Chemická výroba je po tradiční zemědělské prvovýrobě nejdůležitější činností společnosti Agrochema, družstvo Studenec, která obhospodařuje asi 3000 hektarů na Vysočině. Kapacita stávající přidružené výroby již nestačila pokrývat poptávku, a proto se vedení družstva rozhodlo vybudovat novou výrobnu pesticidů. Slavnostně byla otevřena 11. května a my jsme při této příležitosti s představiteli podniku hovořili nejen o vlastní výrobně, ale i o tom, co tato nemalá investice přinese podniku a celé obci.
Tradice chemické výroby ve Studenci sahá do roku 1978, kdy zde ve spolupráci s Ústavem pro výzkum obratlovců začali vyrábět přípravek Stutox určený k hubení hrabošů. Tento přípravek se zde, i když po určité obměně, vyrábí dodnes. Jak našemu týdeníku řekl Ing. Bedřich Janalík, manažer výrobny pesticidů, poptávku po přípravku na hubení škodlivých hlodavců ovlivňuje jejich kolísavý výskyt, a proto výroba přípravku ročně oscilovala mezi 60 do 900 tunami. Z tohoto důvodu družstvo navázalo spolupráci se zahraničním partnerem a začalo vyrábět další přípravky určené nejen k hubení škodlivých hlodavců, ale i slimáků a hmyzích škůdců, čímž zabezpečilo stabilní objem výroby.
Rozšířil se výrobní program
Po roce 1992 navíc začala Agrochema spolupracovat s obchodníky z Polska a Slovenska a výrobu rozšířila. Dnes produkuje asi 15 přípravků s deseti účinnými látkami od malospotřebitelských několikagramových balení, až po velká desetikilogramová balení pro zemědělství a komunální hygienu.
Ač je i v tomto oboru velká konkurence, nemohl si studenecký výrobce pesticidů na nízkou poptávku stěžovat. Proto se vedení družstva rozhodlo pro vybudování nové moderní výroby pesticidů, což si vyžádalo investici 48 milionů korun. Asi 38 milionů půjčila Agrochemě banka. Předseda družstva Ing. Josef Matějek doufá, že se tato investice vrátí do pěti let. To však za předpokladu, že bude plně využita kapacita výrobny (více než 2000 tun finálního produktu ročně) a rozběhne se dvousměnný či třísměnný provoz. O tom rozhodne jedině poptávka, a proto se zdejší odborníci snaží získat další odbytiště v zahraničí.
Zemědělství a chemická výroba?
Nabízí se otázka, zda k sobě tyto dva obory patří. Ve Studenci rozhodně ano. Nejen proto, že velká část zdejší chemické produkce je určena pro zemědělství, ale především z toho důvodu, že i většina jejích surovin pochází ze zemědělské prvovýroby. Vždyť surovinou pro výrobu nástrah pro hlodavce je například obilní šrot či sušená vojtěška. „Devadesát procent surovin pro výrobu těchto nástrah pochází z naší polní výroby,“ říká předseda družstva.
Jak dále uvedl, chemická výroba je pro podnik velmi důležitým zdrojem financí. Připustil, že částečně dotuje zemědělskou výrobu, jejíž některé části, například chov skotu, jsou ztrátové. Ukončit či utlumit zemědělskou výrobu podle něj ale není řešení. Naopak musí být zachována, mimo jiné pro tvorbu krajiny. Budoucnost zemědělství spatřuje v pěstování technických plodin a dalších surovin pro průmyslovou výrobu, jakou může být i výroba pesticidů, nebo pro výrobu energie.
Význam přidružené výroby navíc vidí i ve vytváření pracovních míst na venkově, vždyť zdejší nová výrobna pesticidů vytvořila pracovní místa pro přebývající pracovníky ze zemědělské výroby. „Pokud lidé nebudou mít na vesnici práci, venkov se vylidní,“ říká předseda. Proto také Agrochema zadala stavební práce na nové provozovně firmě z nedalekých Hartvíkovic. Přínos družstva k řešení zaměstnanosti v obci ocenil i zdejší starosta Josef Zahradníček. Jak zdůrazňoval, právě Agrochema je největším zaměstnavatelem v obci.
Vážení,zaspali se dobu,tím že nevyrábíte Stutox,přišlo zemědělství o spousty peněz,zvláště
v porostech řepky ozimé nejen naší firmy.čekáme už týden na dodávku. Sucho a kalamitní výskyt
hraboše si vybral už svou daň.Prosím,aby reagoval ředitel firmy.Děkuji Pospíšil
Agrochemický podnik Mstětice a.s.
p.s. panu Babišovi se to nebude líbit,trpí i jeho řepka