26.05.2008 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupráce nese úspěchy

Deset let spolupráce domácích šlechtitelských firem a výzkumných institucí, které jsou členy sdružení Česká řepka, přineslo kýžený úspěch v podobě čtyř domácích odrůd řepky. Odrůdy Oskana, Oponent, Opus a Aplaus byly koncem dubna představeny na semináři a následně také na poli při prohlídce odrůdových pokusů.

Akci uspořádalo v Chrudimi sdružení Česká řepka. Na úvod setkání tuto organizaci představil Ing. Jiří Beran, ředitel společnosti Oseva PRO s. r. o., která je jednou z pěti členů sdružení. Společně s Osevou PRO jsou členy Selgen, a. s., Sempra Praha, a. s., Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., a Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Česká řepka vznikla v roce 1997 mimo jiné s cílem spolupracovat při šlechtění perspektivních českých odrůd řepky s požadovanými výnosovými, kvalitativními i pěstitelskými parametry při zachování příznivé ceny pro české zemědělce. „Díky propojení výzkumné činnosti s praktickým šlechtěním se vytvářejí optimální podmínky pro tvorbu odrůd, které jsou vyšlechtěny pro domácí, velmi často specifické podmínky,“ uvádí oficiální materiály sdružení.

Pod pokličku šlechtitelů

Dříve, než mohou být nové odrůdy nabídnuty zemědělské praxi, předchází tomu asi dvanáct až patnáct let práce šlechtitelů. Náklady na vznik jedné nové odrůdy se pohybují v řádech desítek milionů korun. Vyplynulo to z přednášky Ing. Radoslava Koprny z Výzkumného ústavu olejnin Opava, odštěpného Osevy PRO. Ve své přednášce přiblížil práci šlechtitelů řepky. Jejich cílem je zvýšení výnosu semene, zlepšení kvality oleje a šrotů, zvýšení odolnosti, změna morfologických a vegetačních znaků. Využívají k tomu konvenčních šlechtitelských metod, molekulární techniky (markerování) či biotechnologické postupy. Genové modifikace čeští šlechtitelé řepky nevyužívají.

Moderní linie konkurují hybridům

Domácí šlechtitelé řepky využívají metod jak liniového, tak hybridního šlechtění. Čtyři dosud povolené odrůdy jsou liniové. Jak k tomu Ing. Koprna vysvětlil, ve výnosu i kvalitě mohou moderní liniové odrůdy konkurovat hybridům. Výsledky zkoušení nových odrůd podle jeho slov ukazují výnosový progres hybridů 2 – 10 %. Pokud se vezme v úvahu vyšší cena osiva hybridů, nejde o tak významnou hodnotu, domnívá se.

Čtveřice nových odrůd

Stěžejní součástí programu chrudimského setkání bylo představení zmíněných čtyř odrůd. Ing. Ivana Macháčková ze Šlechtitelské stanice Chlumec nad Cidlinou společnosti Selgen, a. s., hovořila o odrůdě Aplaus povolené v loňském roce. Aplaus je podle ní výnosná polopozdní až pozdní odrůda s velmi dobrou kvalitou a vyrovnaným dozráváním. Je vhodná do všech oblastí, vyznačuje se dobrou podzimní pokryvností prostu. Rostliny jsou středně vysoké až vysoké, se střední odolností k poléhání. Vyšší odolnost má Aplaus k černi řepkové, dobrou k houbovým chorobám.
Jako první z českých odrůd vzešlých ze zmiňované spolupráce byl v roce 2006 oficiálně povolen Oponent. Je to polopozdní odrůda vysokého vzrůstu, s vysokým obsahem oleje v sušině semene a s vysokou kvalitou šrotu, tedy s nízkým obsahem glukosinolátů. Má dobrou odolnost k poléhání i proti chorobám.
Ing. Koprna při jejím představování zdůraznil především stabilitu jejího výnosového potenciálu. Díky plasticitě se hodí do všech výrobních oblastí, vhodná je i pro extenzivní podmínky, což potvrdily i pokusy Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Volbu této odrůdy Ing. Koprna přirovnal k sázce na jistotu. Zajímavých výsledků Oponent dosahuje také v systému ekologického pěstování.
Odrůda Opus byla povolena rovněž v loňském roce. Vedle vysokého výnosu a dobré zimovzdornosti byla vyzdvižena její výrazná ranost a tolerance k pozdnímu výsevu. Od ostatních odrůd v sortimentu se odlišuje nízkým vzrůstem a tím i menším množstvím nadzemní biomasy. Díky silné větvící schopnosti zajistí optimální hustotu porostu i v případě vyšší mezerovitosti. Charakteristickou vlastností Opusu je i vysoká HTS – nejvyšší v sortimentu, s čímž souvisí dobrá vitalita rostlin po výsevu.
Zřejmě nejvyššímu zájmu účastníků akce se při prohlídce porostů těšila loňská novinka – odrůda Oksana. Důvodem je habitus této rostliny s extrémní větvící schopností, že díky tomu se zaplní mezery v každém řídkém porostu. S touto vlastností souvisí i jedno z agrotechnických doporučení. Optimální hustota porostu na jaře je od 25 – 55 rostlin/m2. Ing. Koprna jmenoval i ostatní přednosti této odrůdy – vysoký a stabilní výnos ve všech pěstitelských oblastech, dobrou odolnost k chorobám, střední až nižší délka rostliny, vysoká zimovzdornost či rychlý podzimní vývoj.

Olejnatost a výkupní cena

Všechny čtyři české odrůdy se vyznačují vysokou olejnatostí semen. Jejich pěstitelé by proto jistě uvítali, kdyby byl tento parametr se bral v úvahu i při výkupu produkce. Na otázku, zda je možné v nejbližší době očekávat změnu výkupních podmínek v tomto ohledu, v Chrudimi odpovídal Ing. Josef Vytrhlík, obchodní ředitel společnosti Oleofin, člen skupiny Setuza. Se zohledňováním olejnatosti při stanovování ceny do budoucna se počítá, jestli tomu tak bude již při obchodování s produkcí letošní sklizně, to nelze slíbit, řekl. Ing. Vytrhlík podotkl, že Evropa již touto cestou jde. Příplatky za jedno procento oleje navíc jsou asi 1,5 % z ceny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down