10.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhody a nevýhody aplikace bentonitu do půdy

Bentonit je reziduální nepřemístěná jílovitá hornina, která vznikla mechanickým a chemickým zvětráváním zpravidla vulkanického skla a popela v alkalickém vodním prostředí. Její využití v zemědělství je zejména v lehkých půdách s nízkým obsahem jílnatých částic

Bentonit je vhodným přírodním materiálem pro zlepšení půdních vlastností s ohledem na zadržení vody a živin. Proto je jeho potenciál zemědělského využití zejména v aplikaci do málo úrodných lehkých půd.

Bentonit patří mezi přírodní materiál prospěšný zejména pro výše zmíněné fyzikální půdní vlastnosti. Umožňuje snadnější dostupnost živin zvýšením celkového půdních sorpčního komplexu lehkých a středních půd. Důležitá je však správná aplikace, která by měla být dle potřeby se zachováním podílu jílových částic v rozmezí 20–45 %. S podílem vyšším než 45 % se začínají projevovat negativní vlastnosti těžkých půd, kterými jsou například vyšší utužení (objemová hmotnost redukovaná), snížená celková pórovitost a špatné zasakování vody do půdního profilu.

 

Dedikace

 

Článek byl uveřejněn za podpory Ministerstva zemědělství při České technologické platformě pro zemědělství a výsledků aplikovaného výzkumu ZÉTA, č. TJ02000068.

 

Článek si můžete přečíst ve Farmáři č. 6/2021.

 

Mgr. Martin Vašinka, Ph.D.

Ing. Barbora Badalíková
Zemědělský výzkum, spol. s r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down