Na agrosalonu Země živitelka jsou každoročně udělovány ceny Zlatý klas. V kategorii Rostlinná výroba získávají obvykle ocenění nové odrůdy (nebo přípravky na ochranu rostlin). Pokud to jsou odrůdy z domácího šlechtění, je radost dvojnásobná – má ji pochopitelně přihlašovatel (šlechtitel) a stoupá také prestiž českého šlechtění. Letos byl úspěch českého šlechtění nebývalý, k českým šlechtitelům putovaly dokonce tři Zlaté klasy.
Odrůda Venica vznikla, jak je uvedeno v předchozí informaci ÚKZÚZ o nově registrované odrůdě, v Agritecu Šumperk. Na její osivo si první pěstitelé budou muset počkat do jara příštího roku, dobré vlastnosti ocenila již koncem léta hodnotitelská komise pro udělování Zlatých klasů. Z jejího vyjádření cituji: „Za vyšlechtění středně rané modrokvěté odrůdy lnu setého přadného s vysokým výnosem celkového i dlouhého vlákna. Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech lnářských oblastech a snáší extrémnější povětrnostní podmínky v jarních měsících. Vyznačuje se dobrou odolností vůči poléhání a dobrým zdravotním stavem. Velmi vysokým podílem dlouhého vlákna představuje nadprůměrnou kvalitu suroviny pro zpracovatelský průmysl. Odrůda představuje významný přínos v konkurenčním prostředí zahraničních odrůd, a to zejména v období oživení tuzemské produkce lnu setého přadného.“
Vyšlechtění nové odrůdy trvá dlouho a je to doslova mravenčí práce, která k úspěchu potřebuje také trochu štěstí. Základní křížení, jež vlastně znamenalo zrod odrůdy Venica, se uskutečnilo před jedenácti lety, přemnožování dokonce částečně probíhalo na druhé polokouli, v Chile, což nějaký ten rok ušetřilo. Tak už to ale ve šlechtění chodí. Nezačne-li šlechtitel svou práci v mládí, musí někdy nedokončené dílo předat nástupci. Také proto bychom měli šlechtitelskou práci více oceňovat. Odrůdy jsou totiž vlastně součástí národního bohatství.
-hf-