Celkem čtyři novinky chystá společnost Syngenta Czech, s. r. o., pro české zemědělce. Její osvědčené přípravky tak doplní jeden fungicid pro ječmen a pšenici, přípravek určený k moření osiva žita, tritikale a pšenice. V bramborách se může zase uplatnit širokospektrální insekticid a široké uplatnění najde neselektivní herbicid, který hubí veškerou nežádoucí vegetaci.
Přizpůsobivost živých organismů udivuje nejen veřejnost, ale i firmy zabývající se vývojem přípravků, které účinně chrání porosty na polích, v sadech a na zahradách. Tato vlastnost je nutí hledat nové způsoby ochrany, aby udrželi krok s patogeny, škůdci a plevelnými rostlinami, a pomohli tak při pěstování plodin.
Společnost Syngenta představila na své konferenci v Brně a v Praze několik novinek, se kterými přichází letos na trh. Věří, že budou mít stejný úspěch a bude o ně stejný zájem jako o novinku loňskou, tedy o insekticid Karate se Zeon technologií 5 CS.
Rychlé a dlouhé působení
Porostům pšenice a ječmene od letošního roku přibude na pomoc proti houbovým chorobám přípravek Acanto. Je to systémový fungicid na bázi strobilurinu. Účinná látka podle Ing. Antonína Horáka, Csc. efektivně potlačuje široké spektrum chorob, jako jsou helmintosporióza, rzi, braničnatka plevová i pšeničná a padlí travní u pšenice. Ječmen chrání před poškozením hnědou a rynchosporiovou skvrnitostí, rzí ječnou a před padlím travním. Ing. Horák zdůraznil biokinetické vlastnosti, které přípravek má.
Rostliny dost rychle přijímají účinnou látku a nedochází ke smývání, pokud by po aplikaci postřiku následovaly dešťové srážky. Přípravek se postupně dostává do celé rostliny a určitou dobu chrání i nové přírůstky, protože Acanto, které se nahromadí v paždí listů, dokáže pronikat i do cévních svazků vznikajících listů. Preventivního účinku se dosáhne difúzí, tedy pronikáním postřiku do voskové vrstvičky listu, kde slouží jako zásoba, a ze které se část pomalu odpařuje a dostává se i na původně neošetřené části porostu.
Dvě látky v jednom
Výzkum moření osiv přinesl společnosti Syngenta úspěch v podobě přípravku Celest Extra. „Uvědomujeme si, že moderní mořidlo nechrání pouze klíčící rostliny, ale jeho účinnost by měla být co nejdelší,“ začal Ing. Horák představení další novinky. Zdůraznil, že mořidlo Celest Extra 050 FS takovým přípravkem je. Vzhledem k obsahu hned dvou účinných látek (difenoconazole a fludioxonil) chrání mladé rostliny jak proti sněti zakrslé, tak proti plísni sněžné a fuzariózám. Společnost Syngenta počítá s použitím tohoto mořidla u ozimých obilnin pšenice, žita a tritikale.
Široké spektrum do brambor
Mezi nové insekticidy na bázi neonikotinoidu se zařadí v tomto roce také Actara 25 WG. Při výčtu předností tohoto přípravku zdůraznila Ing. Renata Salavová jeho velmi dobrou distribuci v rostlině a s tím související schopnost zasáhnout i škůdce na spodních, přímo neošetřených stranách listů, a především dlouhý reziduální účinek. Insekticid Actara je v České republice určen k ochraně bramboru proti mandelince bramborové a mšicím a rajčete proti mandelince.
Účinnost především
Mohlo by se zdát, že herbicid Touchdown Quattro není třeba zemědělské veřejnosti představovat. Obecné informace o obsahu účinné látky na bázi glyphosátu nenapovídají, že tento přípravek jde co do účinnosti ještě dál. Podle Ing. Michala Vokřála obsahuje Touchdown Quattro kromě dalších látek také smáčedla zajišťující kontakt herbicidu s rostlinou.
Chemické látky přípravku Touchdown Quattro nejsou k pokožkovým buňkám agresivní, a proto snadněji pronikají do rostliny. Za normálních okolností vlivem kationtů (Ca, Mg), které jsou obsaženy v použité vodě nebo na povrchu listů, dochází k inhibici části glyphosátů. Chemické složení přípravku tyto ionty inaktivuje dřív, než dojde k jejich navázání na účinnou látku a tak kvalita ošetření není závislá na tvrdosti vody v postřikovači.