Rostlinná výroba zajišťuje téměř veškeré suroviny pro přípravu krmných směsí, které potřebuje živočišná výroba. Tak to alespoň platí v akciové společnosti ZEAS Podorlicko se sídlem v Trnově. V poměrně širokém sortimentu pěstovaných plodin najdeme i plodiny tržní. Základ ale tvoří krmné obilniny a kukuřice na siláž. Při výběru odrůd se zde spoléhají jak na vlastní zkušenosti s jednotlivými pozemky, tak na doporučení a s tím související poradenství zástupců osivářských firem.
Akciová společnost ZEAS Podorlicko hospodaří v podhůří Orlických hor. Její sídlo najdeme v Trnově v Královéhradeckém kraji, okres Rychnov nad Kněžnou. Celkem má k dispozici 4200 hektarů zemědělské půdy, která se rozkládá ve 27 katastrech, konkrétně to jsou obce Opočno, Semechnice, Trnov, Záhornice, Zádolí, Houdkovice, Byzhradec, Podbřezí, Bílý Újezd, Hroška, Ještětice, Solnice, Masty, Lhota u Dobrušky, Solnice, Přepychy, Lično, Černíkovice, Domašín, Třebešov, Libel, Lipovka, Slemeno a Litohrady.
Vedle rostlinné výroby se podnik věnuje i dalším směrům zemědělské produkce. Na střediscích v Bílém Újezdě a v Trnově se chová dohromady asi pět stovek dojnic holštýnského a českého strakatého plemene v převodném křížení na holštýnské. Chov probíhá v uzavřeném obratu stáda. Další činností je provoz bioplynové stanice o výkonu 1 MW. Toto zařízení využívá statkové exkrementy, produkty rostlinné výroby ale i další jinak nevyužitelnou fytomasu. Výsledkem celého procesu je elektrická energie, teplo, ale také kvalitní hnojivo v podobě digestátu.
Součástí ZEAS Podorlicko je také výrobna krmných směsí, jejíž produkce zajišťuje krmivo pro vlastní živočišnou výrobu, dceřinou společnost věnující se chovu slepic a výkrmu prasat, ale i pro další odběratele.
Důležitou plodinou s ohledem na chov dojeného skotu i provoz bioplynové stanice je také kukuřice. „Kukuřici každý rok patří proměnlivá plocha. Obecně to je 450 až 600 hektarů v závislosti na potřebě krmiva. Kukuřici pěstujeme přednostně na siláž a pouze pokud se naplní skladovací kapacity, pak se část sklízí na zrno,“ uvedl Ing. Hejzlar.
Výběr odrůd a v případě kukuřice hybridů probíhá na základě doporučení obchodního zástupce. Jak zdůraznil Ing. Hejzlar, pro něj to je hlavní odborník, který zná svůj sortiment nejlépe. „Vnímám to jako součást servisu, který dostáváme v rámci koupě osiva,“ dodal. Součástí tohoto servisu je v případě hybridů společnosti Pioneer nejen výběr vhodných zástupců sortimentu, ale i s nimi spojená agronomická doporučení a v neposlední řadě to jsou služby týkající se rozborů rostlin před sklizní a konečně i rozboru kukuřičných siláží. „Zde, v Trnově máme jedno ze svozných míst pro naši mobilní laboratoř, která tyto rozbory zajišťuje,“ upozornil Ing. Jan Bosák, obchodní zástupce společnosti Pioneer. „To znamená, že minimálně dvakrát se před sklizní kukuřice přijíždíme, abychom se setkali se zemědělci z okolí. Ti přivezou vybrané rostliny a podle jejich rozboru stanovíme předpokládaný termín sklizně,“ popisoval Ing. Bosák. Podobně funguje i rozbor siláže, kdy se k laboratoři přivezou vzorky nebo se odebírají ne vybraných místech silážní jámy.
Jak zdůraznil Ing. Vladislav Smola, zootechnik ZEAS Podorlicko, službu mobilní laboratoře nevyužíváme jen proto, že je to bezplatné. „Pro nás je to v závěru vegetace velmi cenná informace o obsahu sušiny jednotlivých porostů. To je důležité při vlastním silážování. Už se nám stalo, že porosty, u kterých jsme si mysleli, že jsou vhodné ke sklizni, zůstaly na poli dalších čtrnáct dní. V konečném efektu se tak může ušetřit velká část peněz, které jsou do porostů již investovány a mají být zhodnoceny prostřednictvím živočišné výroby.“ Dodal Ing. Smola s tím, že jen ZEAS Podorlicko takto rozboruje přibližně dvě desítky vzorků.
Jak připomněl Ing. Bosák s ohledem na zdejší podmínky a zaměření podniku se zde uplatňují hybridy nejčastěji s číslem ranosti FAO od 260 do 300. Na zdejších polích proto najdeme silážní hybrid P7902 s FAO 250. Další je P8745 s FAO 260 který zajišťuje především kvalitní siláž pro dojnice. O něco pozdnější (FAO 300) je P9400, který se zaměřuje na množství silážní hmoty. „Loni tu byla také kukuřice P9578 s FAO 340. Tento, pro tuto oblast pozdní hybrid, byl určený na závěr sklizně, ale loni byl nejvýnosnější a část se ho sklízela i na suché zrno. Proto ho ZEAS Podorlicko oseje na část plochy i v letošním roce,“ doplnil zástupce společnosti Pioneer.
Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.