Stále větší část produkce brambor se nespotřebovává přímo, ale je určena pro další průmyslové zpracování. O tom, jakou odrůdu zvolit pro který výrobek, o tom především se hovořilo na bramborářském dnu, který ve Velké Losenici 29. července uspořádala firma Europlant, šlechtitelská spol. s r. o.
Jak uvedl jednatel Europlantu Ing. Jiří Procházka, jedním z mnoha cílů jeho společnosti je další rozvíjení nabídky odrůd. Již nyní Europlant nabízí českým bramborářům 23 odrůd všech ranostních skupin a má na českých množitelských plochách největší zastoupení. Přesto je cílem firmy nabízený sortiment i nadále vylepšovat a rozvíjet právě nabídku odrůd vhodných pro průmyslové zpracování.
Andreas Heinze, odborník, jež se ve společnosti Europlant v Lüneburgu specializuje na koordinaci zpracovatelského průmyslu, z nabídky firmy pro výrobu hranolků doporučil odrůdy Flora, Camilla, Nora, Agria, Laura, Romula a Marena. Pro výrobu lupínků upozornil na odrůdy Camilla, Tomensa, Agria, Eldena, Goldika a Romula. K výrobě bramborové kaše a suchých výrobků lze dle jeho slov využít odrůdy Nora, Tempora, Tomensa, Agria, Eldena, Goldika, Laura, Milva, Ponto, Romula, Solara a Marena. Jak vysvětlil, rozdíl mezi zpracováním brambor na bramborovou kaši a ostatní suché výrobky spočívá v tom, že polotovary pro kaši se vyrábějí z vařených brambor, ostatní suché výrobky, např. kostky pro použití do polévek, jsou sušené. Pro produkci škrobu jsou ze sortimentu firmy Europlant vhodné odrůdy Tempora, Tomensa, Goldika, Ponto, Amado, Oktan, Roberta a Tomba.
Andreas Heinze při doporučení vyjmenoval i některé odrůdy, jež jsou povolené z zemích Evropské unie, nikoliv v České republice. Jak však vysvětlil, právě jmenované odrůdy by bylo dobré v našich podmínkách vyzkoušet. Je již dobře známým faktem, že po přistoupení České republiky k Evropské unii se zde budou moci pěstovat všechny v unii povolené odrůdy. Ing. Procházka však ve svém referátu uvedl, že se pěstitelé nemusejí obávat toho, že by byli zaplaveni přílišným množstvím nových a neznámých odrůd. „Odrůdy budeme vybírat, počítáme s jejich testováním v našich podmínkách,“ tvrdí ing. Procházka.
Většinu ze jmenovaných odrůd mohli účastníci polního dne vidět i v pokusech na pozemcích Zemědělského družstva Velká Losenice. Tento podnik, jež brambory pěstuje 235 hektarech, je již tradičním spolupořadatelem bramborářských akcí a úspěšným pěstitelem brambor, který v průměru dosahuje výnosů kolem 30 t/ha brambor.
I přestože byly k vidění odrůdy všech směrů využití, také na poli se tentokrát hovořilo hlavně o odrůdách pro průmyslové zpracování. V výsledků pokusů vyplynulo, že ve Velké Losenici v den konání akce ze sortimentu firmy Europlant daly největší výnos škrobu z hektaru odrůdy Eldena, Flora, Goldika, Tomensa a Roberta. Nejvyšší obsah škrobu byl zjištěn u odrůdy Roberta.