04.02.2023 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání nejen nad zeleninou

Na břehu Vltavy v pražské Troji se rozprostírá areál Pokusné stanice katedry zahradnictví České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Na stanici se zabývají především pěstováním ovoce, zeleniny a květin. Demonstrační a výzkumné pracoviště hospodaří na ploše přibližně pěti hektarů.

 

S výsledky výzkumu i s praktickými ukázkami se každoročně seznamuje veřejnost na dnu otevřených dveří. Příchozí mají možnost si prohlédnout zajímavé polní a skleníkové pokusy i široký sortiment různých plodin. Na stanici pěstují také málo známé druhy.

Tradiční přehlídka porostů ovoce, zeleniny, květin i kultur jedlých a léčivých hub se každoročně těší vysoké návštěvnosti, a nejinak tomu bylo i v roce 2022.

Příchozí uvítal doc. Ing. Martin Koudela, Ph.D., vedoucí Katedry zahradnictví Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Vysvětlil, že na stanici zakládají celou řadu rozmanitých pokusů včetně dlouhodobých. K výhodám patří to, že lze na jedné ploše porovnávat různé způsoby pěstování – ekologické, integrované a konvenční.

 

Kytice z letniček

Na pokusné stanici pěstují široký sortiment květin, letniček i trvalek. Z vypěstovaného rostlinného materiálu vážou kytice. Příchozí měli možnost si prohlédnout květinové záhony a v přednáškové místnosti i uvázané kytice. Odborný výklad poskytla Ing. Ludmila Augustinová z ČZU.

Do kytic jsou vhodné například jiřinky. V pokusech se sleduje trvanlivost různých odrůd ve váze. Také se zjišťují rozmanité možnosti udržení kytic v dobré kondici. Ing. Augustinová připomněla některé hlavní zásady pro co nejdelší trvanlivost řezaných květin.

Zaprvé by měly mít květiny ve váze vždy čistou vodu, kterou je potřeba obměňovat. Zhruba dva centimetry od konce stonků je potřeba rostliny šikmo seříznout. Jen tak mohou nasávat dostatečné množství vody a nevadnou.

 

Různé vertikální stěny

Ing. Pavel Matiska, Ph.D., z ČZU v minulých letech sledoval pěstování různých rostlinných druhů ve vertikálních sítích, kterých mají na stanici celkem pět umístěných na různých světových stranách. Zjišťovala se vhodnost rostlin pro různě osluněná stanoviště. Vertikální sítě se zavlažují pomocí kapkové závlahy.

V předchozích pokusech se jako vhodné do vertikálních sítí ukázaly trvalky. K jejich výhodám patří odolnost vůči různým povětrnostním podmínkám a nízké požadavky na živiny. Cílem vertikálních sítí je vytvoření ozeleněné stěny.

V pokusech se ověřuje uplatnění různých substrátů a pěstitelských technologií. Substráty se vybírají podle různých kritérií. Měly by ale obsahovat živiny, které se snadno uvolňují pro rostliny. Za vegetace už není potřeba pěstované rostliny hnojit. Dobrou službu může udělat přimíchání organické hmoty do pěstebního substrátu.

Zalévání v zimě je problematické. Při teplých zimních obdobích rostliny ve vertikálních sítích rychle vysychají. Proto se hledají nové způsoby zalévání. Nově se v jedné stěně ověřuje přepad vody z trubky a rozvádění vláhy pomocí knotů.

 

Založili vinici

Vinná réva se v minulosti na pokusné stanici pěstovala. V roce 2021 tu po dlouhých letech založili novou pokusnou vinici. Jak vysvětlil Ing. Lukáš Zíka, Ph.D., z ČZU, výzkumný projekt probíhající ve spolupráci s dalšími institucemi se zaměřuje na zmírnění účinků nedostatku vláhy. V roce 2021 se však díky deštivému počasí sucho na nově založené vinici nemohlo projevit. Nedostatek vláhy tak výzkumní pracovníci navozují ve fóliovníku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down