pekařské jakosti E (A). Má středně rané metání, díky krátkému stéblu velice dobrou odolnost vůči poléhání, zdravý list, je odolný proti fuzáriím. Pěstovat se může po všech předplodinách, je vhodný pro středně rané až středně pozdní termíny výsevu. Oliver Wellie-Stephan doporučil Chevelier i pro technologie minimálního zpracování půdy. „Celkově vyvážená odrůda pro všechna stanoviště,“ těmito slovy ukončil její představování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down