26.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběrem trysky rozhodujete o ekonomice, ekologii a efektivitě aplikace

Jak se v tom všem vyznat?

Společnost AKP se zabývá postřikovači více než 30 let. Za tu dobu jsme se setkali s nejrůznějšími názory na výběr vhodných trysek pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin a upřímně řečeno, některé byly dost neobvyklé.

Vzhledem k tomu, že provádíme testování postřikovačů, vyrábíme a opravujeme tyto stroje, získali jsme mnoho zkušeností a to se týká také výběru a použití trysek. Odhaduji, že jsme otestovali několik tisíc strojů a stovky jich vyrobili nebo opravili. Navíc spolupracujeme s předními výrobci trysek, jako jsou firmy ALBUZ a HYPRO a dokážeme reagovat na nejnovější trendy v ochraně rostlin.

Foto 1 – Tryska CVI TWIN 110 04

Před nedávnem byl systém SELETRON, kde se vypíná každá jednotlivá tryska, něco velmi pokrokového, dnes to považuji za standard. V současné době se začíná uplatňovat pulsní řízení dávky, které posouvá aplikace ještě k mnohem kvalitnějším, ekonomickým a ekologicky šetrnějším způsobům aplikace.

Trysky se možná zdají jako málo důležitý komponent postřikovače, ale je dobré si uvědomit, že těmito tryskami prochází postřik a výběrem trysky dost zásadně ovlivňujeme kvalitu aplikace a tím ekonomiku použití přípravků a také ekologické aspekty, které se v současnosti točí hlavně kolem redukce úletu a ochranných pásem. Takže jak vybrat trysku, která bude nejlépe fungovat právě v tom mém postřikovači? A používám vůbec tu správnou trysku, která mi ušetří peníze a přitom budu mít kvalitní ošetření?

V dnešní době je na trhu obrovské množství trysek s nejrůznějšími parametry. Mezi ty hlavní patří doporučený tlak, výstřikový úhel, tvar výstřikového obrazce, vzdálenost mezi tryskami, redukce úletu, doporučené rozmezí rychlostí postřikovače, vhodnost pro herbicidy, insekticidy, fungicidy, tekutá hnojiva, rychlost větru atd. A to jsem se ještě nezmínil o přípravku jako takovém, kde výrobce uvádí a doporučuje minimálně několik důležitých informací, jako je dávkování a s tím spojené množství vody na hektar a také doporučený tlak postřikové kapaliny.

Takže jak na to?

Máte několik možností.

Například můžete začít u příbalového letáku přípravku a podle dávky doporučené výrobcem pesticidů vybrat vhodnou trysku s ohledem na rychlost pohybu vašeho postřikovače po poli, redukci úletu, rychlosti větru atd.  Vše je možné vyčíst z tabulek trysek. Naštěstí jsou trysky sjednoceny dle ISO normy a tím se orientace velmi zjednodušuje.

Nebo můžete navštívit naše stránky www.akp.cz, kde jsou přehledné tabulky trysek včetně jejich charakteristik a opět v souvislosti s příbalovým letákem přípravku vybrat vhodnou trysku.

Nebo nám můžete napsat e-mail nebo zavolat a my vám poradíme, jakou trysku by bylo vhodné použít.

Jednou z moderních metod výběru trysky je použít chytrý telefon a stáhnout si aplikaci ALBUZ, kterou jsme přeložili do češtiny a kde vám po zadání parametrů (aplikace vás povede, je to jednoduché) budou nabídnuty trysky, nejvhodnější pro danou aplikaci aktuální teplotu a sílu a směr větru.

Velmi se v současné době hovoří o ochranných pásmech a trysky se rozdělují na standardní, s redukcí úletu 50 %, a bublinkové, s redukcí úletu 75 % a 90 %.  Jak takové nízkoúletové nebo bezúletové trysky fungují, je každému jasné, v principu se vytváří směs kapiček vody se vzduchem, takovéto kapičky jsou těžší a zároveň se nevytváří kapičky o průměru 100 a 200 mikronů, takže se redukuje úlet a to je zvláště důležité při vyšších rychlostech větru nebo dodržení ochranných pásem.

Foto 2 – Více na www.akp.cz

V kategorii 90% redukce úletu jsou nejlepší plastové trysky HYPRO ULD nebo Guardian AIR. Trysky Guardian AIR dosahuje jemnější spektrum kapek a mohou se používat při nízkém provozním tlaku od 1 bar při zachování 90% redukce úletu. U keramických trysek je to ALBUZ AVI nebo CVI.
Použití jen bublinkových (bezúletových) trysek ovšem má také jistá omezení, a to je potenciálně menší pokryvnost. V některých případech, například u kontaktních přípravků, potřebujeme jemnou kapku, aby se dostal přípravek i pod list a všude tam, kde je škodlivý činitel, takže v těchto situacích je stále standardní tryska nejlepší pomocník. Například trysky ALBUZ řady AXI nebo trysky HYPRO F 110.
Někdy je potřeba aplikovat kontaktní nebo systémové přípravky za větru a v takovém případě lze použít trysky CVI Twin s 90% nebo 75% redukcí úletu a s dvěma výstřikovými štěrbinami pro každou trysku, aby byla zajištěna optimální pokryvnost. Ještě je důležité zmínit pracovní tlak, který se u trysek ALBUZ pohybuje mezi 1,5 až 5 bar. Nižší pracovní tlaky jsou výhodou zvláště u aplikací na list, kde se postřik při nižším tlaku lépe „udrží“ na listech rostlin. Zde je vhodnou tryskou například nízkotlaká tryska ALBUZ CVI Twin.

Foto 3 – Náhled aplikace Albuz

Ještě je potřeba se zmínit o materiálech trysek. V současné době jsou rozšířené dva druhy materiálu. Jedním z nich je plast (například trysky HYPRO) a druhým je keramika (trysky ALBUZ). Keramické trysky vydrží mnohem déle než plastové, ale jsou o dost dražší a pro malé farmáře s nízkým výměrem ploch ekonomicky méně výhodné. Keramické trysky vydrží, a to máme z testování ověřeno, 4–6x déle než plastové. Tryska při testování nesmí vykazovat větší než 10% opotřebení, jinak se musí nahradit novou. Toto legislativní omezení je důležité i pro farmáře, aby zbytečně neaplikovali větší dávku, než je potřeba. Šetří to kapsu a zároveň prospívá životnímu prostředí.

 

Foto 4 – U nás můžete nechat postřikovač otestovat nebo zkontrolovat

Pokud uživatel dokáže pravidelně trysky na postřikovači čistit a to tak, aby nezůstávala ve výstřikovém otvoru žádná rezidua přípravků, vyplatí se při ošetření více hektarů keramické trysky. Pokud ale uživatelé ošetřující malý počet hektarů trysky pravidelně nečistí, tyto se zanášejí a v případě použití plastových trysek se vyplatí pravidelně je měnit za nové. Je důležité měnit na ramenech zároveň všechny trysky, a nikoliv jen některé selektivně, a také nezapomeňte, že si u nás můžete nechat postřikovač otestovat nebo zkontrolovat.  Testování i kontroly objednávejte na www.akp.cz nebo přímo u pana Richarda Musila, tel.: 603 352 261.

Ing. Michael Trtílek,
AKP, spol. s r.o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down