04.06.2019 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka olejka ve všech pádech

Tak už mám opět psát o řepce, v době, kdy jsou tohoto slova plné sdělovací prostředky. Ještě, že tohle silné téma odlehčí občas sparťan Tomáš a jeho souboj brunetky s blondýnou. Jen, co otevřete noviny, zapnete televizi či se nalogujete na sociální sítě, všude se na vás valí fotografie krásných žlutě kvetoucích polí a k tomu komentáře ve stylu apokalypsy a narážek na premiérův úžasný byznys. Nikdo však už prostému člověku neřekne, že nárůst osevních ploch řepky vznikl na úkor plodin jako brambory, cukrovka, pícniny a luskoviny a že nelze mít celou republiku posetu pouze obilninami.

Vždyť právě český konzument ještě na počátku tohoto tisíciletí sveřepě odmítal domácí brambory s tím, že si ty německé koupí v Kauflandu o korunu levněji a u komodit, jako je maso a mléčně výrobky, jejichž poptávka souvisí s chovem dobytka, produkcí hnoje, potažmo kvalitou půdy a její schopností zadržovat vodu, bych mohl pokračovat. Tohle všechno, když budete vyprávět například v Rakousku, tak se na vás usmějí a pomyslí si, jací jsme to my Češi neuvěřitelní hlupáci a jak si ukázkově „kálíme do vlastního hnízda“. Další téma související s řepkou jsou včelaři. Z této bohulibé záliby se stal v poslední době regulérní byznys, štědře podporovaný dotacemi, a to způsobilo, že už jsou některé oblasti v ČR dokonce „převčelené“. Jako včelař moc dobře vím, že kdyby nebylo řepky, tak má řada mých přátel mnohem menší snůšku medu než nyní, a protože u mnohých je tato činnost i zdrojem obživy, tak také horší ekonomiku. Přesto pomalu zprávou číslo jedna ve večerních zprávách je otrava včelstev po aplikaci fungicidu v řepce, který zjevně nebyl aplikován v souladu s předpisy. Díky jednomu hlupákovi z řad zemědělců je opět všechno špatně a celá republika je udržována v nenávisti k této krásné plodině. Odlehčit by to snad mohl už jen Jarek Nohavica složením volného pokračování své písně www.idnes.

Ale zpátky na pole a k odrůdám řepky ozimé, které nyní vybíráte pro podzimní zásev s největší pečlivostí.

ES Cesario

V loňském roce byla jednoznačně výsledkově nejlepší odrůdou na trhu ES Cesario, která porazila všechny své konkurenty ve všech soutěžních kláních, které bylo možné v našich podmínkách absolvovat. Zatímco jiné materiály se suchem bojovaly s menším či větším úspěchem, ES Cesario dominovalo a stalo se tak po právu prvním členem řepkového „Triple Gold Clubu“, tedy společnosti odrůd, které v jednom roce zvítězily ve všech třech typech pokusů (SDO, POP SPZO, POP ČZU). Lépe si pro letošní zásev zkrátka vybrat nemůžete.

Anniston

Anniston je z nové generace odrůd s genetickou rezistencí vůči viru žloutenky vodnice (TuYV) navíc s excelentním výnosem, který tento materiál staví do TOP 7 v ČR a také s genetickou nepukavostí šešulí a odolností vůči fomě (gen RLM 7). Zájem o virus rezistentní odrůdy narostl skokově po roce 2016, kdy došlo k masivnímu poškození porostů virózami a z tříletého sledování pracovníků katedry ochrany rostlin ČZU v Praze vyplývá, že tyto odrůdy s genetickou rezistencí (nikoliv pouze tzv. tolerancí) dosahují v průměru ročníků o 12–13 % vyšší výnos než běžné konvenční hybridy. A na závěr trochu kupeckých počtů: při průměrném výnosu 3,5 t/ha to znamená 0,45 t/ha navíc při průměrné ceně 9300 Kč/t vám tato odrůda přinese 4185 Kč zisku.*

Tak neváhejte ES Cesario a Anniston už čekají na vaše pole.

Kamil Štípek

BOR, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down