Nabídka osiva řepky – to je jedna z hlavních aktivit Osevy PRO, s. r. o. Z širokého sortimentu dvanácti odrůd mají stále větší význam dvě hybridní odrůdy – Artus a Pronto, které jsou v zemědělské praxi již dobře známy. Novinkou představenou na letošním Techagru byla nedávno registrovaná německá odrůda Ramiro. Jde o polopozdní, velmi plastickou odrůdu vhodnou do všech pěstitelských oblastí. Její hlavní předností je kombinace vysokého výnosu, což přesvědčivě ukázala ve státních odrůdových zkouškách, s velmi dobrou jakostí (minimální obsah kyseliny erukové, nízký obsah glukosinolátů a vysoký obsah oleje). Odolnost vůči chorobám je porovnatelná s ostatními odrůdami sortimentu. Pro pěstitele ozimé řepky bude určitě přínosem.
Další vystavovanou novinkou byla odrůda jarní pšenice Triso. Mezi registrovanými odrůdami jarní pšenice vyniká velmi dobrou pekařskou kvalitou – jakost A, která je doplněna vysokým výnosem. Zajímavostí je, že její přesívkový charakter by v některých oblastech s mírnějšími zimami umožňoval setí už od poloviny listopadu a během celé zimy. Jde ovšem o zkušenosti z Německa, u nás tato vlastnost znamená doporučení velmi časného setí na jaře. Podle Ing. Rudolfa Pucholta, CSc., který nám jednotlivé exponáty ve stánku Osevy PRO představil, zaujímá jarní pšenice mezi obilninami pevné postavení. Ne vždy se totiž na podzim podaří založit včas a kvalitně porosty ozimé pšenice v potřebném rozsahu a mnohdy je také žádoucí snížit podíl ozimů na orné půdě.
V osivech trav byla nabídka obohacena o tři nové odrůdy jílku vytrvalého a jednu lipnice luční vyšlechtěné v Německu. Zájem zákazníků směřuje především ke směsím pro okrasné trávníky a k osévání hřišť, i když první známky jisté renesance pícninářského využívání travních porostů se také objevují. To byly novinky. Odrůdám brambor stále vévodí velmi raná Adora, jejíž množitelské plochy se v posledních třech letech nezměnily a drží se na přelomu první desítky sortimentu. Z netradičních plodin stojí za zmínku odrůda hořčice sareptské Opaleska, registrovaná loni.