09.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt invazní sršně asijské potvrzen

Hnízdo sršní asijských, jejichž výskyt byl minulý týden potvrzen v Plzni, se podařilo objevit a do čtyř dnů bylo zlikvidováno. Předcházel tomu intenzivní monitoring, který na místě prováděli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Západočeského muzea, včelařů a specialisty na blanokřídlý hmyz. V praxi byl poprvé aplikován postup likvidace hnízda podle navrženého „Plánu eradikace pro sršeň asijskou (Vespa velutina) v České republice“.

Ten v uplynulých měsících připravil resort životního prostředí s odborníky z Botanického ústavu AV ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Plán má zamezit nebo alespoň zpomalit další šíření tohoto invazního druhu.

Invazní druh

Sršeň asijská je velmi významný invazní druh, který je útočný a dravý, specializuje se na lov včel a ohrožuje i ostatní volně žijící druhy hmyzu. Nezbytné je proto v případě výskytu zajistit rychlou reakci a odstranění hnízd, ale současně zabránit možné záměně s domácími druhy a zbytečným dopadům na ně. Plán eradikace proto popisuje postup, jak reagovat v případě nálezu hnízda (i jedinců bez hnízda, jako tomu bylo nyní u prvního výskytu v Plzni), ale také poskytuje informace ohledně možné záměny s původní sršní obecnou a dalšími podobnými druhy. Správná identifikace druhu je pro provedení zásahu (který bude zpravidla proveden prostřednictví Hasičského záchranného sboru) zásadní, stejně jako následný monitoring ověřující, zda došlo k úplné likvidaci.

„Při přípravě Plánu eradikace jsme vycházeli ze zkušeností v zemích, kde se již sršeň asijská vyskytuje delší dobu, jako je Francie, Španělsko, Portugalsko nebo Belgie a je naprosto zřejmé, že je potřebné zajistit včasnou identifikaci výskytu sršně asijské a okamžitou likvidaci nalezených hnízd. Podcenění situace v prvních letech výskytu vede k rychlému nárůstu početnosti a následně velkým dopadům na včelstva a volně žijících druhy hmyzu i k velmi vysokým nákladům vynakládaným na její likvidaci,“ ujasňuje Jan Pergl z Botanického ústavu AV ČR. Plán eradikace sršně asijské také nastavuje principy sdílení informací mezi resortními informačními systémy a přináší i základní informace o metodách likvidace a monitoringu. Je souhrnným materiálem pro všechny dotčené instituce i veřejnost.

Monitoring a mapování

„Základem je koordinovaný monitoring a mapování druhu. Vzhledem k tomu, že není možné systematicky pokrýt celou republiku, jsou nesmírně důležité informace jak ze strany odborných institucí a odborné veřejnosti (včelařů, entomologů), tak i ostatních občanů. Lidé mohou kontaktovat přímo AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz), nebo využít některou z již existujících platforem jako jsou BioLogiNaturalist a NAJDI.JE, anebo využít novou aplikaci NAHLAŠ SRŠNĚ. Veškerá data budou sdílena ve společné databázi a ihned předána AOPK ČR, která kontaktuje místně příslušný hasičský sbor či jiný subjekt se specializací na likvidaci hnízd,“ vysvětluje Jiří Skuhrovec z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Zdroj: MŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down