Pomoc agronomům při výběru nejvhodnější a zároveň ekonomické ochrany rostlin – to je hlavní cíl prezentačních polních dnů. Společnost Bayer CropScience je letos uspořádala stejně jako loni na dvou místech republiky – v Libčanech u Hradce Králové a v Senici na Hané. Redakce Zemědělce zvolila kratší cestu a v polovině června zavítala do Libčan. Mezi návštěvníky tam byla skupina studentů České zemědělské univerzity v Praze. Zopakovat si spolu s nimi také některé základní poznatky ale vůbec nevadilo.
Zemědělské družstvo Libčany, spolupořadatel akce, tentokrát vyčlenilo na pokusy jiný pozemek. „Tam, kde se polní dny konávaly dříve, jsme vysadili sad, tato lokalita Želí – u rybníka by už měla být trvalá,“ uvedl úvodem Miroslav Vodička, ředitel družstva. „I když loni byla na tomto poli cukrovka, stačili jsme ještě včas založit porosty ozimů. Na jaře jsme se potom věnovali ostatním plodinám a oseli jsme souvratě a cesty směsí jílku vytrvalého s kostřavou červenou,“ dodal.
Deset hektarů, čtyři tematické bloky
„Naše polní pracoviště v Libčanech slouží nejen jako prezentace pro návštěvníky polních dní, ale je to i místo, kde řešíme problémy kolem ochrany rostlin spolu s agronomy celý rok. Scházíme se tady na podzim, v létě před sklizní a také v průběhu vegetační sezóny,“ představuje studentům ČZU, akreditovaného oboru rostlinolékařství, polní lokalitu Ing. Pavel Egert, který má ve společnosti Bayer CropScience organizaci pokusů na starosti.
Výsledkem snahy založit prezentační pokusy podle zastoupení plodin v České republice jsou čtyři tematické bloky, z nichž dva zaujímají obilniny. Ozimé pšenici je věnován samostatný blok, v dalších blocích jsou okopaniny (kukuřice, brambory a cukrovka), olejniny (ozimá řepka a mák) a ostatní obilniny.
Ozimá pšenice – plodina číslo jedna
Přes třicet nejpěstovanějších klasických odrůd ozimé pšenice a také šest hybridů, které se v posledních letech začínají uplatňovat na trhu s osivy, devět různých fungicidních ošetření – to byly základní varianty v bloku ozimá pšenice. Agronomové tak měli možnost najít si svoje odrůdy a podívat se, jak na různé kombinace ošetření fungicidy reagují. V neošetřené kontrole potom porovnávali jejich odolnost, či náchylnost k houbovým chorobám.
Jak Ing. Egert upozornil, vegetace je letos výrazně zpožděna i v teplém regionu Libčan, takže choroby zatím nevystupují zcela jasně. Patrné je například padlí na spodních listech pšenice a první symptomy braničnatek. Pokud by měl být porost opravdu bez chorob, jedno ošetření fungicidy zpravidla nestačí. Proto je vhodný základní zásah a další aplikace fungicidu podle infekčního tlaku. V posledních letech je velmi efektivní zásah proti fuzariózám v době kvetení na pojištění kvality zrna. Navýšení výnosu při použití jednoho ošetření fungicidy bylo loni osm peocent proti neošetřené kontrole, zatímco u dvou to bylo podstatně více.
A jaké varianty byly k vidění? Proti houbovým chorobám zasáhly známé fungicidy Sfera, Proline, Falcon a Horizon a také připravovaná novinka Prosaro. „Tento kombinovaný přípravek je schopný pokrýt celé spektrum houbových chorob,“ říká Ing. Egert a doplňuje, že jde vlastně o kombinaci účinných látek fungicidů Horizon a Proline. Zároveň studentům vysvětluje rozdíl mezi působením azolů a strobilurinů: „Azoly se dokáží velmi rychle dostat do rostliny a mají tedy výrazně rychlý účinek. Strobiluriny poskytují dlouhodobou ochranu před napadením a šířením choroby. Strobiluriny jsou ovšem látky pocházející z přírody, a to přináší nebezpečí vzniku rezistence, která se už v západní Evropě objevuje.“ Doporučujeme kombinace strobirulinů s jinými účinnými látkami s odlišným mechanismem účinnosti.
Čistý porost bez plevelů je samozřejmostí. V nabídce firmy Bayer CropScience je dostatek herbicidů, z nichž si pěstitel jistě vybere ten nejvhodnější. Jmenujme na tomto místě Cougar, Sekator, Attribut SG, Husar a nové přípravky Chevalier (+ BioPower) a Atlantis WG (+ BioPower). Na závěr tento blok vhodně doplňovala zahrádka plevelů.
