09.12.2021 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pšenice a řepka v mezinárodním porovnání

Pšenice představuje nejrozšířenější obilninu v Evropské unii i v České republice. Řepka olejka má největší zastoupení mezi olejninami na území EU i u nás. Zatímco pšenici lze vypěstovat poměrně snadno, řepka je na pěstování mnohem náročnější. Z ekonomického hlediska se ale pěstitelům více vyplácí řepka než pšenice.

Na ekonomické porovnání produkce řepky a pšenice byla zaměřena úvodní přednáška konference Zemědělec – producent potravin a tvůrce krajiny. Akce uspořádaná v aule České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) proběhla pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), vydavatelství Profi Press, s. r. o., a ČZU.

Na mezinárodní srovnání ekonomiky pěstování pšenice a řepky se ve svém velmi zajímavém vystoupení zaměřila Ing. Marcela Remešová, DiS., z ÚZEI. V přednášce se soustředila na ekonomické ukazatele těchto dvou plodin ve vybraných farmách v několika členských zemích EU (Rakousko, Bulharsko, ČR, Německo, Dánsko, Francie, Maďarsko, Polsko a Švédsko). Jednalo se o mezinárodní srovnání nákladů a výnosů v letech 2018 a 2019.

Vybrána typická farma

Produkci pšenice a řepky v každé zemi reprezentovala typická farma v daném produkčním regionu. Farma odpovídala velikostí, výměrou plodin, nejčastěji používanými technologiemi, zpracováním půdy, produkcí, organizací práce a dalšími charakteristikami typickými pro danou oblast.

Z každého státu byla do porovnání zařazena minimálně jedna farma. Při hodnocení pšenice Německo a Českou republiku zastupovaly dva zemědělské podniky. U řepky vypadlo Rakousko s Bulharskem a v Polsku se hodnotily dvě farmy.

Data z farem sbírala podle jednotné metodiky mezinárodní síť agri benchmark Cash Crop. Ze všech zemědělských podniků byla získána data o nákladech a výnosech každé jednotlivé farmy. Ekonomické výsledky porovnávaných farem ovlivňovala rozdílná technologie hospodaření, velikost podniku, forma vlastnictví, výše poskytnutých podpor i vývoj cen na světových a národních trzích.

Českou republiku reprezentovaly dva zemědělské podniky. Jedna farma na jižní Moravě o výměře zhruba 1200 hektarů a druhá ve středních Čechách s rozlohou přibližně 2000 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down