Poslední srpnový den se do Havlíčkova Brodu sjeli pěstitelé brambor z celé republiky, aby zde společně s odborníky z Výzkumného ústavu bramborářského (VÚB) zhodnotili končící bramborářskou sezónu.
Semináře nazvaného Ochrana brambor se vedle odborníků z pořádající organice zúčastnili také zástupci ministerstva zemědělství, Státní rostlinolékařské správy, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, téměř všech firem nabízejících na českém trhu přípravky ochranu rostlin a samozřejmě pěstitelé brambor, pro které především byl seminář doplněný rovněž o prohlídku porostů na zkušební stanici ve Valečově určen. Ač byl seminář zasvěcený ochraně brambor, nehovořilo zde pouze o škůdcích, chorobách a plevelech. Ani odrůdová skladba či odbyt brambor nezůstaly staranou.
Jak na semináři uvedl doc. Vlastimil Rasocha z VÚB, i v letošním roce poklesly výměry ploch osázených bramborami, a to na 69 236 ha. Ze srovnání údajů z loňského a letošního roku vyplývá, že výměra brambor poklesla o 2269 ha, přičemž nejvýznamnější pokles zaznamenaly brambory rané. Ty se lotos pěstovaly na 15 690 ha, vloni na 17 941 ha, podle doc. Rasochy je jejich výměra stále velká. Pouze u průmyslových brambor byl zaznamenán nárůst ploch a jak doc. Rasocha předpověděl, tento trend by se měl projevit i v budoucnosti.
Účastníci semináře získali informace také o tom, jak je pěstování brambor rozvržené po území naší republiky. Je velmi zajímavé, že více než 50 % výměry brambor se nachází pouze v 15 okresech. Největší výměry brambor jsou v okresech Pelhřimov, Havlíčkův Brod, Litoměřice, kde vstoupla výměra raných brambor, a Zlín. Brambory se přestávají pěstovat v západních Čechách, odkud by se však bylo podle slov doc. Rasocha snadné vyvážet na německý trh.
Část svého vystoupení věnoval doc. Rasocha srovnání některých aspektů českého a zahraničního bramborářství. Ač je u nás podíl sadbových brambor na celkové výměře podobný jako např. v Německu či Francii, není situace u nás a v zahraničí srovnatelná. V zahraniční je sadbový materiál mnohem kvalitnější, protože jeho velká část je v nižších stupních množení něž u nás. Lišíme se také v odrůdové skladbě pěstovaných brambor. U nás nejrozšířenější odrůda Impala, která se pěstuje na 11,2 % výměry, je např. v Německu až na 10. místě v pořadí oblíbenosti. V České republice jsou dalšími nejpěstovanějšími odrůdami Rosara, Colette, Adora, Velox atd. V Německu se nejvíce těší oblibě odrůdy Velox, Berber, Arcula, Christa a Leyla.
Jaká byla letošní sezóna?
Především nestandardní. Podle slov doc. Rasochy končí letošní bramborářská sezóna neobvykle brzy. První sklizně probíhaly v ranobramborářských oblastech, kde se brambory pěstují pod závlahami a fólií, již 26.5.
Na běžných plochách se desikace prováděla již od 20.6. Právě takto včas provedená desikace se pěstitelům vyplatila. Ti, kteří prováděli desikaci až v červenci, kdy přišly srážky, byli nuceni řešit problém obrostů druhou desikací. Jak jsme již v týdeníku Zemědělec informovali, výnosy brambor by měly být letos poměrně vysoké, avšak problémem je jejich kvalita, což potvrdil také doc. Rasocha. Kromě již zmiňované strupovitosti se díky nižšímu nasazení hlíz setkáváme s přerostlými hlízami, které nesplňují parametry pro konzumní brambory. Někteří pěstitelé se potýkali také s výskytem plevelných brambor, které se na pozemku objevují i po čtyřech letech, což může znamenat i karanténní problém. Pokud pěstitelé správně zasáhli fungicidními přípravky, neměli by mít významné problémy s výskytem plísně bramborové, o jejímž výskytu a ochraně proti ní podrobně informoval ing. Ervín Hausvater. Jak dodal doc. Rasocha, co bylo před patnácti lety velkým neřešitelným problémem, se již pěstitelé naučili zvládnout. Také ochrana proti kořenomorce se již u některých pěstitelů stává běžnou součástí agrotechniky. Pro letošní rok doporučil doc. Rasocha rovněž retardaci skladovaných brambor. Díky vysokým teplotám v průběhu vegetace jsou brambory špatně skladovatelné a očekává se jejich brzké klíčení. Vysoké teploty podpořily také výskyt hnědé skvrnitosti a především silný nálet mšic. Sucho naopak zamezilo masivnímu rozvoji plevelů, které tzv. neutekly a nepřerostly před vzejitím brambor, o čemž dále informoval ing. Jaroslav Čepl, který dále zhodnotil výskyt plevelů v celé sezóně a rovněž účinnost přípravků na hubení plevelů demonstroval na Zkušební stanici ve Valečově.