Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v roce 2020 meziročně klesla o 4,3 % na 11,05 milionu kilogramů. Uvedlo to ministerstvo zemědělství. Největší pokles podobně jako v minulých letech byl u herbicidů a desikantů, což jsou nejčastěji využívané skupiny pesticidů.
Skupina herbicidů a desikantů se významně podílí na celkové spotřebě pesticidů. V těchto dvou kategoriích se loni v ČR spotřebovalo 4,6 milionu tun přípravků, meziročně to je o devět procent méně.
Za poklesem stojí podle informací ministerstva nejenom zákaz některých účinných látek, ale také průběh počasí na podzim v loni a také v roce 2019. Tehdy se snížil počet aplikací herbicidů do ozimých plodin. „Průběh počasí nejvíce ovlivnil kategorii spotřeby fungicidů a herbicidů. Průběh jara 2020 byl suchý a nepřispíval k rozvoji houbových patogenů obecně všech plodin, s čímž byla následně spojená i nižší úroveň fungicidní ochrany. Suchá jara v posledních letech umožňují zemědělcům některá z prvních fungicidních ošetření vynechat a směřovat hlavní ochranu proti listovým skvrnitostem až na květen či červen,“ vysvětluje úřad.
„Čeští zemědělci snižují dlouhodobě spotřebu přípravků na ochranu rostlin, a vycházejí tak vstříc požadavkům, které určují současné trendy moderní zemědělské praxe. Současně budou čelit výzvám Zelené dohody pro Evropu, podle které má dojít k plošnému omezení přípravků na ochranu rostlin o 50 % a minerálních hnojiv o 20 %,“ doplňuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Připomněl, že oba tyto cíle mají být splněné za devět let, není ale jasné, jak by jich měli zemědělci dosáhnout. Dlouhodobě také upozorňuje, že chybí evropská dopadová studie tohoto plánu.
Opačný trend snižování spotřeby pesticidů zaznemnala skupina rodenticidů, které se používají na trávení hlodavců. V loňském i předloňském roce se řešili přemnožení hraboši, kteří na úrodě způsobili škody za miliardy korun. Loňská spotřeba rodenticidů se zvýšila na 273 % hodnot roku 2019, dosáhla tak 553 528 kg. Podle Agrární komory se ale jedná o jednorázové zvýšení.*