25.02.2010 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro zvýšení zahradnické produkce

Využití obnovitelných zdrojů energie, softwarových technologií, nabídky strojů a zařízení pro skleníkové květinářství či vybavení krytých pěstebních ploch moderními řídicími systémy se staly nosnými tématy semináře nazvaného Inovace v zahradnictví. Vzdělávací akce se konala v rámci Programu rozvoje venkova pro období let 2007 – 2013 v prostorách Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnická školy Mělník.

V úvodní části vzdělávací akce seznámil ředitel mělnické školy Ing. Ivan Roušal účastníky semináře s historií školy, jejíž kořeny sahají až do roku 1885, kdy se v Mělníku začalo s výukou vinařství, ovocnářství, zelinářství a květinářství, ale i se současnou strukturou výuky zahradnického oboru.
Obnovitelným zdrojům energie a jejich možnostem využití v zahradnictví se ve své přednášce věnoval Ing. David Andert, CSc., z Výzkumného ústavu zemědělské techniky v Praze. Podle dosavadního vývoje ceny ropy se předpokládá, že jeden barel se výhledově může obchodovat až za 300 USD. Takové zvýšení by se okamžitě projevilo nejen do cen energií, ale i výsledného produktu. Jednou z variant, jak snížit závislost na ropě, je maximální využití přírodních obnovitelných zdrojů energie, například biomasy. Přestože hlavním zdrojem čerpání této energie je dřevní hmota, velký energetický potenciál skýtají rovněž energetické plodiny.
Vedle záměrně vyšlechtěné energetické kukuřice se Ing. Andert zmínil o dalších plodinách, zejména travách. Nejlepších výnosů ze sledovaných travních porostů vykazuje psineček veliký a kostřava rákosovitá (výnos sušiny 8 – 10 t/ha). Ing. Andert se rovněž věnoval problematice spalování biomasy. Největším problémem při spalování biomasy z trav je produkce velké zbytkové hmoty, která se často spéká a usazuje ve spalovací komoře kotlů. Řešením tohoto problému je výběr vhodného spalovacího zařízení s kvalitním pohyblivým roštěm, často agregovaným s dopravníkem na odsun zbytkové hmoty.

Pro evidenci a pohyb zboží
Na problematiku jednoduchého a přehledného evidování stavu a pohybu zboží v produkčních zahradnických a obchodních závodech se ve svém příspěvku zaměřil Karel Rys z Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnická školy Mělník (VOŠZa a SzaŠ) Mělník. Na modelových situacích názorně předvedl, jak funguje podnikový informační systém Plant-Is – program, speciálně vyvinutý pro evidenci stavu a pohybu zboží. Ve své základní verzi umožňuje zejména přijímat zboží na sklad, přesouvat a transformovat je v rámci podniku a rovněž vyskladňovat. Další funkce systému uživatel využije například při inventuře zboží nebo tisku etiket. Systém lze rovněž vybavit dále moduly, které umožňují například vedení databáze odběratelů, zpracovávání cenových nabídek, evidenci dodavatelů, tvorbu objednávek nebo zajištění off-line výměnu dat mezi pobočkami podniku. Podrobněji se Karel Rys věnoval modulu rozšiřujícímu program Plant-Is o evidenci zboží s pomocí čárových kódů EAN-13. A to formou přidělování vlastních kódů (po registraci u EAN ČR nebo pouze interních kódů) pro zboží nebo použití kódů od dodavatelů. V každém kódu EAN-13 mohou být detailně zapsané informace o zboží, v případě potřeby je možné ke každému zboží přidělit až čtyři další vedlejší kódy. Plant-IS rovněž umožňuje tisk etiket s čárovými kódy.

Technikou ke snížení pracovních nákladů
Přednáška Ing. Zdeňka Nachlingera z firmy Bohemiaseed, s. r. o., byla zaměřena na účelnost nasazení techniky ve skleníkovém květinářství. Nasazením techniky do výrobního procesu se řeší především nákladovost výroby, která vychází ze struktury výrobních nákladů. Zajímavé je srovnání těchto nákladů u nás a v zahraničí (ve vyspělých zemích). Podíl energetických nákladů při květinové výrobě činí v ČR přibližně 25 – 40 % z celkových nákladů, v zahraničí je to 15 – 20 %. Podíl materiálových nákladů je u nás i v zahraničí srovnatelný, a to 25 – 30 %. Přibližně desetiprocentní podíl mají z celkových nákladů ostatní náklady (finanční náklady, úroky z úvěrů atd.), v zahraničí činí tento podíl až 15 – 20 %.
Velké výkyvy vykazují pracovní náklady, u nás je jejich podíl z celkových nákladů 20 – 40 %, v zahraničí 40 – 50 %. A právě posledně zmiňovaná položka rozhoduje o ekonomické rentabilitě strojů a zařízení při jejich zavádění do výroby. Na názorném příkladě Ing. Nachlinger poukázal, že zavádění moderních strojů a zařízení je u nás stále vzhledem k jejich vysoké pořizovací ceně v mnoha případech ekonomicky nevýhodné ve srovnání se mzdovými náklady vynaloženými na jednoho pracovníka.

Výstavba krytých pěstebních ploch
V České republice se květinová výroba odehrává z 95 % na krytých pěstebních plochách – ve skleníkách a fóliových tunelech. Ve velké míře jsou tyto objekty velice zastaralé a zavádění moderních způsobů pěstování je v nich téměř nemožné. Jednou z firem, která se u nás zabývá výstavbou skleníků a jejich vybavením nejnovějšími pěstebními technologiemi, je lounská firma Netafim Czech, s. r. o. Podle slov jednatele společnosti Ing. Lubomíra Cimpy podléhá projektování zasklených pěstebních ploch požadavkům pěstitele – způsobu pěstování, systému ventilace, typu závlahy, volbě řídicího systému.
Z vnějších vlivů musí být při projektování skleníku zahrnuty geografická poloha, nadmořská výška území a v nemalé míře klimatické podmínky – síla větru, výška sněhové pokrývky. Nejrozšířenějším typem skleníků vyráběných firmou Netafim je v České republice model Venlo, který disponuje velkou zasklenou plochou. Vynikající světelné podmínky jsou dosaženy použitím minimálního množství konstrukčních prvků, které brání průniku světla. Pro optimální ventilaci jsou v každé lodi umístěny dvě až tři panelová okna. Díky zesílení konstrukce uzavřenými profily nosníků je skleník Venlo vhodný pro závěsné pěstební technologie.
V druhé části přednášky Ing. Cimpa seznámil účastníky semináře s činností řídicích jednotek závlahy a klimatu ve skleníkovém hospodářství. K nejnovějším zařízením patří ovladač NMC-64 s velkým grafickým displejem a flexibilní strukturou hardwaru. Typ NMC-15 je jednoduchý závlahový ovladač vhodný pro malé a středně velké aplikace. Používání automaticky řízených systémů závlahy, hnojení a klimatu přispívá ke zvýšení kvality i množství pěstované kultury.

Dotace z Programu rozvoje venkova
V odpolední část semináře seznámila Ing. Jana Skálová ze Státního zemědělského intervenčního fondu posluchače s Programem rozvoje venkova na období let 2007 – 2013, který vychází z Národního strategického plánu rozvoje venkova. Zaměřila se především na získávání dotací v oblasti diverzifikace činnosti nezemědělské povahy, do které spadá například nová výstavba a modernizace decentralizovaných zařízení pro využití obnovitelných zdrojů paliv a energie a zařízení pro zpracování biomasy za účelem výroby alternativních paliv. Více informací o způsobu podání žádosti a získání dotací z Programu rozvoje venkova získáte na www.szif.cz.
(Aktuální seznam vzdělávacích akcí konaných v průběhu roku na VOŠZa a SZaŠ Mělník získáte na stránkách školy, www.zas-me.cz.)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down