07.01.2005 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rady o pěstování vzešly z diskuse

Snížení obsahu dusíku v půdě vlivem vysokých výnosů v roce 2004 a s tím spojená potřeba dostatečného hnojení letos patřily mezi hlavní témata seminářů s názvem Kritické body při pěstování vybraných polních plodin. Kromě toho zazněly i další rady v Chotěboři, například za jakých podmínek efektivně využít listové hnojení.

Každý rok pořádá firma Agra Group, a. s., soubor seminářů. Ty se věnují jednotlivým kritickým bodům, se kterými se zemědělská veřejnost setkala při pěstování polních plodin. Zajímavou formou diskuse odborní garanti seznamují účastníky s novými poznatky a možností řešení některých problémů. Na samém konci listopadu se jedna taková diskuse uskutečnila v Kralovicích (okres Plzeň-sever) a v prosinci se další setkání konalo nejprve v Chotěboři u Havlíčkova Brodu a poslední ve Velké Bystřici u Olomouce. Rady a doporučení přítomných odborných garantů zaznamenal týdeník Zemědělec ze setkání zemědělců na Havlíčkobrodsku.

Výnosy snížily obsah dusíku

Loňské výnosy byly na mnoha místech doslova rekordní. Zemědělci sklízeli podle Českého statistického úřadu k 15. září z jednoho hektaru v průměru 5,88 tuny pšenice, 3, 58 tuny řepky a k 15. říjnu 47,36 tuny řepky. Těm nejlepším se dokonce povedly výnosy řepky přes pět tun. Od počátku devadesátých let byl kvůli redukci stavů skotu v ČR zaznamenán výrazný pokles používání hnojiv na našich polích, a to nejen statkových. O tom, že tato skutečnost v kombinaci s velkými výnosy v roce 2004 povedou na mnoha místech k závažnému nedostatku dusíku v půdě se na semináři také diskutovalo.
Celkově nízká zásoba dusíku se v roce 2004 se projevila především na sníženém obsahu bílkovin v jarním ječmenu. Téměř ve všech předcházejících letech řešili pěstitelé sladovnického ječmene naprosto opačný problém. Loni byl obsah N-látek v zrnu kolem 10 %, některé vzorky byly dokonce pod hranicí devíti procent. Tak nízký obsah bílkovin se již negativně projevuje na kvalitě sladu.
Vzorky odebírané na začátku minulé sezóny především v Čechách napovídaly, že zásoba dusíku je zatím dostatečná. Na podzim tomu však bylo přesně naopak. Tuto bilanci ovlivňují nejen výnos hlavního produktu, ale i rostlinné zbytky, které jsou častěji než dříve zapravovány do půdy. Na jejich rozložení je třeba dusík a protože ho samy obsahují málo (především sláma po obilninách), je využíván tento prvek z půdní zásoby.

Pozor na výběr

Zmiňovaný deficit bude třeba doplnit hlavně regenerační dávkou na jaře. Pokud nedošlo k dostatečnému zapravení posklizňových zbytků, musí zemědělec dávat pozor při výběru použitého hnojiva. Tekutá hnojiva, jako jsou močovina nebo DAM, zachytí vrstva rostlinné hmoty a do půdy se dostane jen minimální množství dávky. Takovým zásahem sice dojde k lepšímu rozložení posklizňových zbytků, zásoba v půdě se však výrazně nezvýší. Proto je při takových podmínkách lepší vybrat pevná granulovaná hnojiva, která propadnou až na povrch půdy. Stejnou volbu doporučovali přednášející pro pěstitele využívající minimalizační technologii.

Výživa přímo na list

Firma Agra Group, a. s., se mimo jiné zabývá i výrobou listových hnojiv Campofort. A tak Ing. Martin Pilař, manažer společnosti, uvedl zásady, na které musí zemědělci pamatovat, aby byl tento způsob aplikace hnojiv efektivní. Základem je kvalita provedeného postřiku. Správně zvolená koncentrace roztoku a dávka postřiku na jeden hektar jsou stejně důležité jako kvalitní postřiková technika a povětrnostní podmínky při aplikaci. Na druhé straně termín aplikace hnojiva by měli pěstitelé zvolit podle zdravotního stavu rostlin a podle prostupnosti kutikuly na povrchu listů. V časných ranních hodinách je kutikula většinou nabobtnalá a hnojivo jí snadněji prochází.
Podle Ing. Pilaře by měl rozhodně každý vybírat vhodný typ hnojiva až po laboratorním rozboru vzorku rostlin, který odhalí případný nedostatek konkrétních prvků. Zemědělcům zajišťuje firma Agra Group tuto přesnou diagnostiku stavu porostu u akreditovaných laboratoří. A pro určení vhodného druhu hnojiva využívá vlastní softwarové vybavení. Ing. Martin Pilař také doporučoval aplikovat kvalitní listová hnojiva, která zajišťují lepší kontakt s povrchem listu než běžné soli. Výživa se tak do rostlin dostává rychleji ještě před odpařením vody.

Změny v unii

Z trochu jiného soudku, který však zajímá každého zemědělec, byl příspěvek týkající se podpor do zemědělství. Hlavní změna, která ČR v příštích letech podle přednášejících čeká, je nejpozději v roce 2009 přechod z jednotné platby na plochu (SAPS) na jednotné platby na podnik (SPS). To povede k přesunu plodin do oblastí, ve kterých je nejvýhodnější jejich pěstování. Pěstitelé dostanou podporu bez ohledu na plodinu, která na jejich poli poroste. A proto budou produkovat pouze ty komodity, se kterými budou schopni konkurovat na trhu EU.
V té souvislosti byl zmíněn dovoz velmi levných produktů především z Polska. Jak se proti němu bránit? Celní ochranná opatření byla od 1. května 2004 zrušena, a tak lze oficiálně český trh chránit dvěma způsoby – dohodami mezi producenty, zpracovateli a obchodníky nebo propagací českých výrobků. V roce 2005 by mělo skončit osvobození polských zemědělců od sociálního a zdravotního pojištění a i proto lze očekávat postupné srovnávání cenové hladiny jednotlivých komodit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down