Pro kukuřici bez plevelů
Ochrana kukuřice proti plevelům je vzhledem k jejímu pomalému růstu na jaře, kdy mají plevele v meziřádcích dostatek prostoru, velmi důležitá. Možností, jak postupovat, je více, a tak bylo pro studenty opakování určitě přínosné. „Proti plevelům v kukuřici zasahujeme především preemergentně (to je po zasetí a před vzejitím kukuřice),“ říká Ing. Egert. „Tehdy můžeme použít například přípravek Merlin 750 WG v sólo aplikaci nebo v dělené aplikaci například s přidáním herbicidu Guardian Safe Max.
Jsou-li na pozemku vytrvalé plevele, je nutné postemergentní ošetření (po vzejití kukuřice). Řešením od firmy Bayer CropScience je v tomto případě použití přípravku MaisTer, který má široké spektrum účinnosti, včetně jednoděložných plevelů, tedy i pýru plazivého. Důležitý je ovšem přídavek olejového smáčedla Istroekol. Pokud je na pozemku pcháč oset, musí se volit nejvyšší dávka z registrovaného rozpětí. Je také možné přidat kombinačního partnera, například herbicid Pardner 22,5 EC, vyskytují-li se laskavce a rdesnovité plevele.“
Do brambor herbicidy, fungicidy a insekticidy
Pěstování brambor s přípravky společnosti Bayer CropScience začíná fungicidním mořením přípravkem Monceren. Proti plevelům v mnoha zemědělských podnicích používají osvědčený herbicid Sencor 70 WG. „Tento herbicid hubí dvouděložné plevele, ale neporadí si se svízelem přítulou, a proto se při preemergentní aplikaci kombinuje s herbicidem Command a při postemergentním ošetření s Titusem,“ upozorňuje Ing. Egert a dodává: „Možná jste se setkali s názorem, že metribuzin, účinná látka Sencoru, poškozuje rostliny brambor. Není tomu tak prakticky ani při postemergentní aplikci. Bylo testováno mnoho odrůd brambor a u většiny se zásadní poškození neprokázalo. Některé odrůdy jsou ale citlivější, a proto doporučujeme využít informací z našich prospektů a brožur o citlivosti na metribuzin shrnutých z několikaletého testování.“
Proti plísni bramboru lze postupovat různě, variant je několik. Na prezentačním poli budou použity fungicidy Casoar, Tattoo a Sereno, přípravek, který je v registračním řízení. Také proti mandelince bramborové se před konáním polních dní neošetřovalo. První brouci se už ale objevovali, a tak byl připraven zásah insekticidem Calypso.
Nikdy se nestihne všechno
Jak stoupalo po obloze palčivé slunce a s ním teplota vzduchu, klesala naše pozornost. Projít všechny rozsáhlé prezentační pokusy by bylo ostatně náročné i v chladný den. A tak přeskočme ozimou řepku, která by vydala na samostatný článek, a letmo se zastavme ještě alespoň u dvou plodin.
Při pěstování cukrovky je velmi důležité, ne-li stěžejní, vhodné insekticidní moření. Lze použít mořidla Gaucho či Poncho Beta, která velmi dlouho (až 90 dní) účinkují proti mšicím, přenašečům viróz, nebo výrazně levnější insekticidní mořidlo Janus s nižším obsahem účinných látek, jehož působení ale trvá jen do 40 dní. Základním herbicidem v postemergentním ošetření cukrovky je Betanal Expert, který je k cukrovce velmi tolerantní. Současná formulace Betanalu expert vychází ze zkušeností daných 40 roky vývoje a představuje zatím nejvíce propracovanou variantu v postemergentní aplikaci v cukrovce. A houbové choroby, jejichž výskyt nelze v cukrovce podceňovat, řeší fungicid Sfera.
Ani jedna ze šesti předváděných odrůd máku ještě nekvetla. Škoda. Určitě by to byl hezký pohled. Vyrovnaný porost ale nasvědčoval, že se v ochraně rostlin nic nezanedbalo. Určitě zabral nově reregistrovaný Chinook a herbicidy Merlin, popřípadě Starane s eventuální postemergentní aplikací.
Až přijedete do Libčan za rok, třeba uvidíte i kvetoucí mák. Opoždění jara se neopakuje každý rok stejně jako počasí během vegetační sezóny a s ním související tlak chorob a škůdců. Proto je třeba ochranu rostlin dobře znát a umět ji uplatnit za nejrůznějších podmínek. V Libčanech bylo k vidění jako každý rok mnoho zajímavostí a organizátoři mají za cíl tradičně rozšiřovat nabídku informací i v letech příštích.