Nové, ranější odrůdy sóji si postupně prorážejí cestu na náš trh a pěstitele přímo vybízejí k rozšíření ploch. Jejich sortiment, vhodný do klimatických podmínek České republiky, je zatím ale úzký. Během několika let by se však měla nabídka osiva rozšířit.
Sklizňová plocha sóji v posledních letech roste a v roce 2005 dosáhla historických 9275 hektarů. „Sója se stává velmi významnou plodinou jak pro lidi, tak pro zvířata. Sortiment raných odrůd, které se do našich klimatických podmínek hodí, je ale zatím úzký, a s tím je třeba něco dělat,“ řekl Ing. František Mariánek, CSc., z Regionální agrární komory Ostravsko, v úvodu polního dne zaměřeného na pěstování sóji, který se konal na Novojičínsku. Přehlídka nových raných odrůd sóji se uskutečnila na pozemcích Agroprůmyslového kombinátu, a. s., Sedlnice, která pěstuje sóju přibližně na 250 hektarech. Na poloprovozních pokusech, které zaujaly plochu 3000 metrů čtverečních, mohli návštěvníci polního dne vidět osmnáct odrůd. Mezi mimi byly stávající, nově registrované i odrůdy, které registračním řízením teprve procházejí.
Taková akce se v Sedlnicích konala letos poprvé. Svá osiva sóji na pokusných pozemcích testovala společnost Zemědělská agentura, s. r. o., Praha, firma Bor, s. r. o., a společnost Saatbau Linz Česká republika, spol. s r. o. „Věřím, že se odrůdová skladba sóji v České republice může rozšířit právě díky zkušenostem, které tady v Moravskoslezském kraji na základě poloprovozních pokusů získáváme,“ dodal Ing. Mariánek, CSc.
Průběh vegetace
Společnost Agroprůmyslový kombinát hospodaří v řepařské výrobní oblasti v nadmořské výšce kolem 250 metrů. Předplodinou sóji byl v loňském roce ječmen a předloni cukrovka a kukuřice.
Jak přítomné informoval Ing. Marek Podrábský ze společnosti Zemědělská agentura, s. r. o., průběh vegetace v druhé polovině května letos doprovázely silné srážky, které způsobily, že spodní část pokusu byla zaplavená a zabahněná. Vlivem chladného počasí sója velmi pomalu vzcházela, vzešlé rostliny příliš nerostly, netvořily hlízky a žloutly. V polovině června nastalo oteplení, začaly se tvořit hlízky, sója se začala zelenat a růst. V červenci porosty trpěly zase suchem. Přesto se však přepočtené hektarové výnosy zkoušených odrůd nakonec pohybovaly kolem 3,5 tuny.
Nové odrůdy za několik let
Prezentace zastoupených odrůd ze Zemědělské agentury, s. r. o., Praha, se na poli ujal Ing. Podrábský. „Většina odrůd zastoupených naší firmou v poloprovozním pokusu je kanadského původu a jde o kvalitní potravinářské odrůdy. Uvedení nových odrůd do registračních pokusů a pro běžné pěstování předcházejí privátní maloparcelkové testy. Ty prověří vhodnost kanadských odrůd do českých podmínek, sdělil. Předpokládá, že s nástupem nových odrůd budou výnosy podstatně vyšší.
Asi padesát procent sóji pěstované v České republice je koncentrováno právě v Moravskoslezském kraji. Další plochy oseté touto plodinou se nachází na Hané a na Znojemsku. Dobře se podle Ing. Podrábského sóji daří i v Polabí. Ke škodě věci podle něj je, že zejména v potenciálně velmi vhodných oblastech na Kutnohorsku a Čáslavsku se téměř nepěstuje z důvodu nezájmu zemědělců.
Z velmi raného sortimentu představil v pokusu u nás nejranější odrůdu OAC Vision, novinkou na našem trhu je letos uznaná Bohemia, která dosahuje v rámci velmi raného sortimentu velmi vysokých výnosů. Z raného sortimentu je u nás nejpěstovanější odrůdou Korada, a to zejména díky stabilitě vysokých výnosů. Má ovšem nižší nasazení prvních lusků, což částečně ztěžuje sklizeň. Jak prozradil Ing. Podrábský, Korada by měla být do dvou let nahrazena odrůdou Alma Ata, která je na našem trhu novinkou. „Odrůda Alma Ata si udržuje dobré vlastnosti Korady, ale je o něco vyšší a překonává Koradu i výnosově,“ uvedl.
Z potravinářského hlediska velmi kvalitní odrůdou je podle informací Ing. Podrábského odrůda Moravia. Vyznačuje se mimo jiné i výhodně nasazenými lusky, vyrovnaným dozráváním a vysokými výnosy. Ve státních odrůdových zkouškách je druhým rokem, přičemž osivo na produkční plochy by mělo být k dispozici od roku 2008. Robustnějším utvářením těla rostliny se vyznačuje odrůda Supra, která se jako jedna z mála raných odrůd dá pěstovat i v širokých řádcích a je vhodná i pro bezorebný systém zpracování půdy. Má pravidelné nasazení lusků, dobře snáší chladné počasí a velmi dobře se sklízí.
Vysoce kvalitní potravinářskou odrůdou, vhodnou pro výrobu tofu je podle Ing. Podrábského vysokoprotenová Ohgata. Je vhodná do teplejších poloh, kde dosahuje průměrných výnosů. Velmi dobře dokáže vzdorovat horku a suchu.
Letos nově představenými odrůdami ukrajinské provenience jsou velmi rané Ustie a Elena a raná Kievskaja. Podle přednášejícího se vyznačují rychlým startem na jaře a lze je využít ke krmným, omezeně i k potravinářským účelům.
Firma Saatbau Linz Česká republika, spol. s r. o., se na polním dni prezentovala v zastoupení sedmi raných a velmi raných odrůd – Merlin, Color, London, Lambton, Cardiff, Essor a Kent. Společnost Bor, s. r. o., předvedla odrůdu OAC Erin, jejíž hlavní výhodou je snadná sklizeň díky vysoko nasazeným spodním luskům.