20.09.2002 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelé po zvýšení dotací na spotřebu certifikovaných osiv nevolají

Pro letošní osev ozimů pěstitelé nakoupili méně certifikovaných osiv než v loňském roce. Podle údajů Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (CMŠSA) je letošní spotřeba osiv ozimů, především ozimé pšenice, pouze na 80 % loňské úrovně. Zvýšení dotací na spotřebu certifikovaných osiv však tento problém neřeší. K tomuto názoru se přiklánějí i šlechtitelé a semenáři.

„Očekávaný pokles zájmu o certifikovaná osiva nesouvisí s absolutní výší dotace podporující spotřebu těchto osiv. Tento stav je hlavně zaviněn negativním vývojem hospodářského roku, kdy došlo v agrárním sektoru k deformaci cen hlavních zemědělských komodit a souvisejícímu poklesu jejich odbytu. Tyto základní problémy vedly následně k situaci, kdy v rezortu chybí hotové peníze a mnohdy nelze ani produkci vzájemně započítávat. Jinými slovy, mnohé zemědělské subjekty nemají prostředky na zaplacení nákupu osiv, bez čehož nedosáhnou na základě závazných podmínek ani na příslušné podpory,“ tvrdí Ing. Milan Pavlíček, prezident Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace.
Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace proto neuvažuje o zvyšování dotací na certifikovaná osiva, neboť zastává názor, že průměrně 20 % podpora spotřeby osiv je dostačující a motivující, ale naproti tomu plně podporuje požadavek poslanců Parlamentu České republiky na rozšíření přímé finanční kompenzace škod zemědělcům postiženým záplavami, a to v rozsahu minimálně jedné miliardy korun. Podle slov prezidenta se asociace domnívá, že i když tyto peníze budou přísně užity pouze v postižených zemědělských podnicích, rozproudí adekvátně tok peněz v rámci celé republiky. A to je v letošním roce, pro zemědělce silně nepříznivém nejen v důsledku záplav, ale též zvyšováním výrobních nákladů, nízkých cen většiny zemědělských produktů, špatných podmínek pro sklizeň i pro podzimní předseťovou přípravu půdy a setí, velmi důležité.
Jak dále ing. Pavlíček vysvětluje, asociace předpokládá, že tato mimořádná finanční pomoc by návazně dílče pomohla i celému zemědělství obdobně jako tomu bylo před dvěma lety, kdy vláda poskytla ze státního rozpočtu peníze zemědělcům postiženým extrémním suchem. Na základě této zkušenosti se proto domnívá, že současné přesunutí finančních prostředků do zemědělství na zmírnění škod způsobených povodněmi (celkově činí 8,6 miliardy, z čehož jsou ztráty na polních kulturách v rozsahu více než jedné a půl miliardy korun) by zároveň mohlo alespoň částečně zabránit ztrátám na výnosech v příštím roce. Mimo jiné by tato finanční injekce umožnila pěstitelům i rozsáhlejší nákup certifikovaných osiv, která jsou zárukou kvalitního založení nových porostů ozimých i jarních obilovin v poškozených oblastech, i potažmo jinde. „Proto je nutné, aby toto řešení, pokud jej vláda navrhne, bylo následně rychle schváleno Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky a ještě rychleji uvedeno do praxe,“ apeluje prezident ČMŠSA.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down