15.09.2007 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přechod na školkařství se vyplatil

Pěstírnu zeleninové sadby a květin postupně přeměnila po roce 1982 přerovská firma Školky Montano, spol. s r. o., na školkařské plochy. Odklonem od zelinářství se stala jednou z nejznámějších producentů v oblasti pěstování a prodeje okrasných a lesních dřevin v České republice. V letošním roce oslavila již pětadvacet let působení v tomto sektoru.

V poslední době se zvýšila poptávka po vzrostlých rostlinách ve větších kontejnerech. Proto si ve Školkách Montano, spol. s. r. o., pořídili na přelomu roku novou kontejnerovnu, což přináší větší nároky na velikost pěstebních ploch. Kontejnerovna byla realizována na pozemku sousedícím se starou kontejnerovnou, vybudovanou v roce 1989. Speciální panely na výstavbu byly dovezeny z Hamburku. Celková plocha nové kontejnerovny je 2,5 ha, dohromady se starou zaujímá plochu přibližně 7,5 ha. Šířka pěstební plochy je 21 metrů, na každé straně jsou tři metry obslužných komunikací, uvádí základní údaje o firmě její jednatel Ing. Václav Červinka,
Dřeviny se zalévají postřikem, přebytečnou vodu odvádí sběrné kanálky, umístěné uprostřed pěstebních ploch. Pod kontejnery s jehličnatými dřevinami je kromě textilie a odvodňovací fólie i speciální nasávací textilie, která zadržuje závlahovou vodu, a tím snižuje odtok a spotřebu vody. Použití u listnatých keřů je nevhodné z důvodu rychlého prokořenění této textilie.

Výhody rozšíření pracovních ploch Navýšením plochy na uskladnění rostlin o 60 procent došlo nejenom ke zvýšení produkce rostlin ve větších kontejnerech, ale i k přesunutí pracovních operací na novou plochu. Možnost hrnkování přímo v kontejnerovně přináší velké úspory. Starou kontejnerovna mohou navštěvovat zákazníci, novou ale již ne kvůli úzkým obslužným komunikacím a případnému poškození rostlin. Dalším plánem je vybudování travnaté plochy s kontejnery a kapkovou závlahou v příštím roce.

Produkce školek Specialitou přerovských školek zůstává rozmnožování a prodej autochtonních rostlin, tedy původních domácích dřevin. Vyprodukované rostliny jsou určené k prodeji pro lesnické a rekultivační účely. V produkci nechybí klasický sortiment jehličnatých a listnatých dřevin; zastoupení obou skupin je přibližně stejné. V současné nabídce je 700 000 kusů domácích dřevin v základním sortimentu 25 druhů, celkem je 800 000 řízkovanců jehličnanů a listnáčů. V letošní nabídce je 700 kultivarů dřevin.
Každoročně také prodávají a množí balkónové rostliny. Do budoucna však hodlají tento artikl omezit. Pouze v zanedbatelném množství se věnují prodeji trvalek.
Rozsah tržní produkce neustále stoupá. Ročně namnoží několik milionů semenáčků listnatých a jehličnatých dřevin, milion řízkovanců listnatých dřevin a mnoho dalšího materiálu.
Zaměstnávají 42 stálých zaměstnanců a tým takzvaných babiček, najímaných na sezónu. Jsou to bývalé zaměstnankyně, dnes důchodkyně, které si Ing. Červinka nemůže vynachválit. Jsou nenahraditelné svými zkušenostmi a chutí do práce. Jako ostatní producenti najímají brigádníky.

Množení rostlin
Ročně společnost namnoží semenem dva miliony autochtonních rostlin. Semena kupuje u specializovaných firem s potvrzením původu. Ta musí být podle svých nároků dále upravována (např. dormancí, stratifikací) a poté se vysévají do volné půdy. Možné jsou dva různé termíny výsevu, v tamních školkách dávají přednost podzimnímu. Ten zaručuje proti jarnímu dostatek vláhy a lepší růst rostlin. Rizikem zůstává brzké jarní vyklíčení a poškození semenáčků mrazem. Po roce pěstování ve volné půdě, dostatečném ošetřování a závlaze je na podzim část rostlin vyzvednuta. Po vytřídění je určité množství výpěstků prodáno, část produkce se nechává pro jarní prodej a založí se do rašelinokůrového substrátu. Semenáčky se hrnkují až na jaře.
Velkým přáním Ing. Červinky je stavba chladírny, která by snížila pracnost manipulace s výpěstky. Jejich přáním je pořídit další kontejnerovnu, problémem ale zůstává její umístění. Část pozemků, na kterých hospodaří, je v osobním vlastnictvím, většinu však pronajímají od soukromých majitelů, kdy je nutná oboustranná dohoda.
Veškerý ostatní materiál množí sami – většinou řízkováním. Řízky jsou odebírány při zpětném řezu či tvarování rostlin, což zaručuje pravost druhu a odrůdy. Rozmnožování probíhá ve fóliovnících a sklenících, jejichž celková plocha činí 0,7 ha.
Velkou pozornost při množení rostlin věnují vyzrávání pletiv pro jistotu dobrého přezimování (aplikace síranu draselného a boraxu). Následné ztráty na rostlinách jsou minimální a materiál prodávají ve velmi dobré kondici.

Uložení rostlin na zimu
Rostliny jsou podle odolnosti rozděleny do dvou skupin. Nejcitlivější jsou převáženy do nevytápěného skleníku se stínící clonou, která brání průniku slunce a zvyšování teploty. Každoročně na konci února jsou přesunuty ven. Druhá skupina rostlin zůstává venku a je přikrývána rašlovinou či netkanou textilií hlavně proti zimnímu slunci.
Tento systém, v případě, že se podaří přesně vystihnout termín zazimování, zaručuje minimální ztráty. Ty jsou způsobeny spíše než mrazem roztrháním textilie či v poslední zimě teplem a mokrem.

Zákaznické centrum
Maloobchodní prodej funguje v samostatné prodejně. Velkoobchodní prodej se od letošního roku realizuje v připravené prodejně, v případě velkých objednávek se předpokládá zaslání objednávky předem. Na jejím základě se vyberou objednané rostliny a expedují v přepravních dřevěných paletách.

Problém s krádežemi
Ztráty na rostlinách nejčastěji způsobují zajíci a lidé. Zajíci podle Ing. Červinky nejsou takovým problémem, jelikož v létě naopak okusují plevelné rostliny. Bohužel, v posledních letech se velmi rozšířily krádeže rostlin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down