Jedním z důležitých intenzifikačních faktorů při pěstování řepky je použití regulátoru dozrávání. Ošetření tímto typem přípravku se již pro některé pěstitele stalo samozřejmostí a právě za nimi jsme se vypravili do východních Čech, aby se s našimi čtenáři podělili o své zkušenosti.
V podnicích, které jsme navštívili společně s Ing. Zdeňkem Žákem z firmy Uniroyal Chemical, mají již několikaleté dobré zkušenosti s přípravkem Harvade 25 F. „Harvade je regulátor dozrávání, který urychluje přirozené fyziologické procesy vedoucí ke stárnutí a dozrávání rostlin. Použití přípravku nezpůsobuje snížení výnosu, ten se naopak díky nižším sklizňovým ztrátám zvýší,“ připomenul přednosti přípravku ing. Žák. „Po aplikaci Harvadu dojde mimo jiné ke kolapsu pokožky a stálému otevření průduchů, takže nastává progresivní ztráta vody celým povrchem, a to i za deštivého počasí. Vlivem účinné látky začnou rostliny produkovat etylén, který je přirozeným regulátorem dozrávání a díky němuž dojde k jednotnému nastartování zrání. Jde tedy o zcela přirozený proces. Kromě uvolňování vody z rostlin i ze semen, která tudíž není nutné nákladně dosoušet, Harvade omezuje pukavost šešulí, čímž se omezí i předsklizňové a sklizňové ztráty,“ vysvětlil dále ing. Žák.
Jeho slova bez výhrad potvrdil agronom společnosti Agro Chomutice, a.s., Ing. Vladimír Tichý. V tomto podniku obhospodařujícím asi 5000 hektarů nás zaujalo, že hospodaří ve třech lokalitách, jež jsou od sebe vzdálené až 100 kilometrů. Převzetí půdy od méně úspěšných hospodářů a tím zvýšení stávající výměry přináší podle ing. Tichého podniku ekonomickou sílu a stabilitu.
Rostlinná výroba je zde zaměřena na pěstováních běžných polních plodin, mezi nimiž díky dosahovaným výsledků vévodí řepka s průměrným výnosem 3,57 t/ha. I přes riziko vysokého procenta zastoupení řepky v osevním postupu zde letos budou řepku sklízet asi z 920 ha. Rozhodli se tak proto, že řepku je možné bez problémů zobchodovat a na rozdíl např. od obilovin je u řepky možné předpokládat poměrně rychlý koloběh financí.
Řepka proto v chomutickém podniku hraje prim a pěstují ji maximálně intenzivně. To podle ing. Tichého znamená snížení výsevku, použití morforegulátoru s fungicidním účinkem na podzim, vysoké dávky dusíku 180 až 200 g/ha a na jaře opět ošetření morforegulátory. Nezbytná jsou insekticidní ošetření proti krytonosci, blýskáčku a šešulovým škůdcům. V neposlední řadě je to podle ing. Tichého také předsklizňové ošetření a usměrnění procesu zrání přípravkem Harvade. S používáním tohoto přípravku zde začali asi před třemi lety, kdy začali řepku pěstovat intenzivně a investovali do ní nemálo peněz. Ošetření Harvadem se totiž podle ing. Tichého vyplatí u pěkných porostů, které jsou na výnosové úrovni alespoň 3,5 tuny z hektaru. Aplikaci provádějí výhradně letecky a ing. Tichý potvrdil, že velmi důležité je správné načasování ošetření. Na rozdíl od jiných operací, např. přihnojení, rozhoduje o úspěchu ošetření morforegulátorem každý den. „Lepší je ošetřit o dva dny dřív než o den později,“ tvrdí. Obvykle se ošetřuje asi tři týdny před plánovanou sklizní, v době, kdy porost začíná tzv. zlátnout.
Pojistka výnosu
Ing. Tichý potvrdil, že se v jeho podniku aplikace vyplácí. Porosty dozrávají stejnoměrně a snadněji se sklízí. U silných porostů, které jsou v tomto podniku obvyklé, totiž řešívali při sklizni neošetřených porostů řadu problémů, např. museli velmi často čistit zahlcené kombajny. Suché porosty se sklízí mnohem snáze. Při takové koncentraci řepky, jakou v Agru mají, je urychlení sklizně velmi důležité již proto, aby bylo možné sklizeň zvládnout i při omezeném počtu strojů včas. Díky ošetření se navíc může sklizeň protáhnout i do večerních hodin. A jak říká agronom, při sklizni je každá hodina navíc dobrá.
Letos o ošetření Harvadem ing. Tichý nepochybuje, porosty slibují velmi vysoký výnos. Pomohl tomu i déšť po jejich zasetí, který podpořil dobré vzcházení a následně přezimování. „Harvade je pojistkou výnosu,“ dodal ing. Tichý.
To dobře ví i Ing. Pavel Peregrin, agronom z Velišské zemědělské společnosti, a.s., který Harvade používá již pátým rokem. V jeho podniku pěstují řepku s průměrným výnosem asi 3,2 tuny na 330 hektarech z celkové výměry asi 2500 ha.
Načasovaná sklizeň
Pro použití přípravku Harvade se ing. Peregrin rozhodl z několika důvodů. Především může díky ošetření regulátorem dozrávání načasovat sklizeň tak, aby ji bylo možné zvládnout jen jedním či dvěma kombajny, které mají v podniku k dispozici. Chce mít jistotu, aby asi třetina porostů byla připravena ke sklizni přesně v termínu, který potřebuje.
Ve Velišské zemědělské společnosti Harvade používají také speciálně na porosty hybridní řepky, které jsou podle ing. Peregrina stěžejní. Tyto porosty jsou husté a rostliny mohutně větvené a Harvade zde zaručí rovnoměrné dozrávání a sníží vlhkost, čímž se usnadní sklizeň.
Také ing. Peregrin považuje určení správného termínu ošetření za velmi důležité, což je podle něj mnohdy kamenem úrazu. Připouští, že se při jeho určování řídí citem. Ten ale dnes již vyplývá ze zkušenosti, první roky mu samozřejmě pomohla doporučení firmy. Je však rovněž přesvědčen o tom, že je lepší ošetřovat o něco dřív než později. Kromě barvy porostu termín pomůže určit i postupné fialové zabarvování semen v šešulích.
Pro dosažení nejlepšího účinku přípravku je rovněž podle něj důležité použít při aplikaci dostatek vody. Při letecké aplikaci to znamená asi 150 l vody na hektar.