20.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přeci jen lepší rok pro mák

Přestože loňský rok byl výrazně příznivější i pro pěstitele máku, konečná produkce nebyla tak vysoká, jak se předpokládalo. Průměrné výnosy sice překonaly poslední dva neúspěšné roky, o rekordu se ale hovořit nedá. Sklizeň 2020 se posunula až na září a v některých oblastech byl problém s obsahem vody v semenech. Přesto na přelomu roku došlo k poklesu ceny.

Společnost Český modrý mák, z. s., (ČMM) uspořádala také letos pravidelný odborný seminář. S ohledem na pandemickou situaci se ovšem jednalo o online akci vysílanou z prostor České zemědělské univerzity v Praze. Jedním z tradičních přednášejících je Ing. Václav Lohr poradce ČMM.

 

Mírně nad průměrem

Po dvou letech (2018 a 2019), kdy se máku na našem území příliš nedařilo, hodnotili přednášející minulý rok příznivěji. Podobně jako v předešlých letech byl rok 2020 nadprůměrně teplý. Z celosvětového pohledu jej klimatologové označili spolu s rokem 2016 za nejteplejší rok od počátku měření teplot. K vysokým teplotám se ale naštěstí přidalo výrazně více srážek než v letech předešlých, a tak úroda byla lepší.

Jak uvedl Ing. Václav Lohr, relativní dostatek srážek se zasloužil o poměrně slušný výnos máku. Podle Českého statistického úřadu se v loni sklízelo v průměru 0,73 tuny z jednoho hektaru. „Je to více než v posledních letech, ale z dlouhodobého hlediska se však jedná spíše o trochu lepší průměr,“ hodnotil poradce ČMM. Podle něj ne všude byly výsledky stejně uspokojivé. „V zásadě lze říci, že lepší výsledky měli pěstitelé ve výše položených oblastech, kde už v prvních týdnech po zasetí vláha nechyběla. Jako problematické se ovšem ukázaly poměrně vysoké srážky v srpnu,“ uvedl Ing. Lohr s tím, že tehdy bylo naopak žádoucí spíše suché počasí. Povětrnostní podmínky, především srpnové deště, způsobily posun sklizně oproti předchozím rokům až hluboko do září a také poměrně vysokou vlhkost semene při sklizni.

 

Rozdíly v jednotlivých oblastech

Srážky byly nerovnoměrně rozděleny nejenom podle měsíců ale i podle jednotlivých oblastí České republiky, pokračoval v hodnocení roku 2020 ing. Lohr. „Tak například zatímco dlouhodobý průměr byl za celou republiku překročen o 11 %, v severozápadních Čechách se srážky pohybovaly pouze kolem 89 % dlouhodobého normálu a naopak v Moravskoslezském kraji to bylo 131 %, v Pardubickém 127 % a na Vysočině a v Olomouckém kraji 124 % dlouhodobého normálu,“ uvedl přednášející a dodal, že i v rámci konkrétních regionů byly zaznamenány poměrně výrazné rozdíly v úhrnech srážek.

Podle odhadů ČSÚ se u nás v roce 2020 vyprodukovalo přes 29 tisíc tun máku. Stejně jako v předchozích letech bylo i v roce 2020 nejvíce máku zaseto ve Středočeském kraji a v Kraji Vysočina. Jak již bylo zmíněno, dařilo se spíše pěstitelům ve vyšších polohách, a tak se na Vysočině sklidilo více než ve Středních Čechách. Nadprůměrné výnosy byly hlášeny v Jihočeském, Plzeňském, Pardubickém a Libereckém kraji.

 

Více si můžete přečíst ve farmáři č. 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down