23.03.2023 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pšenice se uplatní ve všech oblastech

Pšenici lidé využívali odedávna. Nejprve ji sbírali a později pěstovali. Jedná se o velmi přizpůsobivou plodinu, kterou lze pěstovat prakticky na celém světě. V současnosti pšenice patří k nejvíce prošlechtěným rostlinným druhům.

Množství informací především z oblasti pěstování a šlechtění pšenice zaznělo na semináři s názvem Pšenice 2022, který proběhl na půdě Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV), v Praze.

Přítomné uvítala Ing. Jana Chrpová, CSc., která celým seminářem provázela. Uvedla, že tato tradiční akce probíhá pravidelně jednou za dva roky. V důsledku epidemie covidu 19 ale jeden ročník vypadl, takže se zájemci o problematiku pěstování pšenice tentokrát sešli až po čtyřech letech.

Ještě před zahájením odborných přednášek předal ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ocenění významným šlechtitelům pšenice. Prestižní cenu převzali Ing. Alena Hanišová, CSc., Ing. Pavel Bartoš, DrSc., a Ing. Josef Čapek, CSc.

Exportní obilovina

Podle sdělení Ing. Zdeňka Trnky z Ministerstva zemědělství ČR dosahuje plocha pšenice v České republice nad 850 tisíc hektarů. Na našem trhu s obilovinami představuje zcela dominantní plodinu, a to s více než šedesátiprocentním podílem.

Důvody stabilně vysokého zájmů našich zemědělců o pěstování pšenice spočívají především v docilování dlouhodobě dobrých výnosů i při výkyvech počasí v různých ročnících. Jde o plodinu poměrně nenáročnou s jednoduchou agrotechnikou.

Jak uvedl Ing. Trnka, v produkci pšeničného zrna je naše republika zcela soběstačná. V České republice se každým rokem vyprodukuje větší množství, než představuje domácí spotřeba. Pšenice tak představuje významnou vývozní komoditu. Každoročně se z ČR vyvezou více než dva miliony tun. Pšeničné zrno od nás putuje především do sousedních států. K hlavním odběratelům patří Německo, Polsko a Rakousko.

V poslední sezóně světový trh s pšenicí a dalšími obilovinami značně poznamenal válečný konflikt na Ukrajině. Ceny rychle stoupaly vzhůru, až dosáhly rekordní úrovně. Následně se v letních měsících zase mírně snížily. V podzimním období se výkupní ceny pšeničného zrna v ČR pohybovaly přibližně mezi  sedmi až osmi tisíci korunami za tunu.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down