27.02.2009 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V letošním roce bude nutné šetřit

Zatímco v loňském roce většinou zemědělci na hnojení a ochraně plodin nešetřili, letos bude situace zcela jiná. Obilniny sice vloni dosáhly rekordních výnosů, ale nízké výkupní ceny přinesly zisk jen těm, kteří do ošetření plodin investovali s rozvahou. Pro letošní rok bude opět aktuální rozumná technologie pěstování s cílem co nejvíce snížit náklady a maximalizovat tak svůj zisk. Použití kvalitních přípravků s širokým spektrem účinnosti může však i v malých dávkách zajistit dobré výnosy.

Na možnosti, jak snížit náklady v rostlinné výrobě, se zaměřila na semináři v Pohořelicích na jižní Moravě Ing. Marie Váňová, CSc., ze Zemědělského výzkumného ústavu, Kroměříž (ZVÚ Kroměříž). Akci uspořádala začátkem února společnost Oseva, Agro Brno, spol. s r. o. Seminář je již místní tradicí, vedle Pohořelic se každoročně koná také v Lysicích u Blanska, Troubelicích a v Jabloňově.
Velkou roli podle Ing. Váňové ní hrají i odrůdy, zemědělci by si měli vybírat jen ty, které jsou vhodné do našich oblastí, a především vědět, do jaké intenzity pěstování se hodní. Střední intenzita má podle ní v našich podmínkách nejlepší efekt na zdravotním stavu porostů a jejich výnosu. Nutné je rovněž dodržovat správné termíny setí a ošetření plodin.

Po horší předplodině více dusíku V další části své přednášky Ing. Váňová posluchačům připomněla zásady správných technologií pěstování plodin. Čím kratší osevní postup, tím lepší technologická opatření je třeba provádět. Po horší předplodině, jako je například kukuřice či obilnina, pomůže následné obilnině přihnojení dusíkem v předseťovém období a rovněž použití morforegulátoru. „Po předplodině kukuřici má na poli nezastupitelné místo močovina. Zásoba dusíku by přitom měla být v půdě od začátku až do konce vegetace, aby docházelo k jeho postupnému odebírání rostlinou,“ informovala. Použití morforegulátoru zaručuje úspěch, jen pokud se aplikace provede v optimálním termínu. Přípravky je možné také kombinovat, ale vyváženě. Nevhodné kombinace morforegulátorů, přestože dobře fungují, mohou snížit výnos. U jarního ječmene pěstovaném po obilnině pak hraje roli i výsevek, který by měl být alespoň 4,5 milionu klíčivých zrn na hektar.
Důkladné hnojení dusíkem může mít také pozitivní účinek na potlačení viróz, které jsou v teplejších oblastech hrozbou vysokých výnosů. Další ochrana plodin proti virózám spočívá v boji proti jejich přenašečům (křísek, mšice), moření (účinnos mořidel je až 76 %) a aplikaci fungicidů.

Minimalizaci ano, ale pečlivě Minimalizace je technologie, která podle Ing. Váňové vyžaduje disciplinu, v případě nedodržení určitých zásad je nutné počítat s agronomickými dopady. „Při uplatňování minimalizačních technologií zpracování půdy by se mělo respektovat pomalejší uvolňování živin, první dávka dusíku proto musí být časná. Je třeba rovněž počítat s vyššími nároky na regulaci plevelů a výskyt virových chorob, jejichž přenašeči přezimují na posklizňových zbytcích, které zůstávají přes zimu na povrchu. K nezaplacení je rovněž podzimní postemergentní ošetření herbicidy,“ připomněla Ing. Váňová s tím, že pokud se na tyto zásady nedbá, za několik let se to projeví v podstatně zvýšených nárocích na ochranu proti chorobám, škůdcům i plevelům. Ještě připomněla, že technologie není vhodná do humidních oblastí.

