20.09.2002 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virózám obilnin lze předejít

„Virózy obilnin nejsou nebezpečné,“ tvrdí agronom Ing. Jiří Kinský. V jeho názoru jej utvrzuje zkušenost z uplynulé sezóny. Ačkoliv v mnoha podnicích, především na Moravě, virózy způsobily významné snížení výnosů, v ZD Agroholding Bernartice hospodařícím v okrese Jeseník naopak výnosy ozimých obilnin vzrostly.

„Vše má svá ale,“ dodává ing. Kinský. Problému viróz se dá předejít, pouze pokud si pěstitelé svých polí všímají. To se v Bernarticích vyplatilo. Ing. Kinský zpozoroval, že na čerstvě zaseté porosty ozimů, mezi 10. a 12. říjnem pouze ve fázi 1. listu, neboť byly seté až na konci agrotechnických termínů, nalétávají mšice. Uvědomil si včas riziko přenosu viróz, a proto neváhal s aplikací insekticidu. Již mezi 15. a 16. říjnem se proto v Bernarticích ošetřovalo insekticidem Karate. Jak k tomu dodala Ing. Yvona Rabenseifnerová ze společnosti Syngenta, která známý insekticid prodává, používá se i pro tento účel klasická dávka přípravku 0,25 – 0,3 kg/ha.
Insekticidem byla na podzim ošetřena celá výměra ozimého ječmene a 250 hektarů ozimé pšenice. Aplikační okna umožnila srovnání ošetřených a neošetřených porostů. Na jaře byl v těchto oknech jasně patrný rozdíl, potvrzující oprávněnost aplikace přípravku Karate.
Jak ing. Kinský vysvětlil, v podzimním období je insekticidní ochrana nezbytná v případě náletu mšic. Na rozdíl od jarního období nalétávají mšice v jednom vrcholu. Toto tvrzení se opírá o výsledky monitoringu náletu mšic prováděného pracovníky ÚKZÚZ.
Ubránit porosty před náletem mšic a křísů lze také posunutím termínu setí nebo mořením. Posunutí termínu setí se však podle ing. Kinského nikdy neobejde bez deprese výnosu a dalších problémů, případně i zvýšení nákladů.
Další vývoj porostů a ve finále také výnos potvrdily správnost agronomova rozhodnutí.
Uplynulá sezóna vyšla dobře díky správné agrotechnice včetně ochrany a také vzhledem k příznivému vývoji počasí. Ing. Kinský tvrdí, že tak dobrý průběh počasí pro ozimé obilniny, průběh vegetace i návaznost prací, za svou praxi nepamatuje. A to platí i pro začátek další sezóny. Kolegové z vodou přesycených Čech tak mohou jen závidět.
Výsledkem byl výnos ozimého ječmene 5,7 t/ha, pšenice 5,86 t/ha. Za zmínku jistě stojí, že v okolních podnicích se výnosy ozimého ječmene pohybovaly mezi 2,5 až 3 t/ha.
Aplikační okna umožnila srovnání ošetřených a neošetřených ploch pšenice a z výsledků agronom zjistil, že insekticidní ošetření proti mšicím znamenalo zvýšení výnosu v průměru o 2 t/ha.
Jednoduchým výpočtem zjistíme, o jak vysokou návratnost vynaložené investice jde. Pokud uvážíme cenu pšenice pouze 3000 Kč/t, náklad na ošetření jednoho hektaru přípravkem Karate 2,5 WG činí při dávce 0,3 kg/ha zhruba 200 Kč. Náklady na aplikaci byly nulové, neboť se insekticid aplikoval společně s regulátorem růstu. Je tedy zřejmé, že jedna vynaložená koruna přinese více než 30 Kč. Pro bernartické dvouapůltisícehektarové družstvo tak ošetření znamenalo přínos přes dva miliony korun.
Ing. Kinského zajímalo i to, jak se ošetření podepíše na výsledné jakosti. Rozbory ukázaly, že kvalita zrna z ošetřených a neošetřených ploch je na stejné úrovni. Jedinou výjimkou je obsah dusíkatých látek. Ten je vyšší u neošetřených porostů, které dávají nižší výnos, a tudíž u nich nedojde ke zřeďovacímu efektu.
„Žádný hospodář si nemůže dovolit opakovat stejnou chybu,“ řekl na závěr našeho setkání agronom. Svým kolegům radí připravit se na nálet mšic i letos a problém nepodceňovat. Při náletu mšic je třeba porosty okamžitě ošetřovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down