Koncem března byl registrační komisí povolen přípravek Gallant Super pro použití proti plevelům do porostů máku. Pěstitelé této plodiny na tuto zprávu jistě netrpělivě čekali, protože dosud měli k dispozici jen příliš úzké spektrum povolených přípravků. To je obecný problém „maloobjemových“ plodin, protože výrobci a dodavatelé chemických přípravků zvažují, zda se jim vzhledem k omezenému odbytu přípravku vyplatí finančně náročné zkoušky a registrační řízení podstoupit.
Mák se v posledních letech stal často pěstovanou plodinou, v žebříčku evropských pěstitelů zaujala Česká republika druhé místo za Francií. Tato „velmocenská pozice“ byla nyní podpořena i novou registrací přípravku Gallant Super pro použití proti jednoděložným plevelům v porostech máku.
Limitujícím faktorem úspěšného pěstování máku setého v podmínkách České republiky je ochrana porostů, zvláště pak proti nežádoucímu zaplevelení. Mimo velmi nebezpečných a obtížně hubitelných, resp. prakticky nezničitelných dvouděložných plevelů v porostech máku (pcháč oset, výdrol řepky ozimé), není možné zapomínat na nebezpečí zaplevelení porostu trávovitými plevely. Herbicidní ošetření proti jednoděložným plevelům je velmi důležité, protože mák sám těmto plevelům konkurovat nedokáže.
Mezi nejdůležitější jednoděložné plevele v porostech máku patří ježatka kuří noha, oves hluchý a pýr plazivý. Podle informací, které nám poskytl Ing. Antonín Vaculík z Firmy AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby s.r.o. Šumperk, byl v polních registračních pokusech v roce 2000 na tomto akreditovaném pracovišti pro zkoušení pesticidů testován graminicidní přípravek Gallant Super. Pokus byl založen počátkem měsíce dubna a aplikace testovaného a kontrolního standardního přípravku byly provedeny 16. 5. 2000. V této době měly rostliny máku průměrně 7 pravých listů a cílové plevele počínaly odnožovat
. Po ošetření byla sledována možnost fytotoxického poškození rostlin máku aplikovanými herbicidy. Z provedených hodnocení vyplývá, že ani jeden z použitých přípravků nezpůsobil jakékoliv poškození rostlin máku. Hodnocením herbicidní účinnosti přípravku Gallant Super bylo zjištěno, že již dávka 0,5 l.ha-1 spolehlivě likviduje ježatku kuří nohu a oves hluchý. Po aplikaci graminicidního přípravku Gallant Super zastavuje ježatka i oves hluchý růst a během 14 - 21 dnů odumírají. Tato doba je závislá na teplotních podmínkách po aplikaci a růstovém stádiu plevele. Poněkud odlišná je situace u dalšího plevele, pýru plazivého. Pro účinnou regulaci tohoto plevele je zapotřebí zhruba dvojnásobné dávky graminicidu, než je doporučováno proti jednoletým travám. V našem případě to byla dávka 1,25 l.ha-1. Tato dávka samozřejmě spolehlivě likviduje jednoleté trávovité plevele a také účinně eliminuje výskyt pýru plazivého.
Břetislav Koč