02.06.2024 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za inspirací na farmy i na pole

Všichni zájemci o regenerativní zemědělství mohou navštívit farmy a zemědělské podniky, které se tomuto šetrnému způsobu hospodaření již věnují. Novou sérii polních dní organizuje Carboneg ve spolupráci s jednotlivými farmami a experty. Jeho snahou je spojit zemědělce, odborníky a nadšence, kteří sdílí vášeň pro zdravou krajinu a zájem o regenerativní zemědělství, a vytvořit prostředí pro vzájemné učení, inspiraci a podporu. ‍

Termíny jsou zveřejňovány postupně: 27. června mohou zájemci zavítat na Statek Novotinky (Načeradec) a 31. července na RegeFarm do Velké nad Veličkou. ‍‍Více informací o programu, nutné registraci předem a další termíny akcí naleznete na blogu Carboneg: https://bit.ly/polni-dny-Carboneg.

Snazší přechod na nový systém

Polní dny, kterých se letos uskuteční několik v České republice i na Slovensku, jsou přístupné široké veřejnosti a zejména zemědělcům, kteří se chtějí inspirovat svými kolegy a jsou otevřeni novým přístupům. Smyslem je ulehčit ostatním cestu k přechodu na regenerativní hospodaření a nabízet možnost osobního setkávání a sdílení praxe.

„Víme, že podobná výměna zkušeností, konkrétní ukázky přímo na poli, společné debaty nad výnosy a kvalitou produkce, setkávání s ostatními farmáři a možnost probrat svoje výzvy s někým dalším je to, čeho si zemědělci cení nejvíce. Po organizaci celostátní konference Živá krajina tak přicházíme s komornějším, ale prakticky pojatým konceptem, díky němuž se regenerativní praxe otevře i lidem v regionech,“ říká Václav Kurel, zakladatel Carbonegu. „Jsme přesvědčeni o tom, že budování komunit a networking má hluboký význam zejména v začátcích a je významnou pomocí v přechodu na nový způsob hospodaření.“

Chybami se člověk učí

Regenerativní rostlinnou i živočišnou ekologickou produkci představil na jedné z prvních akcí v polovině května Tomáš Borkovec z Biofarmy Rašovice. Za inspirací pro regenerativní pastvu dorazila většina účastníků. Tomáš Borkovec se jí věnuje zhruba rok a půl, i přesto již dosáhl významného zlepšení travního porostu a zvýšil spokojenost svých stád.

Jak se říká, chybami se člověk učí. Při přechodu na nový systém hospodaření to platí dvojnásob. „Je potřeba ukazovat i nepovedené příklady, aby se ostatní mohli poučit z chyb druhých a neopakovat je.“ zdůraznil Tomáš Borkovec. Během polního dne zavedl účastníky i na pokusné pole, které osel v pozdějším termínu no-till sečkou do spasené a vymrzlé meziplodiny. Obilí tam však v půli května ve velké míře přerůstaly plevele a své udělalo také sucho.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 24.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down