Unikátní České pivo Od Ing. Petra Procházky ze společnosti Nickerson se návštěvníci semináře Osevy Agro Brno zase dozvěděli, jaké odrůdy jarního ječmene se v budoucnu stanou aktuální. Po několikaletém úsilí se totiž Českému svazu pivovarů a sladoven podařilo přesvědčit Evropskou unii, aby udělila České republice ochrannou zeměpisnou známku České pivo, která odlišuje naše pivo od ostatních a je určitou marketingovou podporou jeho prodeje. „České pivo je světový unikát, který se od piv vyrobených v zahraničí liší jak svým charakterem, tak výrobou. Má nižší míru prokvašení, vyšší zbytkový extrakt, příjemnou plnost a chuť, střední až silný říz a je jiskrné po nalití do sklenice,“ shrnul Ing. Procházka s tím, že ochranná známka specifikuje nejen místo výroby, ale také suroviny, technologický postup výroby a kvalitativní ukazatele piva. K Českému pivu se již přihlásil Plzeňský Prazdroj a zájem o jeho výrobu mají například i pivovar Zubr, Holba, Litovel nebo Černá Hora. Kritéria pro jeho výrobu u nás přitom splňuje většina pivovarů. Mezi odrůdy jarního ječmene, které k jeho výrobě doporučuje Výzkumný ústav pivovarnický a sladařský, patří odrůda Malz, Bojos, Radegast, Blaník, Tolar, Aksamit a Calgari.

Odrůdové novinky Ing. Procházka se rovněž zmínil o novinkách v sortimentu společnosti Nickerson. V sortimentu jarních ječmenů patří mezi nastupující odrůdy například Blaník, která byla registrována v roce 2007 a vyznačuje se vysokým výnosem předního zrna. Blaník nakupuje Plzeňský Prazdroj, v provozním zkoušení je také v pivovaru Radegast. Vedle vysoké HTZ jí lze připsat také odolnost proti padlí travnímu. V březnu 2008 byla registrována další novinka výběrové sladovnické kvality, odrůda Kangoo, která byla úspěšně odzkoušena společnostmi Soufflet a Heineken. V provozním ověřování je rovněž u pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast. Kangoo dává stabilně vysoký výnos zrna ve všech výrobních oblastech a vyznačuje se výbornými hospodářskými vlastnostmi
Sortiment obilnin pro rok 2009 představila také pořádající společnost Oseva Agro Brno. V jarní pšenici to je například polopozdní odrůda s kvalitní pekařskou jakostí A Bombona, která dává velké zrno s dobrou odolností proti prorůstání a také se vyznačuje dobrou odolností vůči poléhání. Stejné potravinářské kvality je i středně raná odrůda Brawura, jež je vhodná do všech oblastí pěstování jarní pšenice. Dává velké zrno a vysokou HTS. Mezi odrůdy ovsa pluchatého se nově zařadil Gniady, vhodný pro potravinářské i krmné účely. Z ozimých pšenic je zatím ve zkouškách odrůda Ostroga. Jak uvedl obchodní ředitel Osevy, Agro Brno, spol. s r. o. Ing. Milan Skládaný, osiva obilovin pro letošní jaro budou proti loňským levnější. Výjimkou bude osivo máku a svazenky, kde loňským rokem skončily levnější zahraniční dovozy.
Na semináři měla zastoupení i společnost Selgen, a. s., jejíž produkty prezentoval Ing. Pavel Fučík. Do sortimentu jarních pšenic této firmy přibyla poloraná odrůda Septima nízkého vzrůstu a charakteristická výbornou odolností proti polehání. Jen o odrůdu s pekařskou kvalitou A, jež se vyznačuje především velmi vysokým číslem poklesu, vysokým obsahem dusíkatých látek a vysokou objemovou hmotností. V ozimých pšenicích je novinkou poloraná odrůda Sultan potravinářské kvality A, jež vyniká vysokými hodnotami Zelenyho testu, vysokým obsahem N-látek, velmi dobrou úrovní objemové hmotnosti a výborným zdravotním stavem. Z krmných odrůd přednášející doporučil Sakuru, jejímž atributem je vedle vysokého výnosu i vynikající výtěžnost bioetanolu. Veliké naděje jsou podle Ing. Fučíka vkládány do velmi rané potravinářské odrůdy Bohemia, u níž se potvrdil vysoký výnos, výborná mrazuvzdornost a zdravotní stav. Odrůda je charakteristická i vysokým obsahem N-látek, vysokou hodnotou Zelenyho testu a vysokou HTS.
O novinkách v produktech společnosti Bayer Crop Science posluchače informoval Ing. Josef Drahorád. Rozšíření registrace se letos chystá například u insekticidního mořidla Elado FS 480 s účinnou látkou clothianidin, které budou moci zemědělci nově použít proti krytonosci kořenovému v máku. Výhodou tohoto produktu je, že je použitelný jak v suchých tak vlhkých agronomických podmínkách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down