22.05.2000 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škůdci řepky v poločase

Nepříznivý vliv extrémně teplého a suchého počasí na růst polních plodin má více forem. Ačkoliv minulý týden , jak optimisté mezi zemědělci doufají, došlo k zásadnímu zvratu, s důsledky přemnožení škůdců, jimž předchozí stav velmi vyhovoval, se budou pravděpodobně potýkat po celou vegetační sezónu.

Výjimkou snad může být pouze blýskáček řepkový, poškozující na jaře poupata řepky při pronikání k pylovým zrnům, kterými se živí. Letos ozimá řepka rozkvetla tak rychle, že se kritické období zkrátilo na několik dnů a otevřeným květům již blýskáček zpravidla neublíží, i když jej zde nalézáme v hojném počtu. Bohužel, tento jediný klad horkého jara zcela znehodnotili jiní škůdci, především krytonosec řepkový a čtyřzubý a v době dokvétání řepky i krytonosec šešulový a bejlomorka kapustová. Všechny je letos nalézáme ve velkých počtech zejména v okrajových pásech porostů a chemická ochrana proti nim, s výjimkou šešulových škůdců na později kvetoucích porostech ve vyšších polohách, v této době již není možná. Přesto doporučujeme pěstitelům sledovat situaci v zájmu objektivního zhodnocení hospodářských úspěchů či neúspěchů letošní sezóny, neboť při takovém hodnocení možná zjistíme, že ne všechny ztráty má na svědomí pouze sucho. Koncentrace pěstování v nižších polohách, nedostatečná časová i prostorová izolace porostů vedoucí až k pěstování řepky po řepce a někdy i z výdrolu, minimalizace přípravy půdy a nedostatečná chemická ochrana jsou prvky, jejichž dopady se postupně kumulují a za přispění počasí typu letošního jara mohou mít velmi citelné dopady. Jako doklad můžeme uvést totální napadení řady porostů larvami krytonosce zelného, škůdce, jehož význam v řepce byl donedávna minimální. Zatím je předčasné dělat závěry o vlivu nádorových prstenců na bázích rostlin, vzniklých přítomností larev, na výnos řepky. Avšak přelet miliónů brouků z řepkových polí do zelinářských podniků může mít důsledky závažnější, neboť nádory na brukvovité zelenině spotřebitel tolerovat nebude.
Jak již bylo řečeno, období ochrany řepky proti škůdcům v zásadě skončilo a jejich další vývoj můžeme těžko ovlivnit. Tím důležitější je se dívat a přemýšlet o tom, co jsme udělali dobře a co jsme zanedbali.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down