Sklizeň nadějná, avšak opožděná

Vyvrcholením semináře pořádaného Českým bramborářským svazem tradičně v Čelákovicích v době zahájení sklizně raných brambor je návštěva pokusných pozemků Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Na zkušební stanici v Přerově nad Labem byly k vidění jak porosty, tak i sklizené hlízy z prvních odkopů velmi raných odrůd brambor. Kvůli chladnému počasí v květnu byly výnosy většiny testovaných odrůd podstatně nižší, než bývá první červnový týden obvyklé. Stav porostů a výhled počasí však signalizoval konečný slibný výsledek.

Ing. Václav Čermák z ÚKZÚZ zhodnotil průběžné výsledky sklizní na několika pokusných místech v České republice. Tradičně se pokusy realizují v Oblekovicích u Znojma, v Lednici a v Přerově nad Labem. Ve všech lokalitách výsledky významně ovlivnil průběh počasí v květnu, především nízké denní teploty. Ranní mrazíky v dubnu, kdy porosty ještě nebyly vzešlé, neměly nikterak fatální následky. Počasí porosty především zbrzdilo, ne poškodilo. Nejlepších výsledků z uvedených lokalit bylo dosaženo v Přerově nad Labem. I zde byly brambory vysazeny 28. 3. a první sklizeň byla pro 67 dnech. Průměrný výnos činil 9,01 t/ha, pětiletý průměr je zde 17,18 t/ha. Přímo na stanici mohli účastníci setkání vidět i vzorky sklizených hlíz a seznámit s výsledky konkrétních odrůd. Nejvyšší výnos daly v Přerově odrůdy Velox (13,64 t/ha), Primarossa (12,84 t/ha) a Magda (12,84 t/ha). Jak k pokusům Ing. Čermák doplnil, pokusy jsou realizovány na všech lokalitách s využitím závlahy. Vzhledem k dostatku srážek byly ale porosty zavlažovány až ke konci vegetace.
V Přerově nad Labem jsou realizovány také pokusy na zadání Českého bramborářského svazu, do nichž jsou zařazeny i v České republice neregistrované odrůdy. V nich se testuje mimo jiné vliv zakrytí porostů netkanou textilií. Jak ukázaly výsledky, letos znamenalo toto agrotechnické opatření na rozdíl od loňského roku přínos. Průměrný výnos všech odrůd zařazených do pokusu bez použití textilie byl 7,33 t/ha, s textilií 12,45 t/ha. Nejvyšší výnos v pokusu dala při pěstování s textilií odrůda Riviera (19,89 t/ha). Jak ovšem odborníci okomentovali, v reakci na použití textilie jsou mezi odrůdami značné rozdíly.*

Více informací ze semináře v Čelákovicích se dočtete v Zemědelci č. 26/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down