20.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S pevnou pozicí do dalších desetiletí

Přípravky na ochranu rostlin od firmy BASF naši agronomové jistě dobře znají. Měl-li zemědělský podnik přístup k příslušné měně, bylo je u nás možné koupit již před mnoha lety. Loni si BASF připomenula desáté výročí jisté změny v obchodních vztazích s Českou republikou - založení samostatné společnosti ve formě BASF spol. s r. o.

V posledních letech objem obchodu koncernu BASF v ČR významně stoupl, v roce 2001 dosáhl přibližně 200 milionů EUR. Nás pochopitelně zajímalo především působení BASF v zemědělství, konkrétně v rostlinné výrobě, a tak jsem o rozhovor požádala Ing. Ladislava Niklíčka, CSc., ředitele oddělení agrochemikálií.

Než přejdeme na ochranu rostlin, připomeňte, prosím, které produkty BASF na náš trh dodává.
BASF je v České republice aktivní již několik desetiletí před založením společnosti s ručením omezeným v roce 1991. Vznik samostatného subjektu ovšem znamenal jistý přelom, protože prodej začal být aktivní. Před tím obchody uzavírali jiní dovozci, v přípravcích na ochranu rostlin například Pertimex nebo Chemapol. Firma se rychle rozvíjela, před deseti lety bylo asi patnáct zaměstnanců, nyní je jich pětašedesát.
Čtyři písmena BASF pochopitelně neznamenají pouze přípravky na ochranu rostlin. Pro zemědělství to jsou ještě vitaminové doplňky do krmných směsí. Agrochemie zaujímá jenom asi šestinu obratu BASF v České republice. Velký význam mají plasty, chladicí a brzdové kapaliny pro automobilový průmysl, laky, suroviny pro petrochemii, pro papírenský a textilní průmysl (světově známé je modré barvivo)…

A nyní ke slíbenému tématu - ochraně rostlin. Co znamenalo oněch deset let pro agro - divizi nebo přesněji oddělení agrochemikálií?
K firmě BASF, do oddělení agro, jsem nastoupil v dubnu 1991 (tehdy to ještě nebylo s. r. o.). Byli jsme čtyři, nyní je nás v rámci republiky patnáct. V současnosti máme veškerý obchod ve vlastní režii - nakupujeme od BASF, prodáváme do existující domácí distribuční sítě, a to z vlastního skladu. Zatímco dříve jsme museli zboží objednávat s velkým předstihem, nyní uskutečňujeme dodávky buď hned, nebo do dvaceti čtyř hodin. Je to velmi operativní.
Máme i ostatní potřebné zázemí. Agro je nyní plně soběstačné, je to organizace, která si sama zajišťuje veškeré činnosti - obchod, marketing, techniku (to znamená registraci nových přípravků a vlastní pokusnickou činnost). Také všechny tiskoviny vytváříme a tiskneme tady a ne v Německu, jak tomu bylo dříve. Naši pracovníci jsou velmi fundovaní, na naší centrále nejsme závislí ani po této stránce. Někteří z našich dřívějších zaměstnanců mají dokonce kontrakt s BASF AG a pracují v současnosti v SRN.
O rozvoji obchodu nejlépe hovoří čísla. V roce 1991/1992 byl náš podíl na trhu s přípravky na ochranu rostlin tak tři až čtyři procenta, nyní to je odhadem čtyřnásobek.
Naši pozici výrazně posílila akvizice Cyanamidu, která se mimochodem povedla ke spokojenosti obou zúčastněných stran. Nebyla to jednoduchá situace, ale zvládli jsme ji. Loni, první rok po spojení, byl nárůst obratu několika desítek procent. Možná nám i trochu pomohlo počasí, ale především to, že jsme se na sezónu po všech stránkách dobře připravili. Dobře se prodávaly fungicidy do obilnin, Caramba, fungicid s morforegulačním účinkem do řepky, i herbicidy do téže plodiny (mnoho hektarů bylo ošetřeno přípravkem Butisan Star). Doufáme, že letos svou dobrou pozici neztratíme. Máme kvalitní produkty i schopné pracovníky.

Ve kterých přípravcích, respektive skupině přípravků, vidíte vaši prioritu a v čem největší perspektivu?
Nejprve chci předeslat, že segment bez konkurence neexistuje. Největší částí našeho obratu tvoří prodej fungicidů do obilnin (Tango Super, kombinace pro dvojí ošetření Duett plus Juwel), výrazný podíl na ošetřených plochách mají naše herbicidy do řepky (především Butisan Star), na trhu je po dva roky fungicid s morforegulačním účinkem do řepky Caramba. V révě vinné a jabloních slaví úspěchy fungicid Discus. Špičkový je také fungicid Acrobat do brambor a jiných plodin. Novinkou pro letošní rok je registrace kombinace herbicidů Stomp a Frontier do kukuřice pro preemergentní ošetření.
Obecně má BASF největší potenciál ve fungicidech a tato oblast se určitě bude nadále rozvíjet. Ve vývoji a v registračních pokusech jsou nové produkty. Koncern BASF do ochrany rostlin mnoho investoval a investuje i nadále. V Německu byl zaregistrován fungicid Opera, který je představitelem zcela nové generace strobilurinů. U nás tato perspektivní řada nastoupí tak za dva až tři roky. Novinky budou také v herbicidech do obilnin a do kukuřice. Kdy je budou pěstitelé moci použít, záleží na délce registrace.
Rezervy českého trhu jsou ovšem stále ve fungicidech. Jde o intenzifikační faktor, jehož využívání je u nás zatím na nižší úrovni než ve vyspělých evropských zemích. Herbicidy naši pěstitelé používají plošně. Asi by se nenašel hektar neošetřený proti plevelům (pokud někdo nenechal půdu ležet zcela ladem). V aplikaci fungicidů Evropu ještě doháníme, přičemž tlak houbových chorob je rok od roku větší. Naší perspektivou jsou tedy především fungicidy.

Velmi důležité je, aby měl zákazník pro svou volbu dostatek informací. V ochraně rostlin to platí dvojnásob, protože není jednoduchá. Většinou se nabízí více variant řešení. Na co kladete největší důraz?
Na trhu se prezentujeme několika způsoby. Jednou formou jsou tištěné informace. Z nich nejjednodušší je inzerce, dále to jsou letáky zaměřované na určitý ucelený okruh problematiky (například ochrana obilnin, ochrana řepky, ochrana kukuřice proti plevelům), časopis Agrotip, který vychází sedmkrát až osmkrát do roka, a specializované brožury. Loni jsme vydali Houbové choroby obilnin, Ochrana a výživa révy vinné a Přípravky na ochranu rostlin BASF 2002.
Druhou formou jsou zimní semináře, na nichž pěstitele seznamujeme s našimi produkty, a potom přímý kontakt terénních pracovníků s agronomy. Snažíme se pomoci, třeba i za přispění různých odborníků, vyřešit konkrétní, většinou speciální problém, který se v ochraně rostlin v zemědělském provozu vyskytne.
Před třemi lety jsme začali s pořádáním polních dnů. Prezentační pokusy zakládáme na dvou stanovištích, vždy na šesti honech s nejvýznamnějšími plodinami a nosnými odrůdami sortimentu. Vedeme dvě intenzity hnojení a pochopitelně ukazujeme působení našich přípravků na ochranu rostlin. To, že návštěvník vidí výsledky ochrany přímo na poli, je jistě důležité, ale ještě důležitější je skutečnost, že působení ochranářského zásahu vedeme až do konce, do ekonomického vyhodnocení, to znamená zjištění ekonomické návratnosti.. S konečným výsledkem seznamujeme pěstitele v našem Agrotipu a na stránkách odborného tisku (jak víte, také v Úrodě nebo ve Farmáři).
Loni nám prezentace výsledků pokusů trochu zamotala hlavu. Vzhledem k tomu, že na pokusných pozemcích byla porostům věnována opravdu dobrá péče a tlak houbových chorob byl velmi silný, zásah fungicidem přinesl tak výrazné zvýšení výnosu, že to bylo na první pohled až neuvěřitelné.
Rád bych uvedl ještě jednu naši aktivitu, i když ta není tolik informační, ale spíše motivační. V rámci akce nazvané Partnerství s BASF - partnerství profesionálů jsme zemědělským podnikům nabídli určitý naturální bonus. Soustředili jsme se na to, co agronomové potřebují ke své práci - například počítač, N-tester, vlhkoměr na obiloviny a řepku, meteorologickou stanici, mobilní telefon a další. Mělo to velký úspěch. Proto budeme s naturálním bonusem, rozšířeným o možnost získat navíc i naše produkty,
letos pokračovat.

Náš český trh s přípravky na ochranu rostlin není příliš velký. Kdo má šanci podle vašeho názoru v příštích letech obstát?
Udrží se ty firmy, které se udrží ve světě. Vždyť zakrátko se ocitneme v jediné Evropě. A potom, český trh není zase tak malý, jak si myslíte. Odhaduji jej na sto až sto třicet milionů euro ročně. Může se rovnat například Belgii. Navíc se velmi dynamicky rozvíjí. V posledních letech pěstitelé v ochraně rostlin směřují od levnějších řešení k těm dražším, ale kvalitnějším. Jako příklad bych mohl uvést skok od Bavistinu k Juwelu. Máme úspěšné zemědělské podniky s velmi intenzivní rostlinnou výrobou, kde uplatňují špičkové technologie nejen v ochraně rostlin, a jsou u nás i podniky, kterým se příliš nedaří. I když nikdy nemohou být úspěšní všichni, přál bych si, aby těch lepších bylo v našem zemědělství stále více i díky přípravkům na ochranu rostlin od firmy BASF.

Děkuji za rozhovor.
Ing. Dušana Hofmanová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down