06.04.2023 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce s osvědčeným partnerem

Statek Miroslav hospodaří nedaleko Znojma v nadmořských výškách 240 až 260 metrů na výměře přibližně 3000 hektarů zemědělské půdy se stoprocentním zastoupením půdy orné. Specializují se na rostlinnou výrobu, jmenovitě na pěstování obilnin, řepky, kukuřice a slunečnice.

Jak při návštěvě na středisku v Kašenci informoval manažer zemědělského podniku Czeslaw Jaromij, takto úzké zaměření umožňuje pěstování plodin na velkých plochách, což je podle jeho názoru výhoda. Škála zdejších půd je široká, od lehkých písčitých až po těžké jílovité. Kvalitní ornice ale převažuje.

Aktuálně se v podniku pěstuje pšenice na výměře 1500 hektarů (včetně tvrdé), řepka na 600 hektarech stejně jako kukuřice na zrno a slunečnice na ploše zhruba 200 hektarů. V některých letech pěstují také sóju nebo další obilniny. „Dříve jsme seli i ječmen s vyhlídkou na sladovnickou kvalitu. Tu zde ale bohužel většinou nejsme schopni zajistit,“ konstatoval Czeslaw Jaromij a dodal, že naopak potravinářskou pšenici vyrobí každým rokem.

Výnosy vykazuje podle jeho slov Statek Miroslav průměrné, například v loňské sezóně sklidili 6,5 tuny pšenice z hektaru, 10 tun kukuřice/ha, tři tuny sóji z hektaru, 3,5 tuny slunečnice a 3,7 tuny řepky na hektar.

Na pozemcích se hnojí v dávkách odpovídajících nitrátové směrnici, konkrétní živiny se dodávají podle aktuálních podmínek. Oře se každoročně zhruba třetina výměry, především před kukuřicí a slunečnicí.

V podniku využívají standardní ochranu rostlin. V poslední době se zamýšlejí nad využíváním principů precizního zemědělství. „Od něj si slibujeme nejen snížení nákladů na hnojiva a přípravky na ochranu rostlin, ale také zlepšení životního prostředí při zachování stejných výnosů,“ komentoval Jaromij.

Posklizňová linka

U podniku tohoto typu je kvalitní posklizňová linka nezbytností. Vzhledem k tomu, že po žních se prodává pouze minimum komodit, je třeba každoročně uskladnit zhruba 20 000 tun zrnin. V roce 2005, kdy statek zakoupil současný majitel, se kapacita skladů pohybovala okolo 6000 až 7000 tun včetně hal v nedalekých Suchohrdlech.

Před 15 lety tedy začala výstavba posklizňové linky, pro jejíž realizaci management podniku oslovil společnost Agroing Brno s. r. o. V současné době je kapacita skladovacích věží 18 000 tun, haly v Kašenci i Suchohrdlech pojmou dalších 7 000 t. Zaplněnost prostor je podle představitele statku na úrovni 80 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down