19.04.2010 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Privátní výzkum na výstavě společně

Stalo se již tradicí, že se čtveřice privátních výzkumných ústavů zabývajících se především problematikou rostlinné výroby prezentuje na významných akcích společně. Ani letošní Techagro nebylo výjimkou. Jeho návštěvníci se mohli seznámit s výsledky práce výzkumníků v jejich společném výstavním stánku.

Ve společné expozici se prezentovaly Výzkumný ústav pícninářský, s. r. o., Troubsko, Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o. a společnost Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk.
RNDr. Jan Nědělník, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu pícninářského, na úvod návštěvy výstavního stánku upozornil na současnou nelehkou situaci výzkumných pracovišť a doslova ji označil za dramatickou. Především se pozastavil nad tím, jak je v současnosti často mediálně vyzdvihován význam základního výzkumu a na základě toho je také podporován. Pro zemědělskou praxi je však nepostradatelný aplikovaný výzkum, kterým se všechna zmíněná pracoviště zabývají.
Techagro je však kromě příležitosti k odborným diskusím především místem k prezentaci konkrétních výsledků práce. V případě všech zmíněných výzkumných ústavů je výsledkem jejich práce například vydávání metodik pro zemědělskou praxi, které byly návštěvníkům Techagra k dispozici.

Jetel panonský se uplatní i při krajinotvorbě
Ze široké škály aktivit Výzkumného ústavu pícninářského na sebe v Brně upozornila práce tamních šlechtitelů, a to v podobě nové odrůdy jetele panonského Panon. Tato minoritní jetelovina nalezne uplatnění jak pro tradiční pícninářské účely, tak i jako komponenta do účelových travních směsí na vytrvalé a dočasné louky i pastviny, přispěje také ke krajinotvorbě. Nejen odborníky, ale i laiky jistě zaujala další aktivita troubského výzkumného ústavu, a to chov v čmeláků. Ti jsou využívaní jako opylovači cizosprašných rostlin ve sklenících. Z komerčních aktivit organizace lze zmínit například vývoj a hledání regionálních výrobců užitným vzorem chráněného organominerálního hnojiva Unifert.

Pro vyšší spotřebu brambor
Prezentace Výzkumného ústavu bramborářského si vzala za cíl vyzdvihnout brambory především jako nutričně významnou potravinu. Jak informoval Ing. Milan Čížek, Ph.D., spotřeba brambor totiž u nás, stejně jako v řadě rozvinutých zemí Evropy, významně klesla, především kvůli změnám životního stylu a stravovacích návyků. Dnes se u nás spotřebuje na osobu a rok kolem 65 kg brambor. Výzkumný ústav bramborářský se proto podílí na projektu propagace této zdravé potraviny, neboť jedině vyšší spotřeba brambor je cestou, jak zvýšit i jejich výměru a pomoci tak i jejím pěstitelům. Jedním z konkrétních příspěvků je kniha Konzumní brambory na poli, zahradě a v kuchyni, ve které čtenáři naleznou kromě agrotechnických rad také recepty na zajímavé pokrmy z brambor, a to i z brambor s fialovou dužninou. Zástupkyni těchto odrůd – Valfi vyšlechtili právě ve Výzkumného ústavu bramborářském. Z dalších havlíčkobrodských aktivit zmínil Ing. Čízek například práci tamních odborníků na novém grantu zaměřeném na integrované technologie pěstování brambor.

Nové odrůdy obilnin
Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o., prezentoval například vybrané výsledky výzkumu jeho dceřiné výzkumné organizace Agrotest fyto, s. r. o. Představil také dvě nové právně chráněné odrůdy obilnin – ozimý dvouřadý ječmen Florian a poprvé i nahý jarní ječmen AF Lucius. Z nahého ječmene již ukázal i potravinový výrobek svého komerčního partnera – ječné vločky – s vysokým obsahem zdravotně příznivých betaglukanů, způsobujících pomalý vzestup hladiny glukózy v krvi a snižujících hladinu celkového a LDL-cholesterolu. Představil i nastupující odrůdu tritikale Pawo a ozimé pšenice Iridium.
Ing. Slavoj Palík, CSc., ředitel Zemědělského výzkumného ústavu Kroměříž, zmínil i novou aktivitu jeho organice – monitoring, prognózu a signalizaci výskytu chorob a škůdců zemědělských plodin – MSM, kterou v rámci celé ČR zajišťuje v součinnosti s jejím původním iniciátorem Zkušební stanicí Kluky, spol. s r. o. Hovořil i o široké nabídce laboratorních analýz vlastní akreditované zkušební laboratoře k analýzám rostlin, krmiv, kontaminantů (včetně mykotoxinů), viróz, stupně namořenosti osiv či řadu metod analýz půdy.

Oceněný olejný len
Společnost Agritec se věnuje především přadným rostlinám, luskovinám a některým technickým plodinám, včetně jejich šlechtění. Jednou z nejnovějších odrůd z tohoto pracoviště je olejný len Amon. O něm především zástupci Agritecu na stánku hovořili, neboť tento exponát zabodoval na Techagru i v soutěži Grand Prix. Blíže Amon představil Ing. Prokop Šmirous, CSc. Jak uvedl, jde o odrůdu se žlutým semenem. Díky jeho krásnému vzhledu lze počítat nejen s jeho využitím pro lisování oleje, ale i použitím celých semen například jako posypu pečivu. Předností Amonu je i velmi nízký obsah kyseliny linolové v semenech – pod 3 %, díky tomu se proti tradičními olejnému lnu změnila i jejich chuť. Amon se dále vyznačuje středně dlouhou vegetační dobou, dobrou odolností proti poléhání, průměrným výnosem semen na úrovni standardních odrůd. Ti pěstitelé, kteří již Amon na svá pole zaseli a kteří s Agritecem spolupracují, sklízeli podle Ing. Šmirouse průměrný výnos semen asi 2 t/ha.
Vlastnost, kterou Ing. Šmirous u Amonu vyzdvihl, je výška rostlin. Oproti typickému olejnému lnu s výškou rostlin asi 40 cm je Amon vysoký 60–70 cm. Lze o něm proto hovořit jako o olejno-přadné odrůdě a reálně uvažovat i o uplatnění jeho stonku na trhu coby surovině pro výrobu technických izolací či speciálního papíru. Výnos stonku uvedl Ing. Šmirous 3 t/ha, výnos krátkého vlákna 1 t/ha. Této suroviny se na domácím trhu nedostává, avšak o tom, zda se ji pěstitelům vyplatí sklízet, rozhodne výkupní cena.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down