Nejen původní statek na úpatí Zábřežské vrchoviny, ale i část obce Bezděkov se v posledních několika letech proměnily doslova v levandulové království. Podařilo se to Lukáši Drlíkovi, jeho partnerce Veronice a dalším členům rodiny. Základ činnosti jejich Levandulového statku Bezděkov tvoří produkce levandule, kterou mají v plánu v brzké době pěstovat na pěti hektarech půdy, provozují i Levandulovou kavárnu v blízkém Zábřehu na Moravě, obchůdek s pestrým portfoliem výrobků z této rostliny, a galerii. Vyhlášený je jimi pořádaný letní Bezděkovský levandulový festival s několikatisícovou návštěvností, statek je i dějištěm mnoha svatebních obřadů či pracovních setkání. Nechybí ani levandulová stezka kolem obce, která si díky těmto aktivitám rodiny získala velký věhlas.
Na počátku byla touha po změně, vřelý vztah k francouzské Provence a uvolněný prostor k pronájmu v Zábřehu na Moravě. A také dobrý nápad, spousta chuti a energie ho zrealizovat a nenechat se odradit. A zřejmě i tisíce dalších drobností, se kterými si Lukáš Drlík spolu se svou rodinou dovedl poradit. Během několika málo let se tak z úspěšného manažera v oboru gastronomie stal neméně úspěšný farmář na rodinném statku v Bezděkově nedaleko Úsova, provozovatel kavárny a mnoha agroturistických aktivit. Společným jmenovatelem pro to vše, ale také důkazem, že lze efektivně hospodařit i na minimální výměře půdy, je jedna aromatická, léčivá rostlinka – levandule. Za ní teď do této malé vísky v oblasti, kde úrodná Haná začíná pomalu přecházet v Zábřežskou pahorkatinu, ročně zavítá několik tisíc turistů, další pak ochutnávají levandulové speciality v oblíbené kavárně v Zábřehu na Moravě.
„Ze zkušeností z gastronomie jsem věděl o velké poptávce po bylinkách. Výhodou byla možnost v podstatě ihned využít část pozemků patřících rodině, na nichž už více než 300 let zpátky hospodařili naši předci. Zároveň jsem ale nechtěl, aby se náš statek věnoval pouze prvovýrobě – propojení s gastronomií, prodej výrobků z vlastní produkce i další aktivity tedy byly v plánu hned v prvopočátcích,“ informuje Lukáš Drlík.
Cesta na zkušenou do míst proslavených pěstováním levandule, tedy do Provence, přinesla Lukáši Drlíkovi a jeho partnerce Veronice Pejšové nadšení a inspiraci, praktické informace však z důvodů jazykové bariéry i určité zdrženlivosti místních farmářů takřka nulové. Rady k nezaplacení pak ale nakonec přišly z blízka – od specialisty na pěstování aromatických, kořeninových a léčivých rostlin – Karla Duška z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci a jeho ženy.
„Díky nim jsme měli možnost vypěstovat si levanduli ze semínek v jejich dobře připravených podmínkách a na podzim roku 2014 pak vysázet prvních 500 malých rostlinek na část našeho prvního levandulového políčka,“ vzpomíná pěstitel.