Povodeň v roce 2013 zničila část produkce u nás, i v okolních zemích. Nedostatek zboží na trhu se projevil zvýšenou poptávkou a také mírným nárůstem ceny. Většina pěstitelů v průběhu ledna prodala naskladněné zásoby. V lednu tradičně začali s předpěstováním sadby ve sklenících, fóliovnících a pařeništích. Pěstitelská sezona roku 2014 začala velice brzy.
Začátkem října se naplnily obavy pěstitelů sousedících s Polskem. Polští obchodníci prodávali na Ostravsku hlávkové zelí za 1,2 až 1,5 Kč/kg, přičemž běžná cena krouhárenského zelí je 3 až 3,5 Kč/kg, u zelí na přímý konzum je běžná cena 4 až 4,5 Kč/kg, nakrouhané zelí (krouhanka) se zde prodávalo za 4 Kč/kg, jeho běžná prodejní cena je okolo 10 Kč/kg. V tomto období vyšlo nařízení vlády 211/2014 Sb., které ukládá příjemcům potravin v místě určení povinnost nahlásit nejpozději 48 hodin před příchodem potraviny na místo určení druh potraviny, množství, adresu provozovatele odesílajícího potravinu na místo určení, adresu místa určení a předpokládanou prodejní jednotkovou cenu v místě určení bez DPH. Toto nařízení by mělo omezit dovoz produktů za podnákladové ceny. Do jaké míry se to projeví v praxi, ovšem ukáže čas.
I přes dílčí problémy s vývojem počasí, chorobami a škůdci v průběhu pěstitelské sezony pěstitelé očekávají vyšší úrodu zejména u druhů zeleniny určených ke skladování v zimním období. Vyšší úroda je očekávána nejen v ČR, ale i v celé Ev ropě. Na český trh se začíná valit zboží z Holandska a Polska, proto je vidina přiměřeného zisku při prodeji zeleniny v průběhu zimního období velice nejistá.
Ing. Radovan Tůma
Zelinářská unie Čech a Moravy
Více v časopisu Farmář č. 01/2015