Pukancová kukuřice, ze které se vyrábí stále oblíbenější pochoutka zvaná popcorn, se v naší republice zatím nepěstuje. Ač je popcorn i v Evropě znám již od dob objevení Ameriky, kdy evropským osadníkům „bouchací kukuřici“ darovali Indiáni, zůstává Amerika stále nejdůležitějším pěstitelem a také konzumentem pukancové kukuřice.
Mohlo by se zdát, že pěstování pukancové kukuřice je velmi okrajovou záležitostí. V USA však činí roční obrat obchodu s popcornem a dalších přidružených průmyslových období, které např. vyrábí stroje na výrobu popcornu, 40 mld. dolarů.
Američtí pěstitelé pukancové kukuřice chtějí i nadále zvyšovat její plochy a proto usilují o zvýšení konzumace popcornu. V rámci projektu s názvem jak jinak než Popcorn, působí i na evropské spotřebitele a přesvědčují je o kladech konzumace popcornu. Zvýšení konzumace popcornu nahrávají jeho příznivé dietetické vlastnosti, z nichž stojí za zmínku především vysoký obsah vlákniny a obsah vitamínů skupiny B, o čemž nás informovala RNDr. Ludmila Oliveriusová ze Společnosti pro výživu, jedna z aktérek představování projektu v České republice.
Jak jsme se dozvěděli od Jan Štaidla, obchodního ředitele společnosti PragoCorn, také popcorn prodávaný v České republice, prochází z 80 % ze Spojených států amerických. Dalšími významnými exportéry pukancové kukuřice jsou podle něj Argentina a jen v malém měřítku některé země jižní Evropy. Jak nám vysvětlil, i v našich podmínkách je možné pukancovou kukuřici pěstovat. Ta však nedosahuje požadovaných parametrů. Výrobci popcornu totiž požadují především velký poměr tzv. expanze. Tento poměr je prý u americké pukancové kukuřice asi 1: 44. U nás vypěstovaná pukancová kukuřice prý nedosahuje poměru ani 1:30.