27.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Potěhách zvítězil hybrid Suarta

Osmadvacet hybridů kukuřice mohli 19. října vidět na pozemcích Zemědělského obchodního družstva Potěhy účastníci polního dne společnosti Pioneer. Akce byla cenná nejen tím, že si zde pěstitelé mohli udělat obrázek o tom, jak se který hybrid chová v konkrétních podmínkách daného stanoviště. Praktici jistě ocenili především to, že polní den byl, stejně jako ostatní polní dny uspořádané letos firmou Pioneer na několika místech republiky, završen sklizní hybridů a jejím vyhodnocením.

V Zemědělském obchodním Družstvu Potěhy hospodařícím na Čáslavsku má kukuřice v osevním postupu velmi významné místo. Z celkových 3300 hektarů půdy představuje asi 600 hektarů, z čehož je asi 125 hektarů kukuřice silážní, zbývající část je kukuřice zrnové. Není proto divu, že jsou pokusy zakládány právě u tohoto zkušeného pěstitele.

ISO 9001 pro pokusy
Ing. Jan Hitzger, obchodní manažer společnosti Pioneer, k realizaci pokusů poznamenal, že zdejší pokusy, stejně jako asi 80 dalších, které jeho společnost provádí , získaly v loňském roce certifikaci ISO 9001. Znamená to mimo jiné, že jak u demonstračních pokusů, jakým je i ten v Potěhách, tak i u interních pokusů firmy sloužících k otestování hybridů je zaručena kvalita jejich provádění, správnost vyhodnocení a objektivita.

Evropské novinky
V pokusu v Potěhách se spolu s kontrolními hybridy představil téměř celý sortiment hybridů kukuřice, který firma svým zákazníkům pro příští sezónu nabízí. Téměř polovinu z nich tvoří novinky. Ty mohou být našim pěstitelům nabídnuty díky tomu, že jsou zapsány do tzv. evropského katalogu odrůd, který po našem vstupu do Evropské unie již platí i u nás. Ing. Josef Brtna ze společnosti Pioneer při prohlídce porostů upozornil především na ně. Zastavil se například u raného hybridu PR39A98, vhodného především do bramborářské a horší řepařské oblasti pro pěstování na siláž, které, navíc vysoce kvalitní, poskytuje velmi vysoký výnos. Ing. Brtna zmínil také velmi raný silážní hybrid PR39H32. Tento hybrid se jako jeden z mála nabízených v Potěhách na poli nepředstavil, neboť je určen pro pěstování ve vyšších polohách bramborářské oblasti až v oblastech okrajových pro pěstování kukuřice. Je velmi plastický a i za horších podmínek dává dobrý výnos.
Další novinkou mezi ranými hybridy je PR39H84. Tento hybrid jako jediný z představených novinek čeká na registraci v České republice, kterou firma Pioneer předpokládá v příštím roce. PR39H84 by měl být využíván především pro produkci zrna. Typ jeho zrna je čistý zub a tudíž je voda ze zrna rychle uvolňována a sklizňová vlhkost je nízká.
Ze středně raného sortimentu vypíchl zrnový hybrid PR38H20 určený spíše do intenzivních oblastí. Typ jeho zrna je rovněž zub, což znamená snížení nákladů na dosoušení. Z toho důvodu považují zástupci firmy jeho pěstování za velmi ekonomické.
Novinkou středně pozdního sortimentu je PR36R10. Tento hybrid rovněž se zrnem typu zub je vůbec nejpozdnější, má FAO 440. Jak na polním dnu zaznělo, ruku v ruce s pozdností jde výnos, a proto PR36R10 bude patřit současně k nejvýkonnějším hybridům na trhu v ČR. Hodí se do nejintenzivnějších a nejteplejších oblastí jižní Moravy, obzvláště pro podniky, které disponují vlastní sušičkou či jsou schopny sklidit a využít vlhké kukuřičné zrno.

Dobré zkušenosti
Ani hybridy, které již čeští pěstitelé znají, nezůstaly stranou zájmu. Ing. Brtna jmenoval například na PR39D81, raný zrnový hybrid. PR39D81 je typický představitel hybridů vhodných pro oblast, ve které se prezentoval. Zde dává v provozních podmínkách stabilně výnos nad 10 t/ha.
Rovněž hybrid Anasta, ač povolený již v roce 2002, má před sebou podle zástupce firmy perspektivní budoucnost. Výborná odolnost suchu tohoto středně raného hybridu určeného spíše pro pozdnější sklizně zrna se potvrdila nejen v předchozích suchých letech, ale na mnoha lokalitách opět i letos.
Stálicí, především pro výrobu siláže, je Benicia. Právě tento hybrid zvolili pro tento účel v letošním roce také v domácím podniku ZOD Potěhy a s výnosem jsou spokojeni.

Bodovaly pozdnější hybridy
Všechny hybridy, jež byly k Potěhách k vidění, byly v závěru akce sklizeny a tradičně byl hodnocen jejich výnos. Nezbytné bylo zjištění vlhkosti a přepočítání výnosu všech hybridů na standardních 14 % vlhkosti. Potvrdilo se, že v letošním roce je vlhkost vyšší, než tomu bylo v předchozích dvou extrémních letech. Zrno jediného hybridu PR39H84 mělo vlhkost pod 30 %, což jen potvrdilo předchozí slova Ing. Brtny o dobrém uvolňování vody.
V celkovém pořadí hodnocení výnosu i přes vyšší vlhkost zabodovaly pozdnější hybridy. S přepočteným výnosem 14,98 t/ha zvítězila Suarta, následovaly ji PR38A24 s výnosem 12,65 t/ha a favoritka soutěže, na jejíž vítězství tipovala řada přítomných pěstitelů, Anasta s výnosem 12,6 t/ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down