13.02.2020 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vitalita osiva máku a produktivita porostu

Pro testování kvality osiva se využívají optimální podmínky, které odpovídají jednotlivým botanickým druhům. Semenářská hodnota se nejčastěji vyjadřuje pomocí klíčivosti, čistoty a hmotnosti tisíce semen. Pro uznání partie osiva máku je stanovena minimální klíčivost na 80 %. V polních podmínkách se však semena setkávají s podmínkami zcela odlišnými.

Kvalita osiva vyjadřovaná semenářskými hodnotami, především klíčivostí, nepostihuje plně biologickou hodnotu osiva, která má rozhodující vliv na polní vzcházivost, vývoj porostů i konečný výnos. Stanovení výsevního množství osiva podle počtu klíčivých semen nedává záruku, že bude dosaženo potřebného počtu rostlin.

Rozdíl mezi zjištěnou klíčivostí a polní vzcházivostí osiva souvisí s vitalitou osiva. Vitalita vyjadřuje stupeň tolerance osiva k nepříznivým podmínkám při klíčení a vzcházení. Semena se stejnou hodnotou laboratorní klíčivosti mohou být různě vitální. Vyšší vitalita zajistí vzejití semen i za méně příznivých podmínek.

Osivo máku bylo testováno v laboratorních a polních pokusech. Stejně jako v předchozích letech se i v roce 2019 potvrdilo, že osivo se shodnou klíčivostí může vykazovat různou vitalitu, tedy schopnost vzcházet ve stresových podmínkách.

Klíčivost osiva máku testovaného v roce 2019 se pohybovala na vysoké úrovni s ne příliš velkými rozdíly mezi porovnávanými vzorky. Při vzcházení ve stresových podmínkách se rozdíly ve vitalitě osiva prohlubovaly.

V polních pokusech bylo za nepříznivých povětrnostních podmínek s nedostatkem vláhy v období vzcházení máku dosaženo nízké polní vzcházivosti. Ve stresových podmínkách se projevil vztah mezi vitalitou osiva a polní vzcházivostí. Výnosy nebylo možno objektivně zjistit kvůli poškození porostů.

 

Výzkum byl podporován projektem TAČR TG03010020 Využití stresových testů a stimulace osiva máku jarního a řepky ozimé pro výrazné zlepšení kvality osiva a kompletnosti porostu.

 

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.

Česká zemědělská univerzita v Praze

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 2/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down