25.08.2016 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škrobárenská kampaň začíná

V „předvečer“ škrobárenské kampaně, kterou Lyckeby Amylex zahájí prvního září, uspořádala uvedená horažďovická společnost tradiční setkání pěstitelů a dodavatelů škrobárenských brambor. V porovnání s minulými ročníky se letošní akce konala v opačném gardu. Za účasti zástupců šlechtitelských firem si nejprve zemědělci prohlédli 24 odrůdových pokusů škrobárenských brambor. Odpolední odborný seminář zahájil generální ředitel horažďovické společnosti Mgr. Ivica Punčikar, který připomněl letošní 110. výročí výroby škrobu v Horažďovicích a informoval přítomné o aktuální situaci společnosti. S organizací kampaně v roce 2016 seznámil pěstitele brambor Ing. Vladislav Klička.

Během prohlídky polního pokusu ÚKZÚZ si pěstitelé mohli prohlédnout 11 odrůd u nás registrovaných a 13 evropských odrůd bez registrace v České republice. Suverénně nejlepších výsledků dosáhla velhartická odrůda Westamyl, ať už jde o výnos 75,9 t z hektaru, či výnos 18,6 t škrobu z hektaru při škrobnatosti 24,5 %. Podle ředitele šlechtitelské stanice Ing. Viktora Kopačky se tak výkonná odrůda povede jednou za dvacet let. Byly doby, kdy se v ČR množila na ploše 100 ha a v Německu na 50 hektarech, bohužel s ohledem na dnes už překonané zdravotní problémy se její množitelské plochy výrazně snížily a chybí sadba. Tato odrůda, která prokazuje svou výkonnost i na jiných pokusech ÚKZUZ, si renesanci určitě zaslouží. Jen pro zajímavost, na druhém místě z registrovaných odrůd, pokud jde o výnos škrobu z hektaru, se umístila odrůda Verne (17,0 t/ha), třetí byl Dominátor (13,9 t/ha) a čtvrtý David (13,7 t/ha), vesměs odrůdy ze šlechtitelské stanice VESA Velhartice. Z neregistrovaných odrůd obsadila první příčku Euroresa s výnosem 62,3 t/ha, škrobnatostí 23,9 % a výnosem škrobu 14,9 t/ha.

Loňská kampaň byla podle Ivici Punčikara špatná, neboť se urodilo málo brambor, a tak společnost Lycekby Amylex vyrobila i méně škrobu. V roce 2015 měla škrobárna nasmlouváno 85 677 tun brambor z 2344 ha, přitom však zpracovala jen 58 463 tun (68% plnění). Výnosy se pohybovaly od 15 do 35 tun/ha a průměrná škrobnatost byla 17,9 %. Přesto na základě dosažených výsledků vyplatí Lyckeby Amylex zemědělcům druhou část příplatku ve výši 7,4 mil. korun v přepočtu na konkrétní škrobnatost. Při škrobnatosti nad 19 % bude příplatek 174 Kč/tunu, při průměrné škrobnatosti 17,9 % to bude 153 Kč/tunu. Letošní kampaň by měla být podle ředitele výrazně lepší než loňská, neboť je pro brambory příznivější rok a horažďovická společnost nasmlouvala o 5,16 % větší plochu – celkem 2465 hektarů.*

Celou reportáž přineseme v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down