04.06.2009 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho prospívá cenám, ne porostům

Suchým jarem jsou postiženy především porosty jarních plodin, které jsou kvůli nerovnoměrnému vzcházení náchylnější vůči napadení chorob a škůdců. Nejen v České republice, ale v celé Evropské unii se očekává proti loňskému roku menší produkce obilovin. Světové exportní ceny pšenice i dalších obilovin v posledních týdnech rostou vzhledem k očekávání nižší sklizně v roce 2009. Svou roli sehrává i obava ze zpomalení setí jařin a předpokládaný vývoj ozimů.

Zima, léto, jaro. Tak pěkně se nám od začátku letošního roku střídají roční období. S trochou nadsázky to potvrzují meteorologické údaje od začátku letošního roku. Na povětrnostní podmínky pochopitelně reaguje i vegetace na českých, evropských a konečně i světových polích.

Srážek nebylo dost Jak na konci února informovalo Ministerstvo zemědělství ČR, Řídicí výbor pro společnou organizaci trhů při Evropské komisi, v České republice se osevní plochy hlavních ozimých plodin proti podzimu 2008 zvýšily. Ozimou pšenicí bylo oseto asi 788 tisíc hektarů, což znamená meziroční nárůst o 6,4 %. Přibližně 142 tisíc hektarů (+3,4 %) vyčlenili zemědělci pro ozimý ječmen. Mírné zvýšení plochy o 2,4 % zaznamenalo ministerstvo u ozimé řepky. Ta před zimou rostla na 365 tisíci hektarech. Naopak klesly plochy ozimého ječmenu a tritikale.
V posledních týdnech došlo k určitému ochlazení. V první dekádě května se denní teploty pohybovaly v rozmezí 8 až 12 °C, noční od 2 do 5 °C a místy se vyskytovaly i přízemní mrazíky. Na celém území se v květnu vyskytují lokální dešťové srážky a bouřky. Půda však celé jaro trpí nedostatkem vláhy a tento stav se projevuje na porostech. Státní rostlinolékařská správa (SRS) hlásí u některých ozimých porostů poškození suchem. U ozimé řepky to jsou okresy Kolín a Kutná Hora a Moravskoslezský kraj. Ozimé obilniny jsou kvůli suchu nižší. Na druhou stranu díky nedostatku vody zatím nedošlo k intenzivnějšímu nárůstu výskytu houbových chorob. Ty se vyskytují na spodních listových patrech a příliš se nešíří na mladší listy, hodnotí stav porostů SRS v polovině května.

Poškození suchem
Sucho negativně ovlivnilo především porosty jařin. Lokální poškození suchem zaznamenala SRS například v okresech Frýdek-Místek, Olomouc , Opava, Přerov, Svitavy, Vsetín ale také Koloín a Kutná Hora. Podobně je zasažená celá jižní Morava. Suchem stresované rostliny mohou být náchylnější k napadení chorob i škůdců. Také vzcházející porosty kukuřice především na Moravě a ve Slezsku trpí nedostatkem srážek.
Státní rostlinolékařská správa očekává, že na mnoha pozemcích, kde byl v letošním roce založen porost máku, bude docházet k nuceným zaorávkám. Již zmíněné sucho způsobilo nerovnoměrné vzcházení a vývoj rostlin. Nepříznivý stav byl zaznamenán v okrese Trutnov. Přesev náhradní plodinou se předpokládá v okresech Semily, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy a v Moravskoslezském kraji. V důsledku nedostatku dešťových srážek zaznamenala SRS nižší účinnost herbicidů a lokálně tedy i silné zaplevelení.

Menší sklizeň v cele Evropě
Přestože plochy hlavní obilniny ozimé pšenice meziročně vzrostly, odborníci očekávají v roce 2009 nižší výnosy než loni. Důvodem je současná situace v celém resortu zemědělství. Pěstitelé totiž často omezují intenzifikační vstupy – používají menší dávky hnojiv i pesticidů.
Podobnou situaci předpokládá i Evropská komise. V polovině května Řídicí výbor pro společnou organizaci trhů odhadoval letošní sklizeň obilovin kolem úrovně 289,2 milionu tun. Loni to bylo asi 310,7 milionu tun obilí. V severní, východní a střední části Evropské unie byly od dubna pozorovány teplejší a sušší povětrnostní podmínky. Obavy z nedostatku vláhy hlásily kromě České republiky například Německo, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.
V intervenčních zásobách EU-27 bylo k 10. květnu téměř 833,9 tisíce tun obilovin, z toho 25 493 tun pšenice (většina v České republice – asi 21 270 t). Evropská unie vykoupila do stejného data v rámci intervenčního nákupu celkem 345 720 tun ječmene a více než 462 680 tun kukuřice, většina je uskladněna v Maďarsku (356 819 t) a zbytek na Slovensku